Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

У Польшчы

  • W dniach 27-30 marca z wizytą w Polsce przebywał Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z hierarchami i wiernymi Cerkwi prawosławnej w Polsce. Patriarcha jest wielkim przeciwnikiem wojny w Ukrainie, a głos w tej sprawie zabrał już w lutym, zaraz po rosyjskiej agresji, którą określił jako „obrzydliwą”.
  • Na początku kwietnia na polecenie poznańskiej prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech obywateli Białorusi. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych tego kraju (grozi za to kara do 10 lat więzienia). Sąd aresztował ich na trzy miesiące. Jak wynika z ustaleń polskich służb, zatrzymani mężczyźni dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych, które mają krytyczne znaczenie dla obronności Polski.
  • Diaspora białoruska w Bydgoszczy i Toruniu zainicjowała 9 kwietnia akcję pisania listów na front w Ukrainie do żołnierzy białoruskiego batalionu im. Kastusia Kalinouskaha. – Zachęcam wszystkich do pisania takich listów ze wsparciem, z dobrym słowem. Listy można pisać po białorusku lub po rosyjsku, ale myślę, że wszyscy też zrozumieją polski – powiedział Anton Antsipa, jeden z inicjatorów akcji.
  • Mieszkający w Warszawie i okolicach białoruscy katolicy, pochodzący zza wschodniej granicy,17 kwietnia spotkali się na wielkanocnym nabożeństwie w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Mszę sprawował – po białorusku – ich duszpasterz ks. Wiaczesław Barok.
  • 20 kwietnia został uruchomiony serwis ukraina.cerkiew.pl, skierowany do uchodźców z Ukrainy. Mogą oni tam znaleźć mapę prawosławnych parafii w Polsce, dowiedzieć się gdzie w okolicy, do której trafili, znajduje się najbliższa cerkiew. Są tam też informacje o pomocy dla uchodźców, udzielanej przez polską Cerkiew. Serwis prowadzony jest w języku ukraińskim, a zarządzają nim wolontariusze i organizacje cerkiewne – Eleos Polska, OrthNet i Bractwo Młodzieży Prawosławnej.
  • Jak co roku Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wystosował list paschalny do swoich wiernych. Obok treści stricte religijnych związanych z Wielkanocą, pojawiły się w nim wątki odnoszące się do wojny w Ukrainie. „W duchu paschalnej radości zwracamy się do uchodźców z Ukrainy, których dotknęła boleśnie wojna, i do tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Życzymy, aby Zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból Waszych serc, pokonał nienawiść i zło i darował upragniony pokój” – czytamy m.in. w liście. Przypomnijmy, iż wcześniej (22 marca) w związku z wojną w Ukrainie Sobór Biskupów PAKP wystosował wezwanie do władz Federacji Rosyjskiej o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, nazywając agresję Moskwy „niegodziwą i niepojętą”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    760 – Першыя пісаны зьвесткі (1263 г.) пра вядомы Ляшчынскі манастыр, які размяшчаўся ў Лешчы (прадмесьці Пінска). 500 – У 1523 г. была надрукована ў Кракаве славутая паэма „Песьня пра зубра” аўтарства выдатнага беларускага паэта, выпускніка вучылішчаў Рэчы Паспалітай і …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (504) – 1519 г. беларускі новалацінскі паэт Мікола Гусоўскі пачаў складаць славутую паэму „Песьню пра зубра”.
  • (47) – 4.10.1976 г. У Ленкаўшчыне (Маладзечанскі р-н) памёр Юльян Сергіевіч (нар. 23.09.1910 г. у Юраўшчыне каля Маладэчна), беларускі паэт і настаўнік. Друкаваўся з 1922 г. у заходнебеларускіх выданьнях.
  • (42) – 4.10.1981 г. у Лёндане памёр кс. Часлаў Сіповіч (нар. 25.11.1914 г. у Дзедзінцы Браслаўскага пав.), ініцыятар і заснавальнік Беларускага дома айцоў марыянаў у Лёндане і Беларускай бібліятэкі імя Ф. Скарыны ў Лёндане, актыўны дзеяч беларускай эміграцыі ў Вялікабрытаніі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis