Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Zachwyt polskiego celebryty dzisiejszą Białorusią

Яраслаў Якімовіч захоплены Брэскай крэпасцю Фота з Інстаграма
Яраслаў Якімовіч захоплены Брэскай крэпасцю
Фота з Інстаграма

Były znany prezenter TVP Jarosław Jakimowicz wywołał burzę, relacjonując w mediach społecznościowych swoją wycieczkę do Białorusi, jaką odbył w drugiej połowie października. Odwiedził m.in. Mińsk, Grodno, Stare Wasiliszki i Brześć. O tym, co zobaczył, we wpisach opowiadał z wielkim zachwytem. Podobało się mu, że wszędzie jest czysto, ulicami jeżdżą nowoczesne samochody, a bar w hotelu, gdzie nocował, miał ogromny wybór alkoholi. W Mińsku zachwycił go centralny Plac Niezależności z ogromnymi stojakami z łukaszenkowskimi flagami państwowymi.

Niedawny celebryta pokazał w Instagramie białoruskie ulice z kolorowymi neonami i kwiatami, zdjęcia uśmiechniętych dzieci w metrze, zadbane drogi, kadry z eleganckich pubów i restauracji. „Czujesz reżim i bide? U nas w demokracji to jest dopiero super. Proszę o nie otwieranie buzi na temat Białorusi osób, które nigdy tu nie były!” – napisał.

Pod jego postami od razu pojawiło się wiele ostrych komentarzy w rodzaju: „Pogadaj z więźniami politycznymi najpierw, zanim będziesz się mądrzył”, „Byłem dwa razy i pleciesz szkodliwe bzdury, człowieku. Białorusini to jest represjonowane społeczeństwo”.

Pojawiły się przypuszczenia, że Jakimowicz dał się namówić do wzięcia udziału w akcji, którą tamtejsza propaganda dość często wykorzystuje. Reżim zaprasza dziennikarzy z zagranicy, urządza im darmową wyreżyserowaną wycieczkę po kraju, a ci w zamian wychwalają Białoruś w swych gazetach i mediach społecznościowych. Takie osoby mogą cieszyć się luksusem, nocując za pół darmo w najdroższych hotelach, są wożone po kraju w najładniejsze miejsca. Gość jednak nie ma możliwości szczerze porozmawiać z przygodnymi ludźmi. Opisywane potem zachwyty, tak jak w tym przypadku przez Jakimowicza, dotyczą tylko tego co widać na pierwszy rzut oka. Tymczasem wystarczy chociażby wejść do klatki schodowej w pierwszym lepszym bloku, by zobaczyć jak tam jest „kolorowo”.

Jakimowicz przekonywał, że na Białoruś pojechał tylko odszukać grób swego dziadka w Grodnie i „popatrzeć jak żyją tam ludzie, jak wygląda ulica”. Napisał, iż „marzył przez całe życie, by wybrać się w taką podróż i poszukać swoich przodków”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (161) – 22.03.1864 г. быў павешаны ў Вільні Кастусь Каліноўскі.
  • (104) – 22.03.1921 г. у Вільні выйшаў першы нумар газэты „Беларускі Звон”, якога выдаўцом ды рэдактарам быў Францішак Аляхновіч. Газэта выдавалася да 24.02.1923 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis