Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2024)

Październik’24 w Białorusi: Sprawa karna ataki na samolot A-50, proces Sawickiego, Zakaz wwozu odzieży i obuwia i inne

  • Аляксандр Азараў
    Аляксандр Азараў
  • 4 października wydano wyroki w sprawie ataku na bazę lotniczą Maczuliszcza pod Mińskiem w lutym 2023 r., w wyniku którego przy użyciu drona uszkodzony został rosyjski samolot rozpoznania radiolokacyjnego A-50. Oskarżenie dotyczyło 12 osób. Wyroki – od 2 do 25 lat pozbawienia wolności – wydano zaocznie, gdyż oskarżeni przebywają poza Białorusią. Jednym ze skazanych jest Alaksandr Azaraŭ – szef opozycyjnej organizacji BYPOL, która przyznała się do współudziału w ataku.
  • Podczas tzw. wizyty gospodarskiej w obwodzie brzeskim na początku października Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że zrobi wszystko, by Białoruś nie została wciągnięta w wojnę. Powtórzył też swoją słynną tezę, że „Polacy chcą zająć zachodnią część Ukrainy oraz zachodnią Białoruś” oraz zapewnił o swojej „pomocy” Ukraińcom w takich okolicznościach. Białoruski dyktator przy okazji „gospodarskich” wypowiedzi zwrócił się z propozycją postawienia w Białorusi pomnika… krowy.
  • Białoruskie służby upubliczniły incydent z 8 października na polsko-białoruskiej granicy z udziałem uchodźców z Iranu. Zarówno Irańczycy, jak i białoruscy funkcjonariusze twierdzili, iż polscy pogranicznicy pobili grupkę imigrantów i wypchnęli ich z powrotem do Białorusi przez furtkę dla zwierząt. Jeden z mężczyzn zmarł. Polskie władze informacje białoruskiej strony określiły jako kolejny przykład prowadzonej przez Białoruś wojny hybrydowej z Polską, w której Mińsk wykorzystuje instrumentalnie uchodźców. 
  • Władze zarekwirowały stuletnią drewnianą chatę pod Pińskiem na Polesiu, w której żyli dziadkowie i rodzice p.o. dyrektora Telewizji Biełsat, Aleksego Dzikawickiego. 8 października otrzymał on w tej sprawie list od Komitetu Śledczego Białorusi. Od tej pory nieruchomość znajduje się w rękach państwa, dotychczasowy właściciel nie można jej sprzedać, podarować ani wymienić.
  • 14 października mieszkańcy Chojnik przy granicy z Ukrainą zwrócili się do władz z petycją o obronę ich przed rosyjskimi bezzałogowcami – głównie irańskimi dronami shahed. Jak ustalił Biełaruski Hajun, od lipca w przestrzeń powietrzną Białorusi wleciało co najmniej 75 shahedów. Cztery z nich zostały zestrzelone, a dwa kolejne strącono lub samoistnie spadły. Ostatni dron wleciał w białoruską przestrzeń i został zestrzelony w nocy z 19 na 20 października. 
  • 15 października do Mińska przyjechał niewysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA Kevin Doyle. Został przyjęty w MSZ, gdzie prawdopodobnie rozmawiał o losach więźniów politycznych, w tym obywatela USA Juryja Ziankowicza, skazanego na łączną karę 13,5 roku kolonii karnej. 
  • 23 października Izba Reprezentantów wyznaczyła datę wyborów prezydenckich. Będzie to  26 stycznia 2025 r. W „walce” o najwyższy urząd weźmie udział rządzący nieprzerwanie od 30 lat Aleksander Łukaszenka. Do bojkotu wyborów wezwała liderka białoruskiej opozycji na emigracji Światłana Cichanoŭskaja. – To fikcja bez prawdziwego procesu wyborczego, przeprowadzona w atmosferze terroru. Nie będzie dopuszczonych żadnych alternatywnych kandydatów ani obserwatorów. Wzywamy Białorusinów i społeczność międzynarodową do odrzucenia tej farsy – napisała.
  • „Космас наш”. Плакат з касманаўткай Марынай Васілеўскай у Мінску Фота Сяргея Александровіча
    „Космас наш”. Плакат з касманаўткай Марынай Васілеўскай у Мінску
    Фота Сяргея Александровіча
  • 23 października w Mińsku rozpoczął się proces 54-letniego Andreja Sawickiego – pierwszy,  w którym pojawił się zarzut „zaprzeczania ludobójstwu narodu białoruskiego”. Oskarżony w swoich wypowiedziach miał rzekomo zaprzeczać niemieckim zbrodniom podczas II wojny światowej oraz rozgłaszać informacje stawiające w negatywnym świetle sowieckich partyzantów.  Mężczyzna został też oskarżony o „obrazę Aleksandra Łukaszenki”. Ustawa „O ludobójstwie narodu białoruskiego” została przyjęta w styczniu 2022 r. Obejmuje również czyny dokonywane na obszarze Białorusi przez Armię Krajową.
  • Ihar Iljasz, mąż więźniarki politycznej i dziennikarki Biełsatu Kaciaryny Andrejewej, odbywającej karę 8 lat więzienia, został zatrzymany przez służby reżimu Łukaszenki.  Zarzuca mu się działalność szpiegowską i ekstremistyczną. Przypomnijmy, film „Pod szarym niebem” Mara Tamkowicz, opowiadający historię miłości i rozłąki Ihara i Kaciaryny, zdobył w tym roku nagrodę za debiut na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Gdyni.
  • 25 października Aleh Hajdukiewicz, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi, ogłosił, że będzie ubiegał się o start w styczniowych wyborach prezydenckich. LDPB jest partią proreżimową, której istnienie ma symulować wielopartyjność i demokrację w Białorusi. Sam Hajdukiewicz, emerytowany podpułkownik milicji, ubiegał się już o start w wyborach prezydenckich w 2020 r., ale ostatecznie zrezygnował i wezwał swoich potencjalnych zwolenników do głosowania na Aleksandra Łukaszenkę.
  • Aleksander Łukaszenka w oficjalnych wypowiedziach domaga się uczestnictwa w rozmowach pokojowych między Ukrainą a Rosją. Na marginesie informacji o możliwych rokowaniach pojawiła się dziwnie brzmiąca uwaga białoruskiego dyktatora. – Białorusini powinni być obecni podczas negocjacji w sprawie Ukrainy – powiedział – Dlaczego? Ponieważ to jest nasz problem. Nie chcę, żeby tam rozwiązywano problemy, nasze problemy bez nas. Mogą podjąć takie decyzje, że jutro trzeba będzie oddać połowę kraju.
  • Konto Artura Michalskiego na X.com (dawniej Twitter) zostało przez Białoruskie Ministerstwo Informacji umieszczone na liście „materiałów ekstremistycznych”. Artur Michalski w latach 2018-2023 był ambasadorem RP w Białorusi, choć w październiku 2020 r.  musiał opuścić Mińsk po sfałszowaniu przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich. We wrześniu 2023 r. został wyznaczony na specjalnego przedstawiciela MSZ ds. współpracy z siłami demokratycznymi Białorusi.
  • Odzież i obuwie znanych polskich marek Sinsay, Reserved i House zostały uznane za niebezpieczne i objęte zakazem wwozu do Białorusi oraz sprzedaży na terenie kraju. Za niebezpieczne uznano m.in. swetry, kurtki, bluzki, kamizelki oraz bieliznę dziecięcą. Produkty dla dzieci nie spełniają wymogów technicznych, w tym np. wskaźników higroskopijności (zdolności wchłaniania wilgoci) lub przepuszczalności powietrza. Ograniczenia sprzedaży polskich produktów obowiązują od 14 października.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (161) – 22.03.1864 г. быў павешаны ў Вільні Кастусь Каліноўскі.
  • (104) – 22.03.1921 г. у Вільні выйшаў першы нумар газэты „Беларускі Звон”, якога выдаўцом ды рэдактарам быў Францішак Аляхновіч. Газэта выдавалася да 24.02.1923 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis