Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

У Беларусі

 • Расійская вайсковая тэхніка на вайну з Украінай увесь час свабодна ўязджае між іншым з тэрыторыі Беларусі. На здымку аўтааварыя расійскага УАЗа на маршруце Гомель – Мазыр на пачатку красавіка Фота з Тэлеграм-канала
  Расійская вайсковая тэхніка на вайну з Украінай увесь час свабодна ўязджае між іншым з тэрыторыі Беларусі. На здымку аўтааварыя расійскага УАЗа на маршруце Гомель – Мазыр на пачатку красавіка
  Фота з Тэлеграм-канала
 • W kwietniu Aleksander Łukaszenka zniósł wszelkie ograniczenia dla osobowego ruchu na granicy białorusko-polskiej. Przywrócono tym samym przepustki, pozwalające na bezwizowy wjazd na teren Białorusi (popularnych przed rokiem 2020). Znów zaczęła działać strona, na której takie przepustki (zwane bezwizem) można kupić, a jedynym wymaganym dokumentem przy wjeździe jest zaświadczenie o szczepieniu na koronawirusa. – Nikt normalny tam przecież dziś nie pojedzie – skomentował to jeden z właścicieli białostockich biur podróży. Dodał jednak, że z przepustek mogą zacząć korzystać „mrówki”, kursujące po paliwo. 15 kwietnia ruch bezwizowy wznowiono również dla obywateli Litwy i Łotwy (akcja, która ma przywrócić „dobrosąsiedzkie stosunki”, potrwa od 15 kwietnia do 15 maja).
 • 6 kwietnia rodzice dzieci uczących się w Białorusi języka polskiego zostali poinformowani, że od przyszłego roku szkolnego nauczanie w tym języku ma zostać zlikwidowane w obu państwowych szkołach polskojęzycznych: w szkole nr 36 Grodnie i w szkole nr 8 Wołkowysku. Zlikwidowane będą też klasy polskie w szkole nr 9 w Brześciu.  Przeciwko tej decyzji zaprotestowało polskie MSZ. Jak przypomina resort, szkoły nr 36 i nr 8 zostały wybudowane w latach 90. XX w. ze środków budżetowych z Polski i przekazane władzom miejscowym. Zgodnie z umową, miały one służyć mniejszości polskiej, a językiem nauczania miał być polski.
 • 7 kwietnia sąd w Brześciu skazał 30-letniego Pawła Piernikawa na dwa lata w kolonii karnej za dyskredytowanie Białorusi w Internecie. Skazany jest autorem haseł w Wikipedii, poświęconych ofiarom białoruskich służb. W więzieniach i aresztach przetrzymywanych jest obecnie ponad 1100 więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.
 • Władze znalazły kolejne „ugrupowanie ekstremistyczne” w Białorusi. 7 kwietnia KGB wpisało na oficjalną „czarną listę” związek zawodowy REP (pracowników przemysłu radioelektronicznego). Białoruski niezależny związek zawodowy pracowników przemysłu radioelektronicznego został założony w listopadzie 1990 r. Jego założycielami były 93 pierwsze organizacje związkowe z całego kraju. Wcześniej za „ugrupowania ekstremistyczne” władze Białorusi uznawały już partie i ruchy opozycyjne, stowarzyszenia społeczne, niezależne media, a nawet grupy w sieciach społecznościowych. Właściwie wszystkie niepaństwowe związki i stowarzyszenia stały się w reżimowej Białorusi nielegalne i ekstremistyczne.
 • Trwa białoruska „bitwa o szyny”. Jak donosi „Kurier Lubelski”, wojnę kolejową w Białorusi prowadzi kilka niezwiązanych ze sobą grup, w tym ByPol (organizacja zrzeszająca byłych milicjantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa). Od początku wojny było co najmniej 10 udanych ataków na białoruską kolej. Zmusiły one rosyjskie pociągi do postoju na stacjach na okres od kilku dni do kilku tygodni. Białoruscy partyzanci zablokowali także siedem odcinków tras kolejowych, uniemożliwiając Rosjanom transport. Jako pierwsi do sabotowania kolei włączyli się cyberpartyzanci. Zablokowali automatyczny system sterowania koleją, dlatego wszystkie operacje – od kontroli pociągu do sprzedaży e-biletów – zostały przełączone na sterowanie ręczne. Potem na wojenną ścieżkę ruszyli sabotażyści, którzy zaczęli niszczyć szafy sterownicze na liniach kolejowych.  W związku z tymi działaniami KGB zatrzymało 40 pracowników kolei. 15 kwietnia podziemny białoruski Ruch „Opór” poinformował natomiast na YouTube o pierwszych pomyślnie przeprowadzonych akcjach dywersyjnych w obwodzie smoleńskim i briańskim Rosji. Informacji tych nie potwierdziły oficjalne źródła.
 • Białoruski producent słynnej na całym świecie gry World of Tanks, firma Wargaming, ogłosiła, że po inwazji na Ukrainę, wycofuje się z Rosji i Białorusi (jest również w trakcie zamykania studia w Mińsku). Założony przez Rosjanina Wiktora Kislija w Białorusi Wargaming obecnie ma swoją siedzibę na Cyprze. Ma 19 biur na całym świecie, w tym w Australii, Francji, USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
 • 13 kwietnia białoruski rząd zdecydował o zdecydowanym ograniczeniu wywozu poza granice Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (obejmującej Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosję) niektórych produktów spożywczych. I tak można wywieźć do 1 kg mąki (pszennej lub gryczanej), niektórych rodzajów zbóż (gryka, ryż, kasza manna, płatki owsiane, proso), cukru, soli, makaronu, a także do 1 litra oleju roślinnego i do trzech puszek konserw mięsnych, nabiałowych i rybnych (z wyjątkiem żywności dla niemowląt). Białoruski rząd tłumaczy tę decyzję ochroną krajowego rynku w związku ze „zwiększonym ruchem spekulantów na terenach przygranicznych”. W rzeczywistości jest ona pośrednim skutkiem sankcji, którymi wzajemnie obłożyły się Białoruś i Unia Europejska, a także ręcznego sterowania przez państwo cenami wielu produktów.
 • Od 16 kwietnia Białoruś wprowadziła zakaz wjazdu na jej terytorium pojazdów samochodowych (samochodów i ciągników siodłowych) zarejestrowanych w UE. Z zakazu zwolnione są pojazdy przewożące pocztę oraz żywe zwierzęta. Pojazdy samochodowe z UE, które wjechały na teren Białorusi przed wprowadzeniem tego zakazu, musiały opuścić jej terytorium do 23 kwietnia. Decyzja władz Białorusi to odwet za wcześniej wprowadzony przez UE zakaz wykonywania transportu drogowego przez pojazdy zarejestrowane w Białorusi i Rosji. Jednocześnie władze Białorusi opublikowały wykaz ośmiu punktów odprawy celnej i sześciu stref oczekiwania na wjazd na drogowe przejście graniczne, przez które mogą się udawać pojazdy zarejestrowane w UE dla dokonania załadunku lub rozładunku towaru i podłączenia naczepy do innego samochodu ciężarowego. W praktyce oznacza to stworzenie przez Białoruś punktów wwozu i wywozu towarów, które będą mogły w tych rejonach nadgranicznych obsługiwać pojazdy z UE, a dowóz i wywóz tych towarów po drogach Białorusi będzie już zakazany dla pojazdów z UE. Pozwoli to Białorusi i Rosji omijać unijne sankcje transportowe, a co najmniej łagodzić je.
 • – Zachód chce rozpętać wojnę w Białorusi – powiedział podczas jednego ze swoich wystąpień Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Alaksandr Walfowicz. Jak stwierdził, Mińsk obserwuje wzrost liczebności wojsk i uzbrojenia w Polsce, na Litwie i Łotwie, także modernizowanie infrastruktury wojskowej w tych krajach oraz wzrost liczby przelotów obcego lotnictwa wojskowego w pobliżu białoruskiej granicy. Wyraził jednak nadzieję, że narody tych krajów nie będą chciały dalszej eskalacji i nie dojdzie do agresji wymierzonej przeciw Białorusi. – Działania zbrojne będą toczyć się nie tylko w Białorusi. Nie, na ich terytorium również nastąpią zniszczenia, śmierć i eksplozje – ostrzegł białoruski urzędnik.
 • Wciąż jeszcze nie odbył się pogrzeb polskiego żołnierza Emila Czeczko, który w grudniu ub.r. zdezerterował na Białoruś, a 17 marca w Mińsku znaleziono powieszone jego ciało. Białoruskie służby drugi miesiąc prowadzą śledztwo w tej sprawie. Gazeta Narodnaja Wola ustaliła, że Czeczko w stolicy Białorusi pozostawał pod opieką dyrektora Systemowego Centrum Praw Człowieka Dzmitryja Bialakowa. To osoba ściśle powiązana z białoruskimi władzami, a jego organizacja zajmowała się kwestiami traktowania migrantów przez polskie władze. On to dezerterowi dał pracę i wynajął mu mieszkanie, w którym na koniec znalazł go martwego. Zdaniem Bialakowa zmarły najprawdopodobniej zostanie skremowany, a jego prochy wrócą do kraju, „jeżeli uda się porozumieć z polską ambasadą”. Organy śledcze skontaktowały się z rodziną Czeczki w Polsce, która powinna się tym zająć. Sprawę komplikuje to, iż zmarły dopuszczał się przemocy wobec swej matki, za co sąd w Olsztynie skazał go na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności oraz zabronił kontaktować się przez kolejne dwanaście.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (120) – 24.05.1904 г. у Пясочным каля Капыля нар. Адам Русак, паэт-песеньнік. Закончыў Беларускі Музычны Тэхнікум (1930) і Ленінградзкую кансэрваторыю (1934). Друкаваўся з 1927 г. У 1946 г. выйшаў друкам зборнік паэзіі „На родных палетках”.
 • (111) – У 1913 г. у Вільні выйшаў першы й адзіны прыжыцьцёвы зборнік паэзіі Максіма Багдановіча (жыў у  9.12.1891 – 25.05.1917 гг.) – „Вянок”. Паэт сваёй творчасьцю ўзьняў новую беларускую паэзію на ўзровень эўрапейскай паэтычнай культуры.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis