Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2021)

У свеце

■4 lutego sejmowa komisja spraw zagranicznych Sejmu RP wraz z Sejmem Republiki Litewskiej przyjęły wspólną deklarację w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Nawiązano w niej do idei wolności, o którą walczył ten bohater Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Stanów Zjednoczonych, a do którego nawiązują dziś  Białorusini, Polacy i Litwini. W deklaracji znalazły się też słowa wsparcia dla narodu białoruskiego w walce o wolność z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

■7 lutego z inicjatywy Swiatłany Cichanoŭskiej na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Tego dnia do represjonowanych Białorusinów zewsząd płynęły słowa otuchy. I tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Bruksela nadal będzie wspierać Białorusinów, domagając się również uwolnienia więźniów politycznych. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz kolejny podkreśliła, że nie uznaje wyników sierpniowych wyborów prezydenckich w Białorusi i że Niemcy będą nadal apelować o ukaranie tych, którzy naruszają prawa człowieka. Słowa wsparcia dotarły również z USA, Kanady, krajów bałtyckich oraz z Polski. Na pałacu prezydenckim w Warszawie zawisła białoruska biało-czerwono-biała flaga.

■12 lutego Parlament Europejski zaapelował o wstrzymanie przekazania do komercyjnej eksploatacji elektrowni atomowej w Ostrowcu w Białorusi. „Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się wstrzymania uruchomienia białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu ze względu na poważne obawy dotyczące jej bezpieczeństwa” – głosi rezolucja PE, uchwalona przytłaczającą większością głosów (642 „za”, przy 29 „przeciw” i 21 „wstrzymujących się”). „Elektrownia powstaje jako geopolityczny projekt Białorusi i Rosji, a jej budowa i przyszła eksploatacja stanowią źródło możliwego zagrożenia dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich pod względem bezpieczeństwa, zdrowia ludzi i ochrony środowiska naturalnego” – czytamy we wspomnianej rezolucji.

■Tymczasem Białoruś urosła do największego eksportera energii elektrycznej na Ukrainę. Rząd w Kijowie, zmuszony szukać innych dostawców w wyniku trudnych relacji ukraińsko-rosyjskich, szybko porozumiał się z Mińskiem. Obecnie aż blisko 70 proc. importowanej energii elektrycznej płynie z Białorusi, która ma takie możliwości dzięki m.in. uruchomionej niedawno własnej elektrowni jądrowej. W styczniu Ukraina kupiła od Białorusi więcej tej energii niż w całym ubiegłym roku.

■18 lutego Święty Sobór Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego dokonał wyboru nowego patriarchy. 46. arcybiskupem Peć, metropolitą belgradzkim i karłowickim i patriarchą serbskim został metropolita Zagrzebia i Lublany Porfiriusz. Jego poprzednik, patriarcha Ireneusz, zmarł 20 listopada 2020 r.

■22 lutego w formie wideokonferencji odbyła się debata w Radzie Praw Człowieka ONZ. Prezydent Andrzej Duda podczas swego wystąpienia wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu. Zwrócił uwagę na dużą skalę prześladowań w Białorusi, podkreślając zarazem, że w takich okolicznościach społeczność międzynarodowa nie może milczeć. Polski prezydent zaapelował też do władz Rosji o uwolnienie Aleksieja Nawalnego.

■22 lutego w Krasnej Polanie koło Soczi odbyło się spotkanie Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Prezydenci poinformowali m.in. o przekazaniu Białorusi przez Rosję technologii wytwarzania szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V. Rozmawiano też o etapach integracji Białorusi z Rosją. Według Aleksandra Łukaszenki z 33 przygotowywanych „map drogowych” integracji Białorusi i Rosji, pozostało do dopracowania co najwyżej 6-7. Czyt. niżej

■Liczne europejskie organizacje (np. Europejska Federacja Dziennikarzy) oraz Europejska Unia Nadawców (należy do niej 56 krajów Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu organizuje m.in. festiwal Eurowizji) zaprotestowały przeciwko skazaniu przez białoruski reżimowy sąd dwóch dziennikarek Telewizji Biełsat. Wezwały Białoruś do zaprzestania prześladowania dziennikarzy i uwolnienia ich z więzień.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis