Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2022)

У свеце

 • У Богародычным пасля ўдалага контрнаступлення ўкраінскай арміі на пачатку верасня Фота з Інтэрнету
  У Богародычным пасля ўдалага контрнаступлення ўкраінскай арміі на пачатку верасня
  Фота з Інтэрнету
 • 30 sierpnia w wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR. W 1985 r. został on sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W latach 1985-1991 przeprowadzał wielostronne reformy w państwie znane jako „pieriestrojka” – przebudowa. W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.
 • Ruszyły prace przy budowie ogrodzenia na granicy łotewsko-białoruskiej. Łotwa zamierza do 2024 r. zbudować zaporę o długości 82 km, wzorując się na polskich i litewskich doświadczeniach.
 • 17 września podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie Władimir Putin zaproponował zorganizowanie wielkiej imprezy sportowej, która miałaby być przeciwwagą dla Igrzysk Olimpijskich. Z kolei białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zgłosił gotowość goszczenia w swoim kraju nowych międzynarodowych zawodów w 2024 i 2026 r.
 • Niemiecka minister, Nany Faeser, wysłała do UEFA pismo z prośbą o usunięcie Białorusi z Euro 2024. Zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, UEFA i FIFA wykluczyły wszystkie rosyjskie drużyny z międzynarodowych rozgrywek. W przypadku Białorusi zakazano jedynie organizacji spotkań na jej terenie, ale nie zabroniono udziału białoruskich drużyn w międzynarodowych rozgrywkach.
 • Od 19 września obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjeżdżać do Polski na podstawie wiz turystycznych. Podobny zakaz wprowadziły równocześnie Litwa, Łotwa i Estonia. Przypomnijmy, iż Unia Europejska w ramach sankcji za agresję na Ukrainy zniosła jednolite wizy Schengen – to od decyzji poszczególnych krajów zależy, czy obywatele Rosji będą wpuszczani na dotychczasowych warunkach.
 • 19 września w Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 8 września w Balmoral królowej Elżbiety II. Wzięli w niej udział wszyscy najważniejsi przywódcy współczesnego świata. Wśród gości (blisko 2 tysięcy oficjalnie zaproszonych) zabrakło prezydenta Rosji Władimira Putina i białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Znaleźli się oni w „doborowej stawce”, wśród przywódców Syrii, Wenezueli, Afganistanu, Korei Północnej i Iranu. Wyrazy współczucia i zapewnienie o swojej modlitwie na ręce zwierzchnika światowej Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury, Justina Welby’ego, w imieniu soboru biskupów i duchowieństwa polskiej Cerkwi przekazał też metropolita Sawa. Kondolencje złożyła również Swiatłana Cichanoŭ
 • W dniach 22-24 września w Wilnie odbył się festiwal folkloru białoruskiego „Starażytnaja Biełaruś”. Wystąpili na nim m.in. Żemerwa z Bielska Podlaskiego, śpiewaczka ludowa ze Zbucza Katarzyna Tichoniuk, rękodzielniczka, poetka i gawędziarka z Redut Zoja Majstrowicz oraz dwóch skrzypków ludowych spod Knyszyna. Była to delegacja Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Podczas festiwalu odbył się także pierwszy zagraniczny pokaz filmu „Pryweli nas siudy pieśni waszych bat’kuow”.
 • 23 i 25 września w katedrze prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Paryżu grupa teatralna, działająca pod kierunkiem Joanny Troc przy Prawosławnym Centrum Kultury w Białymstoku, przedstawiła spektakl „Nikt nie może być numerem”. Jest to opowieść inspirowana biografią ojca Serge’a Hackela. Sztukę napisała (po polsku) i wyreżyserowała Joanna Troc. Widzowie w Paryżu oglądali ją z napisami po francusku.
 • ONZ opublikowała raport „Niestabilny czas, niespokojne życie”, dotyczący indeksu rozwoju społecznego obejmującego długość życia, wykształcenie i poziom życia, obejmujący rok 2020 i 2021. Białoruś znalazła się w nim na 63 miejscu (spadek z 53. w 2019 r.). Rosja jest na 52. miejscu, a Ukraina spadła na 77. Polska została sklasyfikowana na 34 miejscu.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis