Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Zachwyt polskiego celebryty dzisiejszą Białorusią

Яраслаў Якімовіч захоплены Брэскай крэпасцю Фота з Інстаграма
Яраслаў Якімовіч захоплены Брэскай крэпасцю
Фота з Інстаграма

Były znany prezenter TVP Jarosław Jakimowicz wywołał burzę, relacjonując w mediach społecznościowych swoją wycieczkę do Białorusi, jaką odbył w drugiej połowie października. Odwiedził m.in. Mińsk, Grodno, Stare Wasiliszki i Brześć. O tym, co zobaczył, we wpisach opowiadał z wielkim zachwytem. Podobało się mu, że wszędzie jest czysto, ulicami jeżdżą nowoczesne samochody, a bar w hotelu, gdzie nocował, miał ogromny wybór alkoholi. W Mińsku zachwycił go centralny Plac Niezależności z ogromnymi stojakami z łukaszenkowskimi flagami państwowymi.

Niedawny celebryta pokazał w Instagramie białoruskie ulice z kolorowymi neonami i kwiatami, zdjęcia uśmiechniętych dzieci w metrze, zadbane drogi, kadry z eleganckich pubów i restauracji. „Czujesz reżim i bide? U nas w demokracji to jest dopiero super. Proszę o nie otwieranie buzi na temat Białorusi osób, które nigdy tu nie były!” – napisał.

Pod jego postami od razu pojawiło się wiele ostrych komentarzy w rodzaju: „Pogadaj z więźniami politycznymi najpierw, zanim będziesz się mądrzył”, „Byłem dwa razy i pleciesz szkodliwe bzdury, człowieku. Białorusini to jest represjonowane społeczeństwo”.

Pojawiły się przypuszczenia, że Jakimowicz dał się namówić do wzięcia udziału w akcji, którą tamtejsza propaganda dość często wykorzystuje. Reżim zaprasza dziennikarzy z zagranicy, urządza im darmową wyreżyserowaną wycieczkę po kraju, a ci w zamian wychwalają Białoruś w swych gazetach i mediach społecznościowych. Takie osoby mogą cieszyć się luksusem, nocując za pół darmo w najdroższych hotelach, są wożone po kraju w najładniejsze miejsca. Gość jednak nie ma możliwości szczerze porozmawiać z przygodnymi ludźmi. Opisywane potem zachwyty, tak jak w tym przypadku przez Jakimowicza, dotyczą tylko tego co widać na pierwszy rzut oka. Tymczasem wystarczy chociażby wejść do klatki schodowej w pierwszym lepszym bloku, by zobaczyć jak tam jest „kolorowo”.

Jakimowicz przekonywał, że na Białoruś pojechał tylko odszukać grób swego dziadka w Grodnie i „popatrzeć jak żyją tam ludzie, jak wygląda ulica”. Napisał, iż „marzył przez całe życie, by wybrać się w taką podróż i poszukać swoich przodków”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – 1 ліпеня 1569 г. была падпісана ў Любліне унія паміж Вялікім Княствам Літоўскім і Каралеўствам Польскім. Паводле рашэньня сойму была абвешчаная на аснове роўнасьці, фэдэратыўная дзяржава – Рэч Паспалітая. Вялікае Княства Літоўскае мела захаваць сувэрэнітэт, асобную дзяржаўную
  • (157) – 1(13).07.1868 г. у Менску памёр Канстанцін Тышкевіч, гісторык, археоляг (нар. 17.02.1806 г. у Лагойску). Закончыў Віленскі ўнівэрсытэт (1828), у 1828-1836 гг. працаваў у Варшаве, удзельнічаў у паўстаньні 1930-1931 гг. З 1836 г. жыў у Лагойску, дзе ў 1842 г. з братам Яўстафіем заснаваў першы на Беларусі музэй старажытнасьцей. Быў адным з заснавальнікаў Віленскага музэя старажытнасьцей. У 1856 г. арганізаваў экспэдыцыю па Віліі. Першы склаў тапаграфічныя планы гарадзішчаў і замчышчаў, атлас старажытных гарадзішчаў. Пахаваны ў Лагойску.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com