Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У Польшчы

  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • 1 lipca w centrum Warszawy doszło do brutalnego pobicia grupy młodych Białorusinów rozmawiających po rosyjsku. Wśród poszkodowanych był Anton Żiwanow, który w Polsce mieszka od prawie10 lat (znany m.in. z występu z zespołem The Toobes). Z relacji napadniętych wynika, że Polacy potraktowali Białorusinów jak wrogów – sprzymierzeńców Rosji. Nic nie dały wyjaśnienia, że są uchodźcami politycznymi i popierają Ukrainę.
  • 27 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że uruchomił w Warszawie biura Białoruskiego Centrum Biznesu. Centrum ma zapewnić bezpłatną kompleksową pomoc organizacyjną, prawną i doradczą dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.
  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • W dniach 7-9 sierpnia w wielu polskich miastach odbyły się marsze upamiętniające białoruskie protesty w 2020 r. po sfałszowanych wyborach prezydenckich. W Krakowie, Gdańsku, Warszawie przedstawiciele białoruskiej diaspory domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu Łukaszenki, wznosili proeuropejskie hasła oraz solidaryzowali się z walczącą Ukrainą.
  • 9 sierpnia w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatu „Biało-czerwono-biały”. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego zawisło 19 prac wyłonionych w konkursie plakatu nawiązującego do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego w latach 2020-2022 na rzecz przemian demokratycznych i wolnościowych oraz upamiętniającego jego bohaterów. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
  • 14 sierpnia w Warszawie odbył się turniej piłkarski na znak solidarności z białoruskim piłkarzem i dziennikarzem Aleksandrem Iwulinem, skazanym przez reżim na dwa lata kolonii karnej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Dom w Warszawie.
  • W tygodniku „Polityka” z 14 sierpnia ukazał się obszerny wywiad z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą. Duża część wypowiedzi hierarchy odnosiła się do kwestii wojny w Ukrainie i sytuacji tamtejszego prawosławia, co wzbudziło liczne kontrowersje i komentarze w polskiej prasie.
  • Grupa prawosławnych Białorusinów w Warszawie, którzy z przyczyn politycznych wyemigrowali do Polski, zwróciła się z prośbą do metropolity Sawy o zorganizowanie dla nich nabożeństw w języku białoruskim. „ ,
  • Według danych przekazanych przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej, na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys., na trzecim Gruzini – 29,1 tys.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – У 1568 г. пачала дзейнасьць заблудаўская друкарня ў маёнтку Рыгора Хадкевіча, у якой друкаваліся кірылічныя кнігі, між іншым „Евангельле вучыцельнае” (1569) і „Псалтыр з Часасловам” (1570).
  • (208) – 4.11.1816 г. у мястэчку Кублічы каля Лепеля нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі (пам. у ссылцы ў Сібіры ў 1884 г.), паэт, драматург, публіцыст. Быў сябрам У. Сыракомлі, В. Дуніна-Марцінкевіча. Пісаў на беларускай і польскай мовах. Запачаткаваў беларускія пераклады творчасьці А. Міцкевіча, між іншым пераклаў „Конрада Валенрода”.
  • (137) – 4.11.1887 г. у Капылі, Слуцкага павету нар. Зьміцер Жылуновіч (літаратурны псэўданім Цішка Гартны, замучаны савецкай бясьпекай 11.04.1937 г.), пісьменьнік, выдатны беларускі дзяржаўны дзеяч. Пісаць пачаў у 1908 г. у „Нашай Ніве”.
  • (109) – у лістападзе 1915 г. у выніку стараньняў беларускіх нацыянальных дзеячаў (падчас нямецкай акупацыі) пачалі адкрывацца на Віленшчыне першыя беларускія школы.
  • (95) – 4.11.1929 г. у в. Таргуны каля Докшыц нар. Сяргей Карніловіч, выпускнік Гімназіі імя Янкі Купалы ў Віндышбэргэрдорфе (Нямеччына). З 1949 г. жыў у эміграцыі ў Кліўленд (ЗША). Адзін з самых актыўных арганізатараў беларускага грамадзка-рэлігійнага жыцьця ў гэтым горадзе, між іншым

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis