Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

 • Хвіліна маўчання ў памяць пра загінулых за свабоду Беларусі падчас канферэнцыі „Новая Беларусь 2023” у Варшаве Фота з Фейсбука
  Хвіліна маўчання ў памяць пра загінулых за свабоду Беларусі падчас канферэнцыі „Новая Беларусь 2023” у Варшаве
  Фота з Фейсбука
 • Pod koniec czerwca Paweł Łatuszka w imieniu opozycyjnego białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego z siedzibą w Warszawie przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze materiały, dotyczące udziału Aleksandra Łukaszenki i czterech innych osób w zbrodniach wojennych na ukraińskich dzieciach. Łukaszenka osobiście miał podpisywać dokumenty – pod egidą Państwa Związkowego Białorusi i Rosji – na podstawie których ponad 2100 ukraińskich dzieci z co najmniej piętnastu miast okupowanych przez Kreml zostało przymusowo wywiezionych na Białoruś, a potem odtransportowanych do Rosji. Władze w Mińsku odpierają te zarzuty, twierdząc że dzieci z Ukrainy przyjeżdżają do miast białoruskich na leczenie bądź wypoczynek.
 • W związku z obecnością w Białorusi najemników grupy Wagnera polskie władze podjęły pod koniec czerwca decyzję o wzmocnieniu wschodniej granicy. Na początku lipca wysłani zostali dodatkowi żołnierze oraz ciężki sprzęt bojowy. Zwiększono również liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów z oddziałów prewencji. 
 • Od 1 lipca Białorusini legalnie przebywający w Polsce mogą bezpłatnie uzyskać polski tak zwany dokument podróży dla cudzoziemca, który jest częściowo zamiennikiem utraconego paszportu. Dokument ten nie daje wszystkich uprawnień polskiego paszportu i nie gwarantuje wiz do innych krajów niż Polska. Jest dowodem tożsamości i dokumentem, na podstawie którego można ubiegać się o wizy do innych krajów i z którym można podróżować (przede wszystkim do strefy Schengen).
 • Część białoruskich emigrantów, którzy pojęli w Polsce działalność gospodarczą, może mieć problemy z jej kontynuowaniem. Wynika to ze zmiany przepisów po zniesieniu 1 lipca w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego. Osoby, które przybyły na podstawie wizy „Poland. Business Harbour”, muszą teraz otrzymać nowe wizy i pozwolenia na działalność, co wiąże się z dość długim oczekiwaniem, a przez to zwieszeniem dotychczasowej działalności.
 • 5 sierpnia w Warszawie w pobliżu Domu Białoruskiego odsłonięto graffiti z wizerunkami białoruskich więźniów politycznych. Umieszczono na nim portrety byłego dyrektora centrum kulturalnego „Art Siadziba” Pawła Bieławusa, żony więźnia politycznego i blogera Ihara Łosika i Darii Łosik, obrończyni praw człowieka Nasty Łojki, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackaha, polityka Mikałaja Statkiewicza oraz dziennikarki Biełsatu Kaciaryny Andrejewej. Podczas uroczystości obecni byli m.in. liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja, szef Narodowego Biura Antykryzysowego Paweł Łatuszka oraz ambasador RP w Białorusi Artur Michalski. Graffiti zaprojektował i namalował białoruski artysta, którego nazwiska nie ujawniono ze względów bezpieczeństwa.
 • 6 sierpnia w Warszawie odbyła się Konferencja Wolna Białoruś, podczas której liczni zgromadzeni przedstawiciele opozycyjnych władz podjęli szereg uchwał dotyczących przyszłości ich kraju, w tym chęci przystąpienia do Unii Europejskiej oraz o rozpoczęciu prac nad stowarzyszeniem Białorusi z UE. Za cele strategiczne uznano likwidację reżimu Łukaszenki, wyprowadzenie wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi, wystąpienie ze Związku Białorusi i Rosji, budowę wewnętrznej siły oraz wsparcie Ukrainy i białoruskich ochotników. W przyszłym roku miałyby się odbyć wybory do Rady Koordynacyjnej, ciała politycznego pełniącego funkcję parlamentu na emigracji. 
 • Korespondentka Polskiej Agencji Prasowej Justyna Prus otrzymała wydany przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi zakaz wjazdu na terytorium tego kraju na pięć lat. Dziennikarka PAP pracowała w Białorusi od 2016 r.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis