Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У Польшчы

  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • 1 lipca w centrum Warszawy doszło do brutalnego pobicia grupy młodych Białorusinów rozmawiających po rosyjsku. Wśród poszkodowanych był Anton Żiwanow, który w Polsce mieszka od prawie10 lat (znany m.in. z występu z zespołem The Toobes). Z relacji napadniętych wynika, że Polacy potraktowali Białorusinów jak wrogów – sprzymierzeńców Rosji. Nic nie dały wyjaśnienia, że są uchodźcami politycznymi i popierają Ukrainę.
  • 27 lipca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że uruchomił w Warszawie biura Białoruskiego Centrum Biznesu. Centrum ma zapewnić bezpłatną kompleksową pomoc organizacyjną, prawną i doradczą dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.
  • 29 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. „Propagowanie wiedzy o mniejszościach narodowych i etnicznych lub języku regionalnym”. Dotacje przyznano 22 organizacjom, w tym Fundacji Oni to My na projekt „Wieczorki białoruskie (14650 zł) i Stowarzyszeniu Forum Mniejszości Podlasia na przedsięwzięcie „Poznaj bogactwo Podlasia” (30000 zł).
  • W dniach 7-9 sierpnia w wielu polskich miastach odbyły się marsze upamiętniające białoruskie protesty w 2020 r. po sfałszowanych wyborach prezydenckich. W Krakowie, Gdańsku, Warszawie przedstawiciele białoruskiej diaspory domagali się m.in. uwolnienia więźniów politycznych reżimu Łukaszenki, wznosili proeuropejskie hasła oraz solidaryzowali się z walczącą Ukrainą.
  • 9 sierpnia w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatu „Biało-czerwono-biały”. Na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego zawisło 19 prac wyłonionych w konkursie plakatu nawiązującego do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego w latach 2020-2022 na rzecz przemian demokratycznych i wolnościowych oraz upamiętniającego jego bohaterów. Wydarzenie zorganizowało Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
  • 14 sierpnia w Warszawie odbył się turniej piłkarski na znak solidarności z białoruskim piłkarzem i dziennikarzem Aleksandrem Iwulinem, skazanym przez reżim na dwa lata kolonii karnej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia był Białoruski Dom w Warszawie.
  • W tygodniku „Polityka” z 14 sierpnia ukazał się obszerny wywiad z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą. Duża część wypowiedzi hierarchy odnosiła się do kwestii wojny w Ukrainie i sytuacji tamtejszego prawosławia, co wzbudziło liczne kontrowersje i komentarze w polskiej prasie.
  • Grupa prawosławnych Białorusinów w Warszawie, którzy z przyczyn politycznych wyemigrowali do Polski, zwróciła się z prośbą do metropolity Sawy o zorganizowanie dla nich nabożeństw w języku białoruskim. „ ,
  • Według danych przekazanych przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej, na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys., na trzecim Gruzini – 29,1 tys.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (483) – у 1541 г. быў створаны паляўнічы запаведнік у Белавежскай пушчы.
  • (404) – пачатак пабудовы ў 1620 г. касьцёла кармэлітаў у Бераставіцы  (непадалёк сучаснай мяжы з Польшчай). З 1866 г. праваслаўная царква.
  • (318) – у Амстэрдаме ў 1699-1706 гадах беларускі кнігавыдавец і асьветнік Ілья Капіевіч склаў ды выдаў каля 20 сьвецкіх навуковых кніг.
  • (122) – 5(20).05.1902 г. у в. Каралішчавічы Менскага пав. нар. Язэп Пушча (сапр. Іосіф Плашчынскі, пам. 14.09.1964 г. у Менску), паэт, настаўнік, адзін з заснавальнікаў літаратурнага аб’яднаньня „Узвышша”. У 1930 г. будучы студэнтам быў арыштаваны савецкімі ворганамі бясьпекі і сасланы ў Сібір. У 1941 г. мабілізаваны ў савецкую армію. Пражыў вайну, змог паявіцца ў Беларусі толькі пасьля 1956 г. Пахаваны на могілках у родных Каралішчавічах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis