Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

In memoriam

W duchu polsko-białoruskiej przyjaźni

3 listopada w Inowrocławiu zmarł Tadeusz Chęsy, dzięki któremu 16 lat temu w tym mieście uroczyście odsłonięto dwujęzyczną tablicę upamiętniającą Józefa Aleksandrowicza vel Jazepa Najdziuka, drukarza, w II Rzeczypospolitej i w latach niemieckiej okupacji działacza białoruskiego i publicystę, autora podręczników. Po wojnie – dyrektora Drukarni Kujawskiej, regionalistę, człowieka zaangażowanego w lokalne życie społeczne.

Tadeusz Chęsy do 1986 roku był głównym mechanikiem w tej drukarni. Rozpoczął i rozwinął własną działalność, założył drukarnię „Pozkal”, a w 1996 roku wykupił upadającą firmę macierzystą i uczynił z niej nowoczesny, doskonale prosperujący zakład. Utworzył w nim izbę pamięci, a w niej na honorowym miejscu upamiętnił Jazepa Najdziuka.

Tadeusz Chęsy zmarł po kilkutygodniowej walce z koronawirusem. Miał 73 lata Fot. Uzdrowisko Solanki Inowrocław
Tadeusz Chęsy zmarł po kilkutygodniowej walce z koronawirusem. Miał 73 lata
Fot. Uzdrowisko Solanki Inowrocław

To Tadeusz Chęsy 16 lat temu zorganizował pamiętne uroczystości. Odsłonięciu tablicy Józefa Aleksandrowicza towarzyszyły msza w kościele, składanie kwiatów na jego grobie, sesja naukowa i wystawa poświęcona bohaterowi uroczystości. Wśród gości znaleźli się konsul generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Michał Alaksiejczyk, pisarz Sokrat Janowicz, artysta malarz Mikołaj Dawidziuk, historyk Jerzy Turonek, Białorusini z Białegostoku, Wilna, Mińska, Grodna i Gdańska, m.in. Oleg Łatyszonek, Ludwika Kardzis, Zmicier Bartosik (bard) i Świetłana Słowik. Była także rodzina Józefa Aleksandrowicza – córki Lucyna Aleksandrowicz-Pędich z synem Marcinem z Białegostoku i Łucja Charyton z wnukiem z Wilna i oczywiście wielu mieszkańców Inowrocławia z przyjacielem Jazepa Najdziuka, Piotrem Milchertem, działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Patronował uroczystościom prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Nad drukarnią powiewały flagi – polska biało-czerwona i białoruska biało-czerwono-biała. Pamiętam, jak w środku nocy do ośrodka MOSiR, gdzie zakwaterowano gości, przyjechał Tadeusz Chęsy po flagę biało-czerwono-białą, gdyż ta, którą otrzymał od konsula, okazała się proporcjonalnie za mała w porównaniu z polską. Żona właściciela drukarni w nocy zszywała dwie flagi biało-czerwono-białe, by nowa była zbliżonej wielkości jak polska. Rano nad drukarnią łopotały dwie flagi narodowe.

Uroczystości miały podniosły charakter, a gospodarze postarali się bardzo, by uwypuklić białoruski wątek losów Najdziuka i polsko-białoruskie związki. Wtedy też ze strony Tadeusza Chęsego padła propozycja wydania historii Białorusi, napisanej przez Jazepa Najdziuka tuż przed śmiercią w 1984 r. Zachowała się ona w maszynopisie. Trzeba było przepisać ją w komputerze. Ponieważ pracowałam wtedy w Katedrze Kultury Białoruskiej na Uniwersytecie w Białymstoku, zaangażowałam w przepisywanie studentów białorutenistyki oraz swoją córkę Celinę i jej kolegów. Tadeusz Chęsy wywiązał się z obietnicy. W 2010 r. wydał pięknie napisaną przez Jazepa Najdziuka książkę„Paznavajma historyju biełaruskaha narodu”. Okładkę zaprojektował Mikołaj Dawidziuk. Ja zrobiłam korektę i napisałam posłowie. Dzięki Tadeuszowi Chęsemu powstała „czynem społecznym” książka w języku białoruskim jako wyraz przyjaźni polsko-białoruskiej.

Warto także wspomnieć, że z okazji odsłonięcia tablicy i upamiętnienia Jazepa Najdziuka w Inowrocławiu Tadeusz Chęsy wydał własnym sumptem broszurę ze wspomnieniami inowrocławian o Józefie Aleksandrowiczu, którą otrzymali wszyscy goście uroczystości. Wydrukował także portrety Jazepa Najdziuka, które organizatorzy wręczyli zaproszonym. W siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego „Chatka” w Sopocie portret Jazepa Najdziuka wisi na honorowym miejscu.

Jako Białorusini powinniśmy pamiętać o takich ludziach, którzy z wdzięczności do współmieszkańca Białorusina, jakiego los powojenny rzucił do Inowrocławia, postanowili go uszanować w duchu przyjaźni polsko-białoruskiej. Wcześniej odszedł Piotr Milchert, a obecnie Tadeusz Chęsy, który po przejściu na emeryturę drukarnię „Pozkal” przekazał synowi Arturowi, zaś sam wykupił upadające inowrocławskie uzdrowisko „Solanki” i właśnie stawiał je na nogi, tak jak wcześniej drukarnię. Żegnając go prezydent Ryszard Brejza stwierdził: „Był wspaniałym człowiekiem, kochającym życie i ludzi. Kochał Inowrocław i nieustannie dawał ku temu dowody”.

Helena Głogowska

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (141) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (91) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (79) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis