Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

  • 29 października sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, postanowił wpisać do grona Męczenników Chełmskich i Podlaskich imiona 30 furmanów (chłopów wyznania prawosławnego narodowości białoruskiej, z których najstarszy miał 56 lat, najmłodszy 17), zamordowanych 31 stycznia 1946 r. w lesie koło miejscowości Puchały Stare na Białostocczyźnie przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa „Burego”. „Ich wychwalanie – czytamy w oficjalnym komunikacie – ustala się na dzień Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej tj. ostatnią sobotę lipca”. Lista „nowych” męczenników: Wasyl Bilewski, Aleksander Bondaruk, Michał Bondaruk, Łukasz Chwaszczewski, Aleksander Dmitruk, Grzegorz Dmitruk, Aleksy Golonko, Wasyl Grygoruk, Grzegorz Grygoruk, Jan Jakimiuk, Teodor Jakimiuk, Michał Jakuć, Jan Juszczuk, Aleksander Juziuczuk, Piotr Kendyś, Włodzimierz Kot, Michał Laszkiewicz, Grzegorz Ławrynowicz, Jan Ławrynowicz, Teodor Łukaszuk, Aleksander Maksymiuk, Nikifor Nazaruk, Michał Niczyporuk, Grzegorz Pietruczuk, Wasyl Sawczuk, Teodor Siemieniuk, Mikołaj Szadejko, Włodzimierz Szewczuk, Nikifor Tadeuszuk, Jan Tarasiuk. Męczennicy Chełmscy i Podlascy – to wspólne określenie świętych męczenników prawosławnych, kanonizowanych 7 i 8 czerwca 2003 r. przez PAKP. Wszyscy oni ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej. W większości zostali zamordowani przez polskie oddziały partyzanckie.
  • Pojawiły się informacje, że w przygotowaniu jest projekt ustawy znoszącej obowiązek nostryfikowania w Polsce dyplomu przez lekarz z zagranicy. Oznacza to duże ułatwienie w zatrudnianiu w polskich szpitalach obcokrajowców, głównie Białorusinów i Ukraińców. Nowa ustawa ma wymagać od nich jedynie zdania egzaminu, który przeprowadzi placówka służby zdrowia. Nowe prawo jest reakcją na dramatyczne braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia, szczególnie w szpitalach.
  • Na przełomie października i listopada na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie utknęły tygrysy przewożone z Włoch do Rosji. Mimo że polskie służby graniczne przepuściły ładunek, białoruscy strażnicy zatrzymali transport, który musiał zostać cofnięty do Polski. Okazało się, że włoscy przewoźnicy nie mieli wiz wjazdowych i brakowało im wymaganych certyfikatów weterynaryjnych. Kilkudniowa podróż i postój na granicy doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia zwierząt, a jeden z tygrysów padł. Po wielu perturbacjach, wycieńczone zwierzęta trafiły do poznańskiego zoo. Zarówno polskie, jak i włoskie służby wszczęły dochodzenia w sprawie feralnego transportu.
  • 11 listopada na warszawskim Marszu Niepodległości pojawił się transparent: „Prawosławni Polacy zawsze za Polską!”. Inicjatorem akcji był Bartosz Sokołowski, dawny asystent posła Adama Andruszkiewicza (PiS), niegdyś prezesa wszechpolaków. Sokołowski, uzasadniając swoją inicjatywę, powiedział „Gazecie Wyborczej”: – Chcieliśmy pokazać, że także prawosławni są w naszym środowisku i są propolsko nastawieni. Sam jestem wyznania prawosławnego i moja rodzina z obu stron od pokoleń jest prawosławna. A więc chodzi także o moje propolskie nastawienie jako prawosławnego.
  • 13 listopada Sejm wybrał składy osobowe komisji w nowej kadencji. Pracami liczącej szesnastu posłów komisji mniejszości narodowych i etnicznych pokieruje Wanda Nowicka z Lewicy. Zasiadać w niej będzie siedmiu przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, pięciu Koalicji Obywatelskiej (wśród nich Eugeniusz Czykwin), dwóch Lewicy, jeden Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz’15 i jeden poseł niezależny (Ryszard Galla z mniejszości niemieckiej).
  • 15 listopada w Warszawie odbyła się V międzynarodowa konferencja naukowa Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej pod hasłem: „Podzielony/zjednoczony kraj: Bia­łoruś i Polska we wrześniu 1939 r.”
  • 15 listopada ruszył trzeci już nabór wniosków w ramach programu współpracy transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Nabór dotyczy Celu Tematycznego Dziedzictwo w priorytetach: 1. Promocja kultury lokalnej i historii, 2. Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego. Przeznaczony jest dla mikroprojektów (projektów z małym budżetem) realizowanych na obszarze objętym programem. Mikroprojekty obejmują głównie działania promujące pomysły i tematy związane z dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. Projekt musi mieć charakter transgraniczny i łączyć partnerów z Polski i Białorusi i / lub Ukrainy. Termin na przesłanie wniosków aplikacyjnych (wyłącznie w wersji elektronicznej) upływa 15 stycznia 2020 r,
  • Ukazała się książka „Za pierwszego Sowieta. Białorusko-polskie pogranicze w latach 1939-1941 w relacjach mówionych mieszkańców Białorusi”, autorstwa Alesia Smalanczuka, białoruskiego historyka i profesora Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Na 376 stronach znalazło się 106 spisanych po białorusku rozmów z mieszkańcami ziem, które znalazły się pod władzą tzw. „pierwszego Sowieta”. Książkę przygotowano w ramach projektu realizowanego pod kierownictwem dr. Macieja Wyrwy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
  • GUS podał dane dotyczące ruchu na polsko-białoruskiej granicy w 2018 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku przejścia graniczne z Białorusią w Podlaskiem i Lubelskiem przekroczyło niemal 9 milionów osób (o ponad 3 proc. mniej niż rok wcześniej). Główny cel podróży Białorusinów to zakupy (83 proc.), następnie odwiedziny krewnych lub znajomych (7 proc.), tranzyt (4 proc.), sprawy zawodowe (2,5 proc.) i wypoczynek (2 proc.). W przypadku Polaków jeżdżących do Białorusi były to: zakupy (77 proc.), odwiedziny (12,5 proc.), wypoczynek (6 proc.), cel zawodowy (3,5 proc.).
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, z jakich krajów najczęściej przyjeżdżają lekarze, którzy praktykują w Polsce. Najwięcej lekarzy-obcokrajowców (w tym stomatologów) pochodzi z Ukrainy (470). Druga w zestawieniu jest Białoruś (231), dalej Niemcy (137), Rosja (62), Litwa (57) i Syria (47). W Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada tylko 24 lekarzy. W Białorusi jest ich aż 134. Średnia pensja pracownika służby zdrowia wynosiła tam w trzecim kwartale 2019 r. 891 rubli, czyli niecałe 1700 zł.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis