Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2022)

У свеце

  • У Богародычным пасля ўдалага контрнаступлення ўкраінскай арміі на пачатку верасня Фота з Інтэрнету
    У Богародычным пасля ўдалага контрнаступлення ўкраінскай арміі на пачатку верасня
    Фота з Інтэрнету
  • 30 sierpnia w wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR. W 1985 r. został on sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W latach 1985-1991 przeprowadzał wielostronne reformy w państwie znane jako „pieriestrojka” – przebudowa. W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.
  • Ruszyły prace przy budowie ogrodzenia na granicy łotewsko-białoruskiej. Łotwa zamierza do 2024 r. zbudować zaporę o długości 82 km, wzorując się na polskich i litewskich doświadczeniach.
  • 17 września podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie Władimir Putin zaproponował zorganizowanie wielkiej imprezy sportowej, która miałaby być przeciwwagą dla Igrzysk Olimpijskich. Z kolei białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zgłosił gotowość goszczenia w swoim kraju nowych międzynarodowych zawodów w 2024 i 2026 r.
  • Niemiecka minister, Nany Faeser, wysłała do UEFA pismo z prośbą o usunięcie Białorusi z Euro 2024. Zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, UEFA i FIFA wykluczyły wszystkie rosyjskie drużyny z międzynarodowych rozgrywek. W przypadku Białorusi zakazano jedynie organizacji spotkań na jej terenie, ale nie zabroniono udziału białoruskich drużyn w międzynarodowych rozgrywkach.
  • Od 19 września obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjeżdżać do Polski na podstawie wiz turystycznych. Podobny zakaz wprowadziły równocześnie Litwa, Łotwa i Estonia. Przypomnijmy, iż Unia Europejska w ramach sankcji za agresję na Ukrainy zniosła jednolite wizy Schengen – to od decyzji poszczególnych krajów zależy, czy obywatele Rosji będą wpuszczani na dotychczasowych warunkach.
  • 19 września w Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 8 września w Balmoral królowej Elżbiety II. Wzięli w niej udział wszyscy najważniejsi przywódcy współczesnego świata. Wśród gości (blisko 2 tysięcy oficjalnie zaproszonych) zabrakło prezydenta Rosji Władimira Putina i białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Znaleźli się oni w „doborowej stawce”, wśród przywódców Syrii, Wenezueli, Afganistanu, Korei Północnej i Iranu. Wyrazy współczucia i zapewnienie o swojej modlitwie na ręce zwierzchnika światowej Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury, Justina Welby’ego, w imieniu soboru biskupów i duchowieństwa polskiej Cerkwi przekazał też metropolita Sawa. Kondolencje złożyła również Swiatłana Cichanoŭ
  • W dniach 22-24 września w Wilnie odbył się festiwal folkloru białoruskiego „Starażytnaja Biełaruś”. Wystąpili na nim m.in. Żemerwa z Bielska Podlaskiego, śpiewaczka ludowa ze Zbucza Katarzyna Tichoniuk, rękodzielniczka, poetka i gawędziarka z Redut Zoja Majstrowicz oraz dwóch skrzypków ludowych spod Knyszyna. Była to delegacja Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Podczas festiwalu odbył się także pierwszy zagraniczny pokaz filmu „Pryweli nas siudy pieśni waszych bat’kuow”.
  • 23 i 25 września w katedrze prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Paryżu grupa teatralna, działająca pod kierunkiem Joanny Troc przy Prawosławnym Centrum Kultury w Białymstoku, przedstawiła spektakl „Nikt nie może być numerem”. Jest to opowieść inspirowana biografią ojca Serge’a Hackela. Sztukę napisała (po polsku) i wyreżyserowała Joanna Troc. Widzowie w Paryżu oglądali ją z napisami po francusku.
  • ONZ opublikowała raport „Niestabilny czas, niespokojne życie”, dotyczący indeksu rozwoju społecznego obejmującego długość życia, wykształcenie i poziom życia, obejmujący rok 2020 i 2021. Białoruś znalazła się w nim na 63 miejscu (spadek z 53. w 2019 r.). Rosja jest na 52. miejscu, a Ukraina spadła na 77. Polska została sklasyfikowana na 34 miejscu.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis