Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2024)

На Падляшшы

 • Premier Donald Tusk przy granicy z Białorusią niedaleko Krynek Fot. Krystian Maj/KPRM
  Premier Donald Tusk przy granicy z Białorusią niedaleko Krynek
  Fot. Krystian Maj/KPRM
 • 10 maja premier Donald Tusk wizytował polsko-białoruską granicę na Podlasiu. Spotkał się z przedstawicielami wojska, Straży Granicznej i Policji. Rozmawiano o wzmocnieniu granicy w związku z wojną w Ukrainie i niepewną sytuacją geopolityczną, a także o koordynowaniu dalszych działań przed presją migracyjną, którą premier określił wprost jako wojnę hybrydową z Polską prowadzoną przez Białoruś i Rosję.
 • 11 maja w Syczach (gm. Nurzec-Stacja), a 12 maja w Rogaczach (gm. Milejczyce) odbyły się wydarzenia, przypominające tradycyjne białoruskie podlaskie obrzędy, pod nazwą Wołoczebniki i Rohulki. Były one częścią dorocznego cyklu imprez „Spotkań w Tradycji Tam po majowuj rosi”, organizowanych przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W wydarzeniach uczestniczyły zespoły Żemerwa, Osoczniki i Kasary.
 • Rozpoczęła się budowa zapory elektronicznej na rzekach Świsłocz i Istoczanka płynących wzdłuż polsko-białoruskiej granicy na Podlasiu. Na specjalnych słupach zostaną zainstalowane urządzenia elektroniczne, które ułatwią monitorowanie nielegalnych migrantów z Białorusi. Długość linii obserwacyjnej wynosi 47 kilometrów.
 • Maj był bardzo niespokojnym miesiącem na polsko-białoruskiej granicy. Znacząco wzrosła liczba nielegalnych migrantów próbujących dostać się do Polski. Dochodziło również do bardzo agresywnych prób przedostania się przez zaporę. Na przykład 13 maja grupa 140 osób „zaatakowała” granicę, rzucając w kierunku funkcjonariuszy Straży Granicznej kamieniami i grubymi konarami. Liczbę wszystkich prób nielegalnego przekroczenia granicy w szacuje się na ponad 4 tys.
 • 13 maja w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie władz samorządu województwa podlaskiego z przedstawicielami mniejszości białoruskiej i białoruskiej emigracji, w tym diaspory w Białymstoku. Marszałek Łukasz Prokorym rozmawiał m.in. z Pawłem Łatuszką, prof. Olegiem Łatyszonkiem i Anatolem Wapem (szefem Centrum Kultury Białoruskiej) o formach współpracy mniejszości białoruskiej z samorządem województwa, a także o rozwoju CKB.
 • 13 maja minister edukacji Dariusz Wieczorek przedstawił w Białymstoku główne założenia nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Mają one na celu poprawę jakości kształcenia studentów. Ponadto uczelnie będą namawiane do łączenia się w federacje, a zachętą ma być zwiększona o 10 proc. subwencja. Pytany o możliwość reaktywacji na białostockim uniwersytecie katedry białorutenistyki, minister zadeklarował swe poparcie i zapowiedział, że przyjrzy się sprawie, by sprawdzić, dlaczego nie ma zainteresowania tym kierunkiem studiów i jak to zmienić. Poinformował, iż ministerstwo widzi taką potrzebę i stworzy odpowiednie warunki, głównie z myślą o młodzieży zza wschodniej granicy.
 • 10 maja w Bielskim Domu Kultury, 14 maja w Hajnowskim Domu Kultury, a 16 maja w siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku odbyły się eliminacje rejonowe 51. Konkursu Piosenka Białoruska dla przedszkoli oraz szkół podstawowych. 22 maja w Bielsku Podlaskim na eliminacjach centralnych spotkali się wykonawcy zakwalifikowani z poszczególnych rejonów. Organizatorem wydarzenia jest BTSK.
 • 16 maja prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powołał czterech swoich zastępców. Wśród nich znalazł się Marek Masalski z Forum Mniejszości Podlasia, związany ze środowiskami prawosławnymi, kierujący od lat Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Pozostali trzej wiceprezydenci to Rafał Rudnicki, Tomasz Klim i Eliza Cybulko. Marek Masalski, który ma nadzorować m.in. departament skarbu,  od stycznia był pełnomocnikiem wojewody podlaskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Zastąpił go w tej roli Artur Konopacki, pochodzący z Sokółki przedstawiciel społeczności tatarskiej, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku. Wojewoda Jacek Brzozowski wręczył mu nominację 10 maja. Wyraził nadzieję, że „zaowocuje to w naszych działaniach na rzecz wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych w regionie”.
 • W dniach 13-18 maja odbył się 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. W Soborze Świętej Trójcy zaprezentowało się 25 chórów z Polski i zagranicy (m.in. Serbii, Macedonii, Litwy i Łotwy) w różnych kategoriach: chóry parafialne wiejskie oraz miejskie, chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry akademickie oraz chóry inne. Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobył chór Varslavia z Warszawy. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej. 
 • 18 maja w ramach znanej ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów można było również odwiedzić Muzeum i Ośrodek Białoruskiej Kultury w Hajnówce. Zwiedzający mogli bezpłatnie obejrzeć wystawy prezentowane w tej białoruskiej placówce.
 • 21 maja w Międzynarodowy Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi pod białoruskim konsulatem w Białymstoku odbyła się pikieta. Organizatorem wydarzenia byli działacze białoruskiej diaspory w Białymstoku. 
 • Nakładem Wydawnictwa OIKONOMOS ukazała się „Wędrująca księga”. Jest to opowieść dla dzieci i młodzieży o historii najstarszego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego, czyli „Kodeksu Supraskiego” autorstwa Anety Prymaki-Oniszk, w konsultacji z prof. Aleksandrem Naumowem i ks. Jarosławem Juźwikiem. Ilustracje i stronę graficzną przygotowali Małgorzata Dmitruk i Ryszard Kajzer – artyści i wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Książka została m.in. nominowana do nagrody Najpiękniejsza Polska Książka, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
 • Rząd zapowiedział kolejne środki na odszkodowania dla prowadzących firmy, które po zamknięciu przejść granicznych na Podlasiu wpadły w problemy finansowe. Dotyczy to różnych branż, szczególnie handlowej, hotelarskiej i gastronomicznej. Przypomnijmy, że podlaskie drogowe przejścia graniczne z Białorusią zostały zamknięte w związku z rozpoczętym w sierpniu 2021 r. kryzysem migracyjnym. Ruch w Kuźnicy zawieszono bezterminowo 9 listopada 2021 r., w Bobrownikach 10 lutego 2023 r., a jeszcze wcześniej, bo od 15 marca 2020 r., w Połowcach. Czynne są tylko kolejowe przejścia w Kuźnicy i Siemianówce.
 • Podczas budowy odcinka trasy S19 Bielsk Podlaski – Boćki w rejonie wsi Knorydy natrafiono na pozostałości XVI-wiecznej osady. W wyniku ratunkowych badań archeologicznych znaleziono ślady po drewnianych słupach, na których opierały się konstrukcje chat, resztki kilku studni, fragmenty różnych narzędzi z żelaza, a także srebrny dziecięcy pierścionek. 150 metrów stąd znajduje się cmentarz prawosławny z cerkwią św. Jerzego. 
 • Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej i prawosławny skit w Odrynkach zostały m.in. nominowane w tegorocznym plebiscycie „Cuda Polski” magazynu „Nationale Geographic”. Internetowe głosowanie potrwa do 5 czerwca do północy.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (452) – 23.06.1572 г. у Кнышыне на Беласточчыне памёр Зыгмунт Аўгуст (нар. 1.08.1520 г.), апошні кароль Польшчы ды Вялікі князь літоўскі з роду Ягелёнаў.
 • (78) – 23.06.1946 г. заснаваньне ў Рэгенсбургу (Нямеччына) Крывіцкага Навуковага Таварыства імя Пранцішка Скарыны, якога старшынёй стаў др. Янка Станкевіч. Таварыства між іншым публікавала навуковы часопіс „Веда”.
 • (32) – 23.06.1992 г. у Варшаве быў падпісаны старшынёй Вышэйшай Рады Рэспублікі Беларусь Станіславам Шушкевічам і прэзыдэнтам Рэчыпаспалітай Польскай Лехам Валэнсам польска-беларускі Трактат пра добрае суседзтва і сяброўскае супрацоўніцтва

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis