Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

PiS nieoczekiwanie stracił władzę w podlaskim sejmiku

Wiesława Burnos w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce podczas inauguracji tegorocznej edycji festiwalu muzyki cerkiewnej festiwal.cerkiew.pl
Wiesława Burnos w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce podczas inauguracji tegorocznej edycji festiwalu muzyki cerkiewnej
festiwal.cerkiew.pl

W kwietniowych wyborach rządzące dotychczas w województwie ugrupowanie zdobyło 15 na 30 mandatów. Pozostałe 15 rozłożyły się między KO (osiem mandatów), Trzecią Drogę (sześć mandatów) i Konfederację (jeden mandat dla Stanisława Derehajły, którego w trakcie poprzedniej kadencji Zjednoczona Prawica odwołała z zarządu województwa). 

Do ostatniej chwili wydawało się, że PiS utrzyma władzę, ponownie przyjmując do współpracy Derehajłę, któremu zaproponowano funkcję wicemarszałka. Jednak stało się inaczej. 7 maja podczas inauguracyjnej sesji na stronę koalicji KO – Trzecia Droga przeszła dwójka radnych z PiS – Wiesława Burnos i Marek Malinowski, którzy zasiadali w zarządzie województwa w poprzedniej kadencji. Swą decyzję tłumaczyli potem trudną współpracą z marszałkiem Arturem Kosickim. Negocjacje z nimi prowadził szef PO na Podlasiu Krzysztof Truskolaski wraz ojcem, prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim. Zaproponowano im funkcję wicemarszałków.

Nowym przewodniczącym sejmiku został Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi, marszałkiem wybrano natomiast Łukasza Prokoryma z KO – radcę prawnego, który poprzednio pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Białystok. Oprócz dwójki byłych radnych z PiS do zarządu województwa – jako członkowie – weszli Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.

Poseł PiS i szef podlaskich struktur partii na Podlasiu Jacek Sasin, który także prowadził zakulisowe powyborcze negocjacje w sejmiku, po porażce oznajmił, że „dwoje radnych sprzedało się za stanowiska”. Nieoczekiwania centrala partii za utratę władzy na Podlasiu obwiniła jednak nie jego, lecz europosła Krzysztofa Jurgiela, którego zawieszono w prawach członka partii. Ten jednak publicznie oświadczył, że to nie on stał za przejściem dwójki radnych na stronę Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.

Mniejszość białoruska w 30-osobowym sejmiku ma teraz już tylko dwóch swoich reprezentantów. To ponownie wybrani Igor Łukaszuk i Mikołaj Janowski. W poprzedniej kadencji mieliśmy tam trzeciego przedstawiciela, Sławomira Nazaruka, któremu teraz mandatu zdobyć się nie udało.

Igor Łukaszuk (KO) dla Radia Racja powiedział, że dobrze się stało, iż PiS został odsunięty od władzy w województwie. Jego zdaniem Koalicja Obywatelska jako ugrupowanie proeuropejskie bardziej otwarta jest na mniejszości i wartości demokratyczne, a marszałek wybrany z KO to dobry prognostyk na rozwój regionu tak w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym.

Wiesława Burnos otwarcie przyznaje, że bardzo ważne są dla niej wartości chrześcijańskie i deklaruje swój szacunek dla innych wyznań i narodowości. Kiedyś powiedziała: „Wszystko zawdzięczam Panu Bogu. Jesteśmy zaprzyjaźnieni, często ze sobą rozmawiamy, ale nigdy nikomu nie narzucam swojej wiary. Żyjąc na Podlasiu, w tyglu kulturowym, potrafię odnaleźć się zarówno w meczecie, jak i w cerkwi, z szacunkiem oddając hołd wiernym”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (452) – 23.06.1572 г. у Кнышыне на Беласточчыне памёр Зыгмунт Аўгуст (нар. 1.08.1520 г.), апошні кароль Польшчы ды Вялікі князь літоўскі з роду Ягелёнаў.
 • (78) – 23.06.1946 г. заснаваньне ў Рэгенсбургу (Нямеччына) Крывіцкага Навуковага Таварыства імя Пранцішка Скарыны, якога старшынёй стаў др. Янка Станкевіч. Таварыства між іншым публікавала навуковы часопіс „Веда”.
 • (32) – 23.06.1992 г. у Варшаве быў падпісаны старшынёй Вышэйшай Рады Рэспублікі Беларусь Станіславам Шушкевічам і прэзыдэнтам Рэчыпаспалітай Польскай Лехам Валэнсам польска-беларускі Трактат пра добрае суседзтва і сяброўскае супрацоўніцтва

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis