Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Akt wandalizmu z groźnymi skojarzeniami

Фота з Фейсбука
Фота з Фейсбука

W połowie lipca na Alei Bluesa w centrum Białegostoku stanęła wystawa „Szlakiem Ostrobramskiej – tam, gdzie w Atenach bije polskie serce”. Została przygotowana przez Fundację Hagia Marina. Ustawiono dwanaście dwustronnych plansz z archiwalnymi i współczesnymi fotografiami na temat współpracy polsko-greckiej w pryzmacie prawosławia. 

– Chciałbym poprzez tę wystawę pokazać polski charakter naszej Cerkwi – mówił podczas otwarcia prezes fundacji Patryk Panasiuk, znany z ubiegłorocznej nietrafionej kampanii bilbordowej w Białymstoku „Prawosławny – nie ruski”, która wywołała powszechne oburzenie i sprzeciw odbiorców, w tym ze strony środowiska cerkiewnego i samych duchownych.

Również ta wystawa, nie do końca zrozumiała w swej treści, nie wszystkim się spodobała. Miesiąc wcześniej była prezentowana na rynku w Supraślu. Wówczas na uroczystości otwarcia byli duchowni z Grecji i żadnego z ramienia polskiej Cerkwi.

W Białymstoku natomiast doszło do aktu wandalizmu. Najpierw 20 lipca ktoś uszkodził kilka tablic, pięć dni później wystawę zniszczono doszczętnie. Zdarzenie spotkało się z powszechnym potępieniem w sieci. Także ze strony prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, którzy na Twitterze poinformował, że miejski monitoring zarejestrował moment zniszczenia ekspozycji. Sprawą zajęła się policja, do tej pory sprawcy nie zostali jednak ustaleni.

33-letni Patryk Panasiuk pracuje na stanowisku doradcy w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Mówiło się, że w tegorocznych wyborach ma być prawosławnym kandydatem do Sejmu z listy Zjednoczonej Prawicy. Swą aktywnością w ostatnim czasie zraził jednak do siebie wielu potencjalnych wyborców. Odcina się też od niego Cerkiew. Na początku tego roku cofnięto mu nawet święcenia lektorskie.

Przykład Panasiuka – co prawda odosobniony – pokazuje, iż wśród prawosławnych w Polsce, choć w większości uważających się narodowościowo już za Polaków, nie ma aprobaty, by do końca zerwać ze swymi korzeniami i religijną tradycją, sięgającą nie tylko Grecji, jak usilnie on twierdzi. 

Zniszczenie wystawy, do jakiego doszło pod koniec lipca w Białymstoku, absolutnie nie powinno mieć miejsca. To prymitywny akt wandalizmu, który zrodził niepotrzebne i groźne skojarzenia. – To wygląda jak celowa prowokacja, bo ta wystawa prezentowała polskie, litewskie oblicze prawosławia, prawosławia związanego z Kijowem, które jest w kontrze do tego, co reprezentuje Moskwa, co reprezentuje ruski mir. To może być element wojny hybrydowej, z którą mamy do czynienia od dwóch lat – mówił współorganizator wystawy burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 годзе.
 • (131) – 17.07.1893 г. у Варшаве нар. Аляксандр Вянгерка, польскі акцёр і рэжысёр. Акцёрскую кар’еру пачынаў у 1912 г. у Вільні, пазьней працаваў у тэатрах Варшавы, Кракава і Лодзі, у 1939 г. заснаваў Дзяржаўны Польскі Тэатр БССР у Беластоку. У 1941 г. арыштаваны гестапа, загінуў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis