Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2021)

У Польшчы

■7 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią, w kilku miastach Polski podjęto działania wspierające dążenia Białorusinów do wolności. W Warszawie na ratuszu zawisła biało-czerwono-biała flaga, a Pałac Kultury i Nauki został w nocy podświetlony w barwach narodowych wolnej Białorusi. Na Placu Zamkowym odbyła się pikieta. Białorusini z Torunia, Bydgoszczy i Tucholi spotkali się na toruńskiej Starówce. Zebrani skandowali hasła wzywające do uwolnienia więźniów politycznych, których zdjęcia przynieśli ze sobą. Rozłożono też duży transparent z napisem „Toruń, Bydgoszcz stand with Belarus” i biało-czerwono-białą historyczną flagę wolnej Białorusi, którą rozwinięto także na bulwarze nad Wisłą. Mieszkańcy Wrocławia, w tym Białorusini, podczas symbolicznego wiecu odśpiewali po białorusku „Mury” Jacka Kaczmarskiego i wiele innych białoruskich patriotycznych pieśni.

■17 lutego na stronie domu aukcyjnego OneBid z inicjatywy Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, która od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami, odbyła się wirtualna aukcja na rzecz białoruskich uchodźców.       Tym razem Fundacja chce wspomóc uchodźców z Białorusi – stworzyć „Mirnyj Dom – Dom Pokoju”, czyli hostel, który będzie dla nich tymczasowym domem. Ma w nim przebywać jednorazowo 15-20 osób, w tym rodziny z dziećmi. Oprócz pokoi byłyby tam również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Szacunkowy miesięczny koszt wynajęcia i utrzymania domu to 10-15 tys. zł. W akcję pomocy włączyła się Piękna Gallery oraz agencja marketingowa Communication Unlimited, organizując wspomnianą aukcję. Można było na niej nabyć m.in. prace Katarzyny Kozyry, Wojciecha Ledera czy Rafała Olbińskiego, a także takich białoruskich artystów, jak Nadya Sayapina, Sergey Shabohin, Lesia Pcholka i wielu innych.

■18 lutego w Poznaniu odbyła się pikieta przeciwko skazaniu przez białoruski sąd dwóch dziennikarek Biełsatu na dwa lata kolonii karnej. Akcję zorganizowali mieszkający tam Białorusini.

Рэпартаж „Песні прабуджэння” („Pieśni przebudzenia”) Аліцыі Петручук і Змітра Косціна з Польскага Радыё Беласток (на здымку) будзе рэпрэзентаваць польскае радыёвяшчанне ў міжнародным конкурсе Prix Italia. Распавядае ён пра мінулагоднія драматычныя падзеі ў Беларусі. Прызы ў конкурсе Prix Italia, арганізаваным з 1948 г. у Італіі для аўтараў з радыё, тэлебачання і інтэрнэту, называюць „радыёвымі аскарамі”. Фота Польскага Радыё Беласток (Сыльвіі Красоўскай)
Рэпартаж „Песні прабуджэння” („Pieśni przebudzenia”) Аліцыі Петручук і Змітра Косціна з Польскага Радыё Беласток (на здымку) будзе рэпрэзентаваць польскае радыёвяшчанне ў міжнародным конкурсе Prix Italia. Распавядае ён пра мінулагоднія драматычныя падзеі ў Беларусі. Прызы ў конкурсе Prix Italia, арганізаваным з 1948 г. у Італіі для аўтараў з радыё, тэлебачання і інтэрнэту, называюць „радыёвымі аскарамі”.
Фота Польскага Радыё Беласток (Сыльвіі Красоўскай)

■W związku ze skazaniem dziennikarek telewizji Biełsat prezydent Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do zaprzestania represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim. Zaapelował też o amnestię dla obu skazanych. Prezydent polecił też polskim dyplomatom przekazać swój „stanowczy sprzeciw” w tej sprawie. Oficjalny protest wyraziło też polskie MSZ. Stanowisko zajął również rzecznik Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych Peter Stano, który w wypowiedzi na antenie Biełsatu zapowiedział reakcję UE, nie wykluczając kolejnych sankcji.

■24 lutego z inicjatywy Instytutu Pileckiego i Domu Białoruskiego w Warszawie odbyła się polsko-białoruska konferencja „Zbrodnia w Kuropatach 1937-1941: prawda i wolność”. Wzięło w niej udział ośmiu prelegentów – głównie polskich i białoruskich historyków, którzy w swoich wystąpieniach opowiadali zarówno o samej zbrodni, jak również o trudnych drogach jej odkrywani dla współczesnych. Konferencję, która odbywała się online, wsparło m.in. ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

■Prawie osiemset osób z Białorusi skorzysta w tym roku z ze stypendiów sfinansowanych przez Polskę w ramach pomocy represjonowanym. Będą to głównie studenci korzystający z Programu im. Kalinowskiego (700 osób), ale także naukowcy i przyszli dyplomaci. Realizacja tej pomocy jest możliwa dzięki wydzielonej przez polski rząd rezerwie celowej w ramach programu Solidarni z Białorusią.

■Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło listę obiektów, które w tym roku otrzymają wsparcie w ramach programu ochrony zabytków. Na Podlasie trafi blisko 2,2 mln zł – przeważnie na renowację budynków kościelnych bądź ich wyposażenia. Spośród obiektów prawosławnych ministerialne wsparcie otrzyma jedynie monaster w Supraślu. To 130 tys. zł z przeznaczeniem na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków. 37 tys. zł przyznano też na konserwację nagrobków na cmentarzu tatarskim w Kruszynianiach, który został założony w drugiej połowie XVII w.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis