Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

 • W dniach 1-8 listopada odbył się w Mińsku Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad”. To najważniejszy białoruski festiwal filmowy, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1994 r. Festiwalowy konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski. W tym roku na ekranach stołecznych kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów, a 78 z nich wzięło udział w konkursie. Grand Prix festiwalu za najlepszy film otrzymał ukraiński obraz „Atlantis” w reżyserii Walentyna Wajsanowicza.
 • 3 listopada około setki osób przemaszerowało ulicami Mińska w dorocznym marszu pamięci – Dziady. Zebrani wspominali ofiary stalinowskich mordów. Szacuje się, że w latach 30. i 40. XX w. NKWD rozstrzelało i pogrzebało w Kuropatach nawet 250 tysięcy „wrogów ludu”. Nie wiadomo dokładnie, ilu Białorusinów straciło życie na zesłaniach w sowieckich łagrach. Marsz, który przeszedł aż do Kuropat, był w tym roku legalny. Jego uczestnicy nieśli biało-czerwono-białe flagi, transparenty, kwiaty i znicze.
 • W Kuropatach, gdzie leżą pogrzebane ofiary stalinowskich zbrodni, odbyły się doroczne dni pamięci ofiar NKWD. Jednym z ich elementów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez zachodnich dyplomatów. Wśród przybyłych osób znaleźli się przedstawiciele USA, Izraela, Szwajcarii i państw Unii Europejskiej (Polskę reprezentował ambasador Artur Michalski). Białoruskich władz nikt nie reprezentował.
 • Blogerzy silniejsi niż politycy opozycji. 4 listopada na Placu Wolności w centrum białoruskiej stolicy zebrało się spontanicznie ponad tysiąc osób (żadnemu z białoruskich polityków opozycyjnych nie udało się podczas kampanii zebrać takiego tłumu). Akcję, nazwaną „Co dalej?”, zainicjował niezależny bloger NEXTA, popierany przez innych blogerów. Zachęcano w niej do głosowania na kandydatów opozycji. Milicja starała się nie dopuścić do gromadzenia się ludzi na Placu Wolności – kilka osób zostało zatrzymanych.
 • Weszło w życie rozporządzenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki o ruchu bezwizowym, obejmującym cały zachód Białorusi. Obywatele Polski mogą jeździć po całych zachodnich obszarach Białorusi bez wizy, a jedynie ze specjalną przepustką. Aby ją uzyskać, wystarczy wejść na stronę Bezviz.by i zakupić niezbędny dokument. Można też skorzystać z pośrednictwa białostockich biur podróży. Ruchem bezwizowym objęte są Grodno oraz rejony – grodzieński, szczuczyński, lidzki, woronowski, świsłocki, brzostowicki i wołkowyski (w obwodzie grodzieńskim), a także Brześć oraz rejony – brzeski, żabinkowski, kamieniecki i prużański (w obwodzie brzeskim). W praktyce pozwala to przemieszczać się z Grodna do Brześcia oraz wjechać w głąb kraju, aż do Lidy. Granicę można przejeżdżać samochodem w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach oraz w litewskich miejscowościach Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy obejmuje Puszczę Białowieską i Kanał Augustowski, także dworce kolejowe w Grodnie i Brześciu oraz lotniska w tych miastach.
 • 7 listopada administracja białoruskich regionów – powołana przez prezydenta Łukaszenkę – wybrała swoich przedstawicieli do Rady Republiki – wyższej izby białoruskiego parlamentu, liczącej 64 członków.
 • 17 listopada prezydent Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że zamierza kandydować na najwyższy urząd w państwie w nadchodzących wyborach. Jeśli zostanie wybrany ponownie, będzie to jego szósta kadencja.
 • Jak poinformował wiceminister finansów Jury Sieliwierstau, w 2020 r. o 537 mln rubli białoruskich (ok. 1,01 mld zł) zmniejszą się wpływy budżetu z tytułu ceł eksportowych za produkty naftowe i o 951 mln rubli (ok. 1,7 mld zł) – z tytułu transferu eksportowych opłat celnych. Stanie się tak z powodu wygaśnięcia porozumienia o tzw. transferze eksportowych opłat celnych za rosyjską ropę. Mińsk i Moskwa nie porozumiały się dotychczas w sprawie przedłużenia systemu rozliczeń za ropę po 31 grudnia 2019 r.
 • Białoruś podjęła decyzję o kupnie rosyjskich myśliwców zamiast umieszczania u siebie rosyjskiej bazy lotniczej. Dwa pierwsze myśliwce SU-30SM już dotarły do bazy w Baranowiczach.
 • Według oficjalnych danych statystycznych, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w Białorusi urodziło się ok. 66 tys. dzieci, czyli o 7,8 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2018 r. Jest to najniższy wskaźnik w ciągu ostatnich 13 lat. Rząd chce odwrócić ten trend, wspierając finansowo rodziców, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Oto przykładowe świadczenia: trzyletni płatny urlop macierzyński, jednorazowy zasiłek za urodzenie dziecka – za pierwsze równowartość ok. 4 tys. zł, za drugie i następne ok. 5,7 tys. zł, ulgi w spłacaniu kredytu mieszkaniowego, bezpłatne posiłki dla uczniów szkół ogólnokształcących, prawo do emerytury w wieku 50 lat (dla kobiet, które urodziły pięcioro lub więcej dzieci), dodatkowy wolny od pracy dzień w tygodniu dla matki (lub ojca, opiekuna), wychowującej troje lub więcej dzieci do 16 lat.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis