Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

У Польшчы

  • W dniach 27-30 marca z wizytą w Polsce przebywał Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z hierarchami i wiernymi Cerkwi prawosławnej w Polsce. Patriarcha jest wielkim przeciwnikiem wojny w Ukrainie, a głos w tej sprawie zabrał już w lutym, zaraz po rosyjskiej agresji, którą określił jako „obrzydliwą”.
  • Na początku kwietnia na polecenie poznańskiej prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech obywateli Białorusi. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych tego kraju (grozi za to kara do 10 lat więzienia). Sąd aresztował ich na trzy miesiące. Jak wynika z ustaleń polskich służb, zatrzymani mężczyźni dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych, które mają krytyczne znaczenie dla obronności Polski.
  • Diaspora białoruska w Bydgoszczy i Toruniu zainicjowała 9 kwietnia akcję pisania listów na front w Ukrainie do żołnierzy białoruskiego batalionu im. Kastusia Kalinouskaha. – Zachęcam wszystkich do pisania takich listów ze wsparciem, z dobrym słowem. Listy można pisać po białorusku lub po rosyjsku, ale myślę, że wszyscy też zrozumieją polski – powiedział Anton Antsipa, jeden z inicjatorów akcji.
  • Mieszkający w Warszawie i okolicach białoruscy katolicy, pochodzący zza wschodniej granicy,17 kwietnia spotkali się na wielkanocnym nabożeństwie w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Mszę sprawował – po białorusku – ich duszpasterz ks. Wiaczesław Barok.
  • 20 kwietnia został uruchomiony serwis ukraina.cerkiew.pl, skierowany do uchodźców z Ukrainy. Mogą oni tam znaleźć mapę prawosławnych parafii w Polsce, dowiedzieć się gdzie w okolicy, do której trafili, znajduje się najbliższa cerkiew. Są tam też informacje o pomocy dla uchodźców, udzielanej przez polską Cerkiew. Serwis prowadzony jest w języku ukraińskim, a zarządzają nim wolontariusze i organizacje cerkiewne – Eleos Polska, OrthNet i Bractwo Młodzieży Prawosławnej.
  • Jak co roku Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wystosował list paschalny do swoich wiernych. Obok treści stricte religijnych związanych z Wielkanocą, pojawiły się w nim wątki odnoszące się do wojny w Ukrainie. „W duchu paschalnej radości zwracamy się do uchodźców z Ukrainy, których dotknęła boleśnie wojna, i do tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Życzymy, aby Zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból Waszych serc, pokonał nienawiść i zło i darował upragniony pokój” – czytamy m.in. w liście. Przypomnijmy, iż wcześniej (22 marca) w związku z wojną w Ukrainie Sobór Biskupów PAKP wystosował wezwanie do władz Federacji Rosyjskiej o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, nazywając agresję Moskwy „niegodziwą i niepojętą”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (633) – беспасьпяховая аблога ў 1391 г. горада Наваградка крыжацкімі войскамі на чале з магістрам Конрадам Валенродам.
  • (241) – У 1783 г. быў пабудаваны касьцёл бернардзінцаў у Будславе каля Мядзеля.
  • (95) – 9.10.1929 г. у Варшаве памёр кс. Адам Лісоўскі (нар. у 1882 г. у Карандах Ашмянскага пав.), адзін з пачынальнікаў беларускага хрысьціянскага руху. Закончыў духоўную сэмінарыю ў Вільні ў 1903 г., пасьля вучыўся ў Духоўнай Каталіцкай Акадэміі ў Пецярбурзе, высьвячаны на ксяндза ў 1907 г. Служыў у розных парахвіях на беларускіх землях:

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis