Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Nasi na listach kandydatów do Sejmu

O mandat poselski będzie ubiegał się m.in. Aleksander Wasyluk (na zdjęciu), który podkreśla, iż w reprezentacji mniejszości w życiu publicznym, również w Sejmie, potrzebna jest zmiana pokoleniowa facebook.com/aleksander.wasyluk
O mandat poselski będzie ubiegał się m.in. Aleksander Wasyluk (na zdjęciu), który podkreśla, iż w reprezentacji mniejszości w życiu publicznym, również w Sejmie, potrzebna jest zmiana pokoleniowa
facebook.com/aleksander.wasyluk

W wyborach parlamentarnych nasza mniejszość organizacyjnie nie uczestniczy już od wielu kadencji. 15 października o głosy elektoratu prawosławno-białoruskiego w Podlaskiem znów będą zabiegać kandydaci na posłów, wystawieni przez różne ugrupowania. Jest ich wyjątkowo wielu, nieraz kilku na jednej liście.

Okołocerkiewne Forum Mniejszości Podlasia, mające błogosławieństwo hierarchów i współpracujące z naszym środowiskiem białoruskim, dotychczas wchodziło w skład Koalicji Obywatelskiej. Tym razem swego kandydata wystawiło na liście Trzeciej Drogi Polska 2050 Szymona Hołowni – PSL. Został nim Aleksander Wasyluk z Białegostoku – współzałożyciel portalu Cerkiew.pl i międzynarodowego projektu fotograficznego OrthPhoto. Deklaruje się jako Białorusin, a za jeden ze swych celów stawia przekształcenie FMP w szerszą organizację, działającą nie tylko w Białymstoku, ale w całym regionie, z nowym obliczem, bardziej odpowiadającym wymogom współczesności. Uważa, że w reprezentacji środowiska – także w Sejmie – potrzebna jest zmiana pokoleniowa.

O mandat poselski ponownie ubiega się redaktor naczelny „Przeglądu Prawosławnego” Eugeniusz Czykwin, który we wrześniu ukończy 74 lata. W Sejmie zasiada z przerwami jeszcze z czasów PRL. Deklaruje się jako reprezentant społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej. Wielokrotnie był wybierany do Sejmu jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Teraz podobnie jak cztery lata temu startuje z listy centroprawicowej Koalicji Obywatelskiej. Wtedy był tam jedynym kandydatem prawosławnym i zdobył nieco ponad 14 tys. głosów. 

Tym razem na liście KO znalazło się więcej osób, odwołujących się do tego samego elektoratu co Czykwin. Jest na niej, choć już bez poparcia FMP, wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk, a tuż za nim burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Prawosławni kandydaci znaleźli się też na podlaskiej liście Nowej Lewicy. To socjolog z partii Razem Seweryn Prokopiuk i kojarzona z SLD była wójt gminy Bielsk Podlaski Eugenia Ostaszewicz. 

Osoby kojarzonej ze środowiskiem białorusko-prawosławnym dotychczas nigdy nie było na listach partii rządzącej. Teraz to się zmieniło. Kandydatką PiS – Zjednoczonej Prawicy została Lucja Niemirowicz, dyrektor prawosławnego przedszkola przy szkole św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. 

Na wyłonienie swego przedstawiciela w Sejmie, a nawet dwóch czy trzech, szanse byłyby o wiele większe, gdyby grono „naszych” kandydatów nie było tak liczne, a już szczególnie na jednej liście, jak teraz w przypadku Koalicji Obywatelskiej. Jak się jednak okazuje partiom politycznym nie tak zależy, by nasza mniejszość miała swego reprezentanta na Wiejskiej, co na głosach tego elektoratu. Więcej nazwisk na liście daje bowiem lepszy wynik wyborczy, chociaż tym samym zmniejsza szanse zdobycia mandatu przez reprezentanta środowiska, gdyby był na niej jedyny.

Kandydaci na posłów – nie tylko „swoi” – jako miejsce wyborczej agitacji od lat upodobali sobie białoruskie festyny w regionie. Tego lata na naszych imprezach można było ich spotkać zanim jeszcze kampania oficjalnie się rozpoczęła. Tak było chociażby pod koniec lipca na Siabrouskiej Biasiedzie” w Gródku, gdzie politycy Koalicji Obywatelskiej wraz z oficjelami stanęli w rzędzie na całą szerokość sceny. Ich obecność dało sie też zaobserwować tydzień później na Prymackiej Biasiedzie w Michałowie, a następnie w Bielsku podczas Spasaskich Zapusta.

Po tym jak prezydent Andrzej Duda 8 sierpnia formalnie wyznaczył datę wyborów na 15 października, w ramach trwającej już kampanii wyborczej prawosławni kandydaci swoje ulotki rozdawali też na Spasa na Świętej Górze Grabarce.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (208) – 23.10.1816 г. у Кублічах Лепельскага пав. нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі, пісьменьнік і дасьледчык беларускага фальклёру. У 1858 – 1863 гг. вёў рукапісны „Альбом”, у якім свае запісы пакінулі м. інш.: У. Сыракомля, В. Каратынскі, А. Кіркор, В. Дунін-Марцінкевіч. Пераклаў на беларускую мову „Конрада Валенрода” А. Міцкевіча. Памёр у Сібіры ў 1884 г.
  • (201) – 23.10.1823 г. у Замосьці Слуцкага пав. нар. Адам Плуг (сапраўднае Антоні Пяткевіч), пісьменнік і журналіст. З 1831 г. жыў з бацькамі ў Жукавым Барку над Нёманам, у гг. 1835-1842 вучыўся ў Слуцкай гімназыі. Сябраваў з Уладыславам Сыракомляй, які тады жыў у Залучы. Працаваў настаўнікам на Падольлі. У 1874 г. пераехаў у Варшаву, дзе працаваў рэдактарам у часопісе „Kłosy”, дзе друкаваў шмат матар’ялаў пра Беларусь. Пазьней працаваў у рэдакцыях „Wielkiej Powszechnej Encyklopedii Ilustrowanej”, часопіса „Wędrowiec”, газэты „Kurier Warszawski”. Памёр 2.11.1903 г. у Варшаве. У беларускую літаратуру ўпісаліся яго апавяданьні на беларускай мове. 
  • (87) – 23.10.1937 г. расстраляны Уладзімір Крыловіч (нар. 1.11.1895 г. у Крыловічах каля Койданава), акцёр.
  • (83) – 23.10.1941 г. у Унжлагу на лесапавале загінуў Васіль Шашалевіч (нар. 9.01.1897 г. у Мхінічах на Магілёўшчыне, брат Андрэя Мрыя), драматург (п’есы „Апраметная”, „Змрок”, „Воўчыя вочы”, „Рой”, „Сімфонія гневу”) і празаік.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis