- 14 верасня ў мястэчку Вісагінас (Літва) прайшоў фестываль „Свята беларускай песні”. Адным з удзельнікаў быў вядомы беластоцкі ансамбль „Світанак” (на здымку).
- 8 września niezależne środowiska białoruskie obchodziły nieoficjalne święto Armii Białoruskiej. Dzień Białoruskiej Chwały Wojskowej został ustanowiony w 1992 r. na cześć zwycięstwa nad wojskami moskiewskimi w bitwie pod Orszą w 1514 r. Po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki święto zostało zlikwidowane.
- 12 września władze Moskwie uznały Telewizję Biełsat za „organizację niepożądaną”. Jak podała rosyjska prokuratura, Biełsat zajmuje się „dyskredytacją polityki wewnętrznej i zagranicznej władz rosyjskich, tworzeniem negatywnego wizerunku Rosji oraz krytyką procesów integracyjnych w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi”.
- 12 września sąd apelacyjny przy Sądzie Najwyższym w Belgradzie (Serbia) uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o ekstradycji białoruskiego działacza Andreja Hniota z Serbii do Białorusi. Przed serbskim sądem podkreślał on, że ekstradycja oznaczałaby dla niego więzienie, tortury i śmierć.
- 12 września łotewski parlament przyjął ustawę, która nakłada na właścicieli pojazdów z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi obowiązek wywiezienia aut do końca października lub zarejestrowanie ich na Łotwie. Oznacza to praktycznie zakaz poruszania się tam białoruskich aut – od listopada dopuszczony będzie jedynie jednorazowy przejazd samochodem pochodzącym z Białorusi. Niespełniające tych warunków pojazdy będą konfiskowane.
- 15 września przypadał Międzynarodowy Dzień Demokracji. Z tej okazji liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja w sieci społecznościowej X.com. napisała: „Demokracja to nie tylko prawo, ale także wspólny obowiązek wszystkich. Jesteśmy zdeterminowani stworzyć nową Białoruś opartą na sprawiedliwości, godności ludzkiej i rządach prawa. Wzywam świat do wsparcia narodu białoruskiego w naszej walce o wolność”.
- 19 września w Wilnie odbyła się inauguracja Międzynarodowego Funduszu Humanitarnego Pomocy Białoruskim Więźniom Politycznym. Fundusz został zainicjowany w kwietniu 2024 r., kiedy Norwegia jako pierwszy kraj wpłaciła 850 tysięcy euro. Następny krok zrobiła Szwecja. Obecnie kolejne dwa państwa potwierdziły swoje wpłaty w wysokości 1,4 miliona euro na wsparcie ofiar reżimu Łukaszenki.
- 19 września Parlament Europejski przyjął rezolucję o sytuacji więźniów politycznych w Białorusi, domagając się od władz w Mińsku natychmiastowego i bezwarunkowego ich uwolnienia. PE ponowił apel do państw członkowskich o wsparcie więźniów politycznych i ich rodzin oraz o uproszczenie procedur wizowych i tymczasowych dokumentów tożsamości dla osób uciekających z Białorusi. W rezolucji wzywa się też do działań w celu postawienia Aleksandra Łukaszenki przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.
- 19 września parlament Ukrainy w cieniu wojny z z Rosją przyjął ustawę o zmianie nazw kolejnych 327 miejscowości w ramach prowadzonej od 2014 r., po rewolucji Majdanu, derusyfikacji i dekomunizacji. Przemianowano nazwy miejscowości, poświęcone m.in. znanym postaciom rosyjskiej literatury i historii, jak Puszkin, Kutuzow, Suworow, Niekrasow… Zmieniona także nazwy miast, kojarzące się z okresem komunizmu, np. Czerwonohrad w obwodzie lwowskim na Szeptycki, Krasnograd w obwodzie charkowskim na Berestyn. Przemianowano też trzy miasta w obwodzie ługańskim, znajdującym się pod okupacją rosyjską – Pierwomajsk na Sakałogors, Maładagwardejsk na Anamanowku, Siewierodonieck na Siwierskodonieck.
- Według danych Eurostatu w 2023 r. najwięcej – 307 313 pierwszych zezwoleń na pobyt w krajach UE – otrzymali obywatele Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini, którym wydano 281 279 takich dokumentów. W Polsce natomiast Białorusini wyprzedzili Ukraińców (255 595 do 240 643 osób). Polska jest też krajem zdecydowanie najczęściej wybieranym przez te obydwie nacje, jeśli chodzi o pierwsze zezwolenie na pracę cudzoziemców (w przypadku Białorusinów to 90,9 proc.).