Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

  • W dniach 1-8 listopada odbył się w Mińsku Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad”. To najważniejszy białoruski festiwal filmowy, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1994 r. Festiwalowy konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski. W tym roku na ekranach stołecznych kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów, a 78 z nich wzięło udział w konkursie. Grand Prix festiwalu za najlepszy film otrzymał ukraiński obraz „Atlantis” w reżyserii Walentyna Wajsanowicza.
  • 3 listopada około setki osób przemaszerowało ulicami Mińska w dorocznym marszu pamięci – Dziady. Zebrani wspominali ofiary stalinowskich mordów. Szacuje się, że w latach 30. i 40. XX w. NKWD rozstrzelało i pogrzebało w Kuropatach nawet 250 tysięcy „wrogów ludu”. Nie wiadomo dokładnie, ilu Białorusinów straciło życie na zesłaniach w sowieckich łagrach. Marsz, który przeszedł aż do Kuropat, był w tym roku legalny. Jego uczestnicy nieśli biało-czerwono-białe flagi, transparenty, kwiaty i znicze.
  • W Kuropatach, gdzie leżą pogrzebane ofiary stalinowskich zbrodni, odbyły się doroczne dni pamięci ofiar NKWD. Jednym z ich elementów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez zachodnich dyplomatów. Wśród przybyłych osób znaleźli się przedstawiciele USA, Izraela, Szwajcarii i państw Unii Europejskiej (Polskę reprezentował ambasador Artur Michalski). Białoruskich władz nikt nie reprezentował.
  • Blogerzy silniejsi niż politycy opozycji. 4 listopada na Placu Wolności w centrum białoruskiej stolicy zebrało się spontanicznie ponad tysiąc osób (żadnemu z białoruskich polityków opozycyjnych nie udało się podczas kampanii zebrać takiego tłumu). Akcję, nazwaną „Co dalej?”, zainicjował niezależny bloger NEXTA, popierany przez innych blogerów. Zachęcano w niej do głosowania na kandydatów opozycji. Milicja starała się nie dopuścić do gromadzenia się ludzi na Placu Wolności – kilka osób zostało zatrzymanych.
  • Weszło w życie rozporządzenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki o ruchu bezwizowym, obejmującym cały zachód Białorusi. Obywatele Polski mogą jeździć po całych zachodnich obszarach Białorusi bez wizy, a jedynie ze specjalną przepustką. Aby ją uzyskać, wystarczy wejść na stronę Bezviz.by i zakupić niezbędny dokument. Można też skorzystać z pośrednictwa białostockich biur podróży. Ruchem bezwizowym objęte są Grodno oraz rejony – grodzieński, szczuczyński, lidzki, woronowski, świsłocki, brzostowicki i wołkowyski (w obwodzie grodzieńskim), a także Brześć oraz rejony – brzeski, żabinkowski, kamieniecki i prużański (w obwodzie brzeskim). W praktyce pozwala to przemieszczać się z Grodna do Brześcia oraz wjechać w głąb kraju, aż do Lidy. Granicę można przejeżdżać samochodem w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach oraz w litewskich miejscowościach Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy obejmuje Puszczę Białowieską i Kanał Augustowski, także dworce kolejowe w Grodnie i Brześciu oraz lotniska w tych miastach.
  • 7 listopada administracja białoruskich regionów – powołana przez prezydenta Łukaszenkę – wybrała swoich przedstawicieli do Rady Republiki – wyższej izby białoruskiego parlamentu, liczącej 64 członków.
  • 17 listopada prezydent Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że zamierza kandydować na najwyższy urząd w państwie w nadchodzących wyborach. Jeśli zostanie wybrany ponownie, będzie to jego szósta kadencja.
  • Jak poinformował wiceminister finansów Jury Sieliwierstau, w 2020 r. o 537 mln rubli białoruskich (ok. 1,01 mld zł) zmniejszą się wpływy budżetu z tytułu ceł eksportowych za produkty naftowe i o 951 mln rubli (ok. 1,7 mld zł) – z tytułu transferu eksportowych opłat celnych. Stanie się tak z powodu wygaśnięcia porozumienia o tzw. transferze eksportowych opłat celnych za rosyjską ropę. Mińsk i Moskwa nie porozumiały się dotychczas w sprawie przedłużenia systemu rozliczeń za ropę po 31 grudnia 2019 r.
  • Białoruś podjęła decyzję o kupnie rosyjskich myśliwców zamiast umieszczania u siebie rosyjskiej bazy lotniczej. Dwa pierwsze myśliwce SU-30SM już dotarły do bazy w Baranowiczach.
  • Według oficjalnych danych statystycznych, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w Białorusi urodziło się ok. 66 tys. dzieci, czyli o 7,8 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2018 r. Jest to najniższy wskaźnik w ciągu ostatnich 13 lat. Rząd chce odwrócić ten trend, wspierając finansowo rodziców, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Oto przykładowe świadczenia: trzyletni płatny urlop macierzyński, jednorazowy zasiłek za urodzenie dziecka – za pierwsze równowartość ok. 4 tys. zł, za drugie i następne ok. 5,7 tys. zł, ulgi w spłacaniu kredytu mieszkaniowego, bezpłatne posiłki dla uczniów szkół ogólnokształcących, prawo do emerytury w wieku 50 lat (dla kobiet, które urodziły pięcioro lub więcej dzieci), dodatkowy wolny od pracy dzień w tygodniu dla matki (lub ojca, opiekuna), wychowującej troje lub więcej dzieci do 16 lat.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (173) – 15.03.1852 у г. Усьвяты на Віцебшчыне нар. Аляксей Сапуноў (пам. 2.10.1924 г. у Віцебску), гісторык, першы выдатны дасьледчык Віцебшчыны.
  • (101) – 15.03.1924 г. у вёсцы Голя (цяпер Берасьцейская вобл.) на ўскраіне Белавежскай пушчы нар. Міхась Белямук, беларускі гісторык і грамадзкі дзеяч. Заснавальнік часопіса „Полацак”. З 1949 г. жыў у г. Кліўленд (ЗША), дзе памёр 31.10.2014 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis