Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

 • Мора бел-чырвона-белых сцягоў на ўрачыстым перапахаванні паўстанцаў у Вільні. Такіх абразкоў не паказала, вядома, Беларускае тэлэбачанне ў Мінску, але, як не дзіўна, таксама польскае тэлебачанне ў трансляцыі ў жывым эфіры. Толькі на Белсаце, які таксама трансляваў віленскія ўрачыстасці, было паказана мора беларусаў з гістарычнымі дзяржаўнымі сцягамі, якія прыехалі з розных рэгіёнаў Беларусі, таксама з Беласточчыны і ЗША. (Фота Радыё Рацыя)Мора бел-чырвона-белых сцягоў на ўрачыстым перапахаванні паўстанцаў у Вільні. Такіх абразкоў не паказала, вядома, Беларускае тэлэбачанне ў Мінску, але, як не дзіўна, таксама польскае тэлебачанне ў трансляцыі ў жывым эфіры. Толькі на Белсаце, які таксама трансляваў віленскія ўрачыстасці, было паказана мора беларусаў з гістарычнымі дзяржаўнымі сцягамі, якія прыехалі з розных рэгіёнаў Беларусі, таксама з Беласточчыны і ЗША.
  (Фота Радыё Рацыя)
 • W dniach 11-12 listopada z wizytą w Austrii przebywał prezydent Aleksander Łukaszenka. Spotkał się m.in. z prezydentem Alexandrem Van der Bellenem. Białoruski przywódca odbył wspólną z austriackim prezydentem konferencję prasową, na której odnosił się m.in. do kwestii przestrzegania praw człowieka w Białorusi oraz wykonywania kary śmierci. To pierwsza od dekady wizyta Łukaszenki w unijnym kraju. Austria jest dla Białorusi ważnym partnerem gospodarczym – austriacka grupa telekomunikacyjna Telekom jest największym, zachodnim inwestorem i właścicielem sieci komórkowej A1 (dawniej Velkom), zaś Raiffaisen Bank jest największym europejskim inwestorem w białoruskim sektorze bankowym.
 • Rada Unii Europejskiej podpisze z Białorusią umowę o uproszczeniu wydawania wiz – ogłoszono w oficjalnym wydawnictwie UE. Na mocy porozumienia wizy do strefy Schengen dla Białorusinów stanieją do 35 euro, a wnioski będą rozpatrywane szybciej – do 10 dni. Z kolei bezpłatne wizy będą otrzymywać dzieci do 12 roku życia, uczniowie, studenci i młodzież do 25 roku życia, jeśli jadą do państw – członków Unii w celach niekomercyjnych.
 • 22 listopada w Wilnie odbyła się uroczystość pogrzebu bohaterów powstania styczniowego, w tym Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego, straconych przez Rosjan na Placu Łukiskim. Polskę i Litwę reprezentowali prezydenci i szefowie rządów, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki oraz Gitanas Nausda i Saulius Skvernelis, Białoruś wicepremier Ihar Pietryszenka. Szczątki powstańców spoczęły na cmentarzu na Rossie. Ich nazwiska zapisano na tablicach w trzech językach – polskim, białoruskim i litewskim. Szczątki powstańców, straconych na Placu Łukiskim w Wilnie i w tajemnicy pogrzebanych przez władze carskie, znaleziono w 2017 r. na Górze Zamkowej, nazywanej też Górą Giedymina, w trakcie badań archeologicznych.
 • Białoruski dokument „Debiut” Anastasii Miraszniczenki został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach – najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy film dokumentalny. Film znalazł się więc na dwóch tzw. „long-listach” – „short-listę” poznamy 16 grudnia. W kategorii kina nieanglojęzycznego zostanie wybranych 10 filmów z 93. Na listę dokumentów trafi 15 z 159 filmów. Tematem nominowanego filmu jest więzienny teatr w Homelskiej Żeńskiej Kolonii Poprawczej.
 • Redaktorzy National Geographic uznali Puszczę Białowieską za jedno z 25 miejsc na świecie, które warto odwiedzić w 2020 r. Autorzy listy nazwali ją „jednym z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie”. Puszcza znalazła się obok takich miejsc jak Wielki Kanion w stanie Arizona w USA, prowincja Kuejczou (Guizhou) w Chinach, Park Narodowy Zakouma w Czadzie, Malediwy czy Tasmania.

 

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis