Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У Польшчы

 • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
 • 1 lipca w centrum Warszawy doszło do brutalnego pobicia grupy młodych Białorusinów rozmawiających po rosyjsku. Wśród poszkodowanych był Anton Żiwanow, który w Polsce mieszka od prawie10 lat (znany m.in. z występu z zespołem The Toobes). Z relacji napadniętych wynika, że Polacy potraktowali Białorusinów jak wrogów – sprzymierzeńców Rosji. Nic nie dały wyjaśnienia, że są uchodźcami politycznymi i popierają Ukrainę.
 • 27 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że uruchomił w Warszawie biura Białoruskiego Centrum Biznesu. Centrum ma zapewnić bezpłatną kompleksową pomoc organizacyjną, prawną i doradczą dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.
 • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
 • W dniach 7-9 sierpnia w wielu polskich miastach odbyły się marsze upamiętniające białoruskie protesty w 2020 r. po sfałszowanych wyborach prezydenckich. W Krakowie, Gdańsku, Warszawie przedstawiciele białoruskiej diaspory domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu Łukaszenki, wznosili proeuropejskie hasła oraz solidaryzowali się z walczącą Ukrainą.
 • 9 sierpnia w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatu „Biało-czerwono-biały”. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego zawisło 19 prac wyłonionych w konkursie plakatu nawiązującego do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego w latach 2020-2022 na rzecz przemian demokratycznych i wolnościowych oraz upamiętniającego jego bohaterów. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
 • 14 sierpnia w Warszawie odbył się turniej piłkarski na znak solidarności z białoruskim piłkarzem i dziennikarzem Aleksandrem Iwulinem, skazanym przez reżim na dwa lata kolonii karnej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Dom w Warszawie.
 • W tygodniku „Polityka” z 14 sierpnia ukazał się obszerny wywiad z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą. Duża część wypowiedzi hierarchy odnosiła się do kwestii wojny w Ukrainie i sytuacji tamtejszego prawosławia, co wzbudziło liczne kontrowersje i komentarze w polskiej prasie.
 • Grupa prawosławnych Białorusinów w Warszawie, którzy z przyczyn politycznych wyemigrowali do Polski, zwróciła się z prośbą do metropolity Sawy o zorganizowanie dla nich nabożeństw w języku białoruskim. „ ,
 • Według danych przekazanych przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej, na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys., na trzecim Gruzini – 29,1 tys.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis