Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У Польшчы

 • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
 • 1 lipca w centrum Warszawy doszło do brutalnego pobicia grupy młodych Białorusinów rozmawiających po rosyjsku. Wśród poszkodowanych był Anton Żiwanow, który w Polsce mieszka od prawie10 lat (znany m.in. z występu z zespołem The Toobes). Z relacji napadniętych wynika, że Polacy potraktowali Białorusinów jak wrogów – sprzymierzeńców Rosji. Nic nie dały wyjaśnienia, że są uchodźcami politycznymi i popierają Ukrainę.
 • 27 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że uruchomił w Warszawie biura Białoruskiego Centrum Biznesu. Centrum ma zapewnić bezpłatną kompleksową pomoc organizacyjną, prawną i doradczą dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.
 • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
 • W dniach 7-9 sierpnia w wielu polskich miastach odbyły się marsze upamiętniające białoruskie protesty w 2020 r. po sfałszowanych wyborach prezydenckich. W Krakowie, Gdańsku, Warszawie przedstawiciele białoruskiej diaspory domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu Łukaszenki, wznosili proeuropejskie hasła oraz solidaryzowali się z walczącą Ukrainą.
 • 9 sierpnia w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatu „Biało-czerwono-biały”. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego zawisło 19 prac wyłonionych w konkursie plakatu nawiązującego do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego w latach 2020-2022 na rzecz przemian demokratycznych i wolnościowych oraz upamiętniającego jego bohaterów. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
 • 14 sierpnia w Warszawie odbył się turniej piłkarski na znak solidarności z białoruskim piłkarzem i dziennikarzem Aleksandrem Iwulinem, skazanym przez reżim na dwa lata kolonii karnej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Dom w Warszawie.
 • W tygodniku „Polityka” z 14 sierpnia ukazał się obszerny wywiad z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą. Duża część wypowiedzi hierarchy odnosiła się do kwestii wojny w Ukrainie i sytuacji tamtejszego prawosławia, co wzbudziło liczne kontrowersje i komentarze w polskiej prasie.
 • Grupa prawosławnych Białorusinów w Warszawie, którzy z przyczyn politycznych wyemigrowali do Polski, zwróciła się z prośbą do metropolity Sawy o zorganizowanie dla nich nabożeństw w języku białoruskim. „ ,
 • Według danych przekazanych przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej, na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys., na trzecim Gruzini – 29,1 tys.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў верасні

  770 – 1252 г., першыя летапісныя зьвесткі пра гарады Наваградак (Новогородок), Слонім (Услоним, Вислоним), Ваўкавыск (Волковыеск). 700 – У 1322 г. дружыны Гарадзенскага княства (у склад якога тады ўваходзіла ўсходняя Беласточчына) на чале з князем Давыдам Гарадзенскім разграмілі пад Псковам нямецкіх і дацкіх …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis