Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У Польшчы

  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • 1 lipca w centrum Warszawy doszło do brutalnego pobicia grupy młodych Białorusinów rozmawiających po rosyjsku. Wśród poszkodowanych był Anton Żiwanow, który w Polsce mieszka od prawie10 lat (znany m.in. z występu z zespołem The Toobes). Z relacji napadniętych wynika, że Polacy potraktowali Białorusinów jak wrogów – sprzymierzeńców Rosji. Nic nie dały wyjaśnienia, że są uchodźcami politycznymi i popierają Ukrainę.
  • 27 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że uruchomił w Warszawie biura Białoruskiego Centrum Biznesu. Centrum ma zapewnić bezpłatną kompleksową pomoc organizacyjną, prawną i doradczą dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.
  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • W dniach 7-9 sierpnia w wielu polskich miastach odbyły się marsze upamiętniające białoruskie protesty w 2020 r. po sfałszowanych wyborach prezydenckich. W Krakowie, Gdańsku, Warszawie przedstawiciele białoruskiej diaspory domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu Łukaszenki, wznosili proeuropejskie hasła oraz solidaryzowali się z walczącą Ukrainą.
  • 9 sierpnia w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatu „Biało-czerwono-biały”. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego zawisło 19 prac wyłonionych w konkursie plakatu nawiązującego do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego w latach 2020-2022 na rzecz przemian demokratycznych i wolnościowych oraz upamiętniającego jego bohaterów. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
  • 14 sierpnia w Warszawie odbył się turniej piłkarski na znak solidarności z białoruskim piłkarzem i dziennikarzem Aleksandrem Iwulinem, skazanym przez reżim na dwa lata kolonii karnej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Dom w Warszawie.
  • W tygodniku „Polityka” z 14 sierpnia ukazał się obszerny wywiad z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą. Duża część wypowiedzi hierarchy odnosiła się do kwestii wojny w Ukrainie i sytuacji tamtejszego prawosławia, co wzbudziło liczne kontrowersje i komentarze w polskiej prasie.
  • Grupa prawosławnych Białorusinów w Warszawie, którzy z przyczyn politycznych wyemigrowali do Polski, zwróciła się z prośbą do metropolity Sawy o zorganizowanie dla nich nabożeństw w języku białoruskim. „ ,
  • Według danych przekazanych przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej, na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys., na trzecim Gruzini – 29,1 tys.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis