Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2021)

У Беларусі

На пачатку лютага жыхар вёскі Алешча каля Полацка быў прыгавораны на тыдзень арышту за тое, што адмаляваў свой дом у бел-чырвона-белых колерах. Неўзабаве звольнілі яго таксама з працы на чыгунцы, дзе працаваў ад 38 гадоў і тры гады засталося яму да пенсіі. Міліцыя загадала замаляваць б-ч-б колеры, інакш ізноў будзе арыштаваны. Мужчына не пагадзіўся. – Можаце трымаць мяне за кратамі, але гэтага і так я не зраблю, – сказаў міліцыянтам. Telegram
На пачатку лютага жыхар вёскі Алешча каля Полацка быў прыгавораны на тыдзень арышту за тое, што адмаляваў свой дом у бел-чырвона-белых колерах. Неўзабаве звольнілі яго таксама з працы на чыгунцы, дзе працаваў ад 38 гадоў і тры гады засталося яму да пенсіі. Міліцыя загадала замаляваць б-ч-б колеры, інакш ізноў будзе арыштаваны. Мужчына не пагадзіўся. – Можаце трымаць мяне за кратамі, але гэтага і так я не зраблю, – сказаў міліцыянтам.
Telegram

■3 lutego były białoruski premier Siarhiej Rumas (kierował rządem w latach 2018-20) wyjechał nagle z kraju. Przez wiele dni nie było wiadomo, gdzie przebywa. W końcu „odnalazł się” w Londynie, gdzie mieszka i pracuje jego syn. Ucieczka Rumasa mogła mieć związek z zatrzymaniami i przesłuchaniami jego współpracowników z banków, którymi wcześniej kierował (Biełagroprombank i Bank Rozwoju). Władze nie skomentowały oficjalnie sytuacji.

■W dniach 11-12 lutego odbyło się szóste Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Ludowe. W mińskim Pałacu Republiki spotkało się niemal 3 tys. delegatów, oficjalnie reprezentujących naród, faktycznie związanych z reżimem Łukaszenki. Pozbawiony jakichkolwiek faktycznych prerogatyw zjazd skupił się na wysłuchaniu stanowiska Łukaszenki. Zgromadzenie miało uwiarygodnić dialog dyktatora ze społeczeństwem, co okazało się faktyczną kpiną z demokracji w obliczu trwających prześladowań opozycji i procesów politycznych, skazujących oskarżone osoby na kary więzienia.

■Premier Raman Hałoŭczanka ostro skrytykował propozycje tzw. liberalnych reform gospodarczych, bo jego zdaniem doprowadzą one państwo do ekonomicznego krachu i zapaści. Nazwał te reformy „receptami zza granicy”, które uczynią z Białorusi dostawcę siły roboczej i rynek zbytu dla zagranicznych towarów. Premier przedstawił własny, białoruski plan rozwoju kraju, oparty przede wszystkim na wewnętrznych zasobach. To państwo będzie „stymulować wewnętrzną konsumpcję i racjonalny import oraz podniesienie dochodów ludności” poprzez realizację rządowych programów. Jeden z nich zakłada np. w ciągu najbliższych lat inwestycje o wartości ponad 50 mld dolarów. Premier nie podał konkretnych źródeł ich finansowania.

Пачаўся судовы працэс Віктара Бабарыкі, экспрэтэндента на пост прэзідэнта Беларусі Telegram
Пачаўся судовы працэс Віктара Бабарыкі, экспрэтэндента на пост прэзідэнта Беларусі
Telegram

■Cały luty, tak jak i inne poprzednie miesiące, upłynął w Białorusi pod znakiem zatrzymań, rewizji, wyroków skazujących, wydanych na osoby uznawane przez władze za jej wrogów. Na przykład 22-letnia pielęgniarka Julia Kaszawierawa została skazana na 1,5 roku kolonii karnej za to, że kopnęła w bus z milicjantami, gdy OMON nie pozwolił jej pomóc pobitemu demonstrantowi. 14 lutego milicja w Mołodecznie zatrzymała narciarzy, którzy biegali w biało-czerwono-białych strojach sportowych. Zostali oni uznani winnymi nielegalnego zgromadzenia z niedozwoloną symboliką. Sąd skazał siedmiu narciarzy i dwie narciarki na 15 dni aresztu, a jednego na 20 dni. Dziewięciu uczestników biegu ukarano wysokimi grzywnami. Według organizacji praw człowieka w białoruskich więzieniach przetrzymywanych jest 250 więźniów politycznych. Łącznie, od początku protestów, milicja zatrzymała ponad 30 tysięcy osób. Tymczasem Łukaszenka na pytania delegatów podczas Zgromadzenia Ludowego o ewentualną amnestię oświadczył, iż jej nie będzie, bo w Białorusi nie ma żadnych więźniów politycznych.

■17 lutego w Sądzie Najwyższym rozpoczął się proces Wiktara Babaryki, opozycyjnego polityka, kontrkandydata Łukaszenki, niedopuszczonego do wyborów i aresztowanego, gdy zebrał rekordową liczbę głosów poparcia. Babaryka, który w przeszłości kierował Biełgazprombankiem, oskarżony jest o korupcję i wyłudzenie na przestrzeni ostatnich 16 lat ok. 11 milionów dolarów od prywatnych przedsiębiorców i korporacji. Zarzuca mu się także kupno nieruchomości w Mińsku za ponad milion białoruskich rubli w celu „zalegalizowania dochodów podchodzących z działalności przestępczej”. W dzień rozpoczęcia procesu przed siedzibą Sądu Najwyższego gromadziły się tłumy, by wesprzeć więzionego od czerwca 2020 opozycyjnego polityka. Babaryka nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Sześcioro oskarżonych jego współpracowników jeszcze na etapie śledztwa podpisało z prokuraturą porozumienie i zgodziło się na współpracę, zaś ich rodziny wystosowały do Łukaszenki list z prośbą o ich uwolnienie.

Лютаўскі праўладны Усебеларускім народным з’езд як вялікае відовішча трансляаўся ў жывым эфіры на амаль усіх каналах дзяржаўнага тэлебачання
Лютаўскі праўладны Усебеларускім народным з’езд як вялікае відовішча трансляваўся ў жывым эфіры на амаль усіх каналах дзяржаўнага тэлебачання

■18 lutego sąd w Mińsku skazał na dwa lata więzienia Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, białoruskie dziennikarki Telewizji Biełsat, za rzekome podżeganie do udziału w nielegalnym zgromadzeniu w celu „osiągnięcia własnych korzyści” oraz koordynację protestu. W rzeczywistości skazane dziennikarki relacjonowały 15 listopada akcję z tzw. placu Zmian w Mińsku, której celem było upamiętnienie Ramana Bandarenki, brutalnie pobitego przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa, zmarłego w szpitalu kilka dni później. Reporterki zostały zatrzymane w mieszkaniu, z którego prowadziły relację na żywo. Jak powiedział obrońca skazanych, oskarżenie nie przedstawiło żadnych dowodów popełnienia przez nie przestępstwa. Szacuje się, że obecnie w białoruskich więzieniach przebywa co najmniej dziesięciu dziennikarzy i pracowników mediów, którym grozi kara pozbawienia wolności za wykonywaną pracę.

■19 lutego specjalna komisja dyscyplinarna odebrała prawo wykonywania zawodu pięciorgu prawnikom, w tym obrońcom więźniów politycznych. Jednym z ukaranych prawników jest Ludmiła Kazak, obrończyni przetrzymywanej od września w areszcie liderki opozycji Maryi Kalesnikowej. Została pozbawiona licencji „za popełnienie czynu nielicującego z zacnym tytułem adwokata”.

■Sprawa okoliczności śmierci Alaksandra Tarajkoŭskaha, pierwszej ofiary protestów, który zginął w nocy z 10 na 11 sierpnia w Mińsku, została przez prokuraturę zamknięta. Pierwsza wersja, którą władze upowszechniały bezpośrednio po zdarzeniu, mówiąca o eksplozji w jego rękach materiałów wybuchowych, nie została potwierdzona. Obecnie prokuratura twierdzi, że użycie broni przez milicjantów było zgodne z przepisami, gdyż bronili siebie i uczestników demonstracji przed zagrożeniem ze strony nieobliczalnego mężczyzny. Tarajkoŭski zginął od gumowej kuli.

21 лютага сотні вернікаў пратэстанцкага збору Новае жыццё маліліся на марозе пад адкрытым небам побач будынку свайго храма, які пару дзень раней адабралі ім улады пад прэтэкстам будовы на гэтым месцы школы. Беларускія пратэстанты не маюць сумнення, што сапраўднай прычынай было тое, што іхні пастыр не адзін раз заклікаў беларускія ўлады спыніць рэпрэсіі ў краіне. Наша Ніва
21 лютага сотні вернікаў пратэстанцкага збору Новае жыццё маліліся на марозе пад адкрытым небам побач будынку свайго храма, які пару дзень раней адабралі ім улады пад прэтэкстам будовы на гэтым месцы школы. Беларускія пратэстанты не маюць сумнення, што сапраўднай прычынай было тое, што іхні пастыр не адзін раз заклікаў беларускія ўлады спыніць рэпрэсіі ў краіне.
Наша Ніва

■16-latek skazany na 5 lat kolonii poprawczej. Wyrok zapadł 22 lutego w Homlu. Chorego na epilepsję nastolatka Mikitę Załatarowa skazano razem z dwoma innymi osobami. 25-letni Dzmitryj Karnijeŭ otrzymał 6 lat, a 28-letni Leanid Kawaloŭ 8 lat kolonii karnej. Wszyscy uczestniczyli w powyborczych protestach w Homlu. Powodem wydania tak wysokich wyroków było oskarżenie o przygotowanie i użycie podczas demonstracji tzw. koktajli Mołotowa. Jak dotychczas jednak nie pojawiły się w Białorusi żadne potwierdzone doniesienia o jakichkolwiek ofiarach lub rannych z powodu rzekomego używania przez demonstrantów niebezpiecznych substancji zapalających.

■Białoruska biało-czerwono-biała flaga będzie „ekstremistyczna”, wynika z informacji, które pojawiły się w Prokuraturze Generalnej. Stosowny projekt ustawy miał zostać przekazany do parlamentu. Dotychczas historyczna flaga jest „tylko” zakazana (sądy skazują za nią głównie na grzywny i kilkunastodniowy areszt), nowe prawo spowoduje, że manifestowanie barw narodowych będzie dużo poważniejszym przestępstwem.

■W Białorusi powstają więzienia przeznaczone specjalnie dla „politycznych” skazanych. Dziennikarze Biełsatu dotarli do źródeł, które potwierdzają, iż taką rolę może wkrótce pełnić Kolonia Karna nr 22 „Wilcze Nory” pod Iwacewiczami, na granicy obwodów brzeskiego i grodzieńskiego. Zostały tam przeprowadzone odpowiednie prace budowlane, dostosowano również obiekt do profilu skazanych.

■24 lutego Aleksander Łukaszenka dekretem prezydenckim zamroził ceny ponad sześćdziesięciu artykułów spożywczych i chemii gospodarczej. Na liście znalazły się pieczywo, mięso, niektóre gatunki kiełbasy, nabiał, cukier, mydło, papier toaletowy, pieluchy, zapałki, a także część warzyw i owoców. W ciągu miesiące mogą one podrożeć nie więcej niż o 0,2 proc. Zdaniem niezależnych ekspertów taki krok podyktowany jest wyraźnym spadkiem realnych dochodów obywateli. Nie rozwiązuje to jednak problemu, gdyż koszty produkcji cały czas rosną. Aby to zahamować niezbędne są głębokie reformy, a nie nieustanne dopłaty z budżetu państwa, w którym jest coraz mniej pieniędzy. Wskutek takich nierynkowych działań spada tylko wartość rubla i rośnie zadłużenie.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (230) – 23.04.1794 г. утварылася Найвышэйшая Літоўская Рада – рэвалюцыяйны ўрад Літвы і Беларусі падчас Касьцюшкоўскага паўстаньня.
 • (138) – 23.04.1886 г. у мястэчку Пасадзец Вілейскага павету нар. Зьмітрок Бядуля (сапр. прозьвішча Самуіл Плаўнік, пам. 3.11.1941 г. у эвакуацыі каля Уральска ў Казахстане), пісьменьнік. Друкаваўся з 1910 г., пачаткова ў „Нашай Ніве”. У лютым 2020 г. адбылася эксгумацыя яго ў Уральску, а 3.11.2020 г. адбылося перапахаваньне на Усходніх могілках у Менску.
 • (120) – 23.04.1904 г. у вёсцы Нізок, Ігуменскага павету, нар. паэт Паўлюк Трус. Маючы 25 год памёр у Менску на тыф, пахаваны на Вайсковых могілках.
 • (80) – 23.04.1944 г. ва Уснаршчыне на Беласточчыне нар. Мікола Давідзюк – мастак, прафесар Акадэміі Мастацтваў у Лодзі, якую закончыў у 1969 г. і з якой звязаны працай з 1971 г., з 1989 г. вядзе ў ёй майстэрню жывапісу. З нагоды юбілею жадаем спадару Міколу творчага натхненьня, новых прац і выставак!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis