Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  17. Petelski vel Talkoŭski

  Pasiarod 20-cioch szucmanaŭ, jakija na paczatku nimieckaj akupacji służyli na pastarunku żandarmerii ŭ Krynkach, było czatyroch Petelskich, katolikaŭ z Kruszynianaŭ. Śled pa ich zachawaŭso ŭ dakumantach śledztwa, zawiedzienaha uboŭcami dziesiać let pa wajnie. Życiel Krynak, szawiec Szutkiewicz (abrablaŭ jon jaszcze 3,5 ha ziamli), jaki tedy…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Nečysta siła, ničoho inšoho

  Ne znaju, što z siêtoho vyjde: musit, ničoho dobroho na samy kuneć, jak to naohuł byvaje z usiêm, što maje choť ščôpoť čohoś spôlnoho z nečystoju siłoju. Zakônčyvšy cykl rozkazuv „Ne može byti!”, ja vže dumała, što ničoho inšoho ne napišu, bo vsio, što chotiêła…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2023)

У Польшчы

 • 105-ыя ўгодкі БНР беларусы (пераважна з дыяспары) адзначылі ў многіх гарадах Польшчы, між іншым у Варшаве (на здымку), Гданьску, Быдгашчы і Кракаве Радыё Рацыя
  105-ыя ўгодкі БНР беларусы (пераважна з дыяспары) адзначылі ў многіх гарадах Польшчы, між іншым у Варшаве (на здымку), Гданьску, Быдгашчы і Кракаве
  Радыё Рацыя
 • Pawał Łatuszka, przebywający na emigracji w Polsce czołowy polityk białoruskiej opozycji, powiedział telewizji TVN 24, że otrzymał sygnały o planowanym porwaniu go i uprowadzeniu do Mińska. 5 marca Łatuszka w zaocznym procesie liderów opozycji został skazany na 18 lat więzienia.
 • 10 marca w warszawskiej Galerii Monopol otwarto wystawę najnowszych prac Leona Tarasewicza. Ekspozycja będzie czynna do 28 kwietnia.
 • 10 marca europosłanka Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska, mówiąc na antenie rozgłośni TOK FM o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej, zasugerowała, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. Dodała też, że jej zdaniem w rzeczywistości liczba zaginionych na granicy osób nie wynosi, jak podają niektóre źródła 37, lecz prawie 300. W związku z tymi wypowiedziami Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską – pomówienie leśników. Śledztwo w tej sprawie polecił wszcząć też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 • 11 marca do szpitala trafił prawosławny metropolita warszawski i całej Polski arcybiskup Sawa. Hierarcha ma 85 lat. Na oficjalnej stronie internetowej kancelarii metropolity, oprócz zdawkowego komunikatu i prośby o modlitwy za zdrowie, nie pojawiły się żadne informacje o przyczynach hospitalizacji.
 • 16 marca w Warszawie zostały wręczone nagrody Amnesty International Pióro Nadziei. Jednym z laureatów został Andrzej Poczobut, skazany niedawno przez białoruski reżim na 8 lat więzienia dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi. Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest co roku „za pracę medialną na rzecz praw człowieka”.
 • 16 marca funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz nadzoru budowlanego rozpoczęli kompleksową kontrolę w 60 firmach transportowych, w których szukali powiązań z białoruskim i rosyjskim kapitałem. Niektóre z nich to tzw. firmy wydmuszki, założone tylko w celu uzyskania krajowych zezwoleń na działalność. Kontrole odbyły się w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Częstochowie, Wrocławiu oraz Poznaniu.
 • W połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wśród zatrzymanych trzy osoby to obywatele Białorusi.
 • 17 marca w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie otwarto wystawę „Pozdrowienia z Białorusi”, na której zaprezentowano prace represjonowanych artystów białoruskich – byłych i obecnych więźniów politycznych. Zorganizowano ponadto ich sprzedaż oraz aukcję, z których dochód przeznaczono na wsparcie represjonowanych artystów oraz Rezydencji Artystycznej „Dom Twórców”. 23 marca otwarto z kolei ekspozycję „Biało-czerwono-biały”, którą w ubiegłym roku zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi. Wydarzenie zorganizowane zostało w związku ze 105. rocznicą proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (25 Sakawika).
 • 22 marca prezydent Andrzej Duda spotkał się z Natallą Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackaha. Prezydent zapewnił o wsparciu Polski dla narodu białoruskiego i jego aspiracji do życia w wolnym państwie. Dzień wcześniej z Natallą Pinczuk spotkali się premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Zbigniew Rau.
 • 23 marca minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, w wypowiedzi na antenie Polskiego Radia24, oznajmił, że strona białoruska otrzymała „jasny sygnał”, że dopóki represjonowany przez reżim Łukaszenki Andrzej Poczobut będzie w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście graniczne w Bobrownikach. – Jeżeli Andrzej Poczobut zostanie jutro zwolniony, pojutrze zostanie otwarte przejście w Bobrownikach – powiedział minister Kamińsk
 • 24 marca kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że Polska nie będzie już przekazywać Białorusi danych o swojej armii, co wynikało z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) z 1990 r. – W związku z tym, że aktu agresji przeciwko Ukrainie w 2022 r. dokonała nie tylko Rosja, ale również Białoruś – ponieważ pozwala wojskom rosyjskim na wykorzystanie swojego terytorium oraz potencjału wojskowego dla dokonywania agresji przeciwko Ukrainie – niemożliwa stała się współpraca z Białorusią na podstawie Traktatu CFE – napisano na stronie kancelarii.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  995 – Каля 1028 г. нар. князь полацкі Усяслаў Брачыслававіч (памёр у 1101 г.), выдатны ўладар, змагаўся за самастойнасьць і незалежнасьць Полацкага княства. У 1068 г. быў выбраны вялікім князем кіеўскім, праз год зрокся гэтага пасаду, вярнуўся ў Полацак, дзе …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (504) – у 1519 г. Францыск Скарына выдае ў Празе Кнігу Руф, Кнігу Эсфір, Кнігу Плач Іяэміі.
 • (407) – пачатак дзейнасьці ў 1616 г. у Магілёве праваслаўнай брацкай друкарні, якая дзейнічала да 1773 г.
 • (104) – 5.06.1919 г. у Вільні быў надрукованы першы нумар „Беларускага жыцьця” пад рэдакцыяй Францішка Аляхновіча.
 • (85) – 5.06.1938 г. расстраляны Юры Лістапад (нар. у красавіку 1897 г. у Варкавічах на Случчыне), кіраўнік беларускага руху на Случчыне, настаўнік.
 • (81) – 5.06.1942 г. у Ракаве нар. Вячаслаў Рагойша, літаратуразнавец і перакладчык, аўтар шэрагу манаграфіяў па тэорыі, практыцы і гісторыі беларускай літаратуры. Віншуем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis