Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

■3 lipca, podczas szczytu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku, przyjęto stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej. Wynika z niego, że wszelkie działania na jej obszarze mają być ukierunkowane na ochronę jej unikatowego stanu. W innym przypadku puszcza może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego. Decyzja UNESCO jest pokłosiem działań polskich władz, które w ostatnich latach zezwalały na wycinkę cennego drzewostanu ostatniego naturalnego lasu pierwotnego Europy. Działacze ochrony przyrody bardzo pozytywnie natomiast wypowiadali się o ochronie przyrody w Białorusi – tamtejszy park narodowy obejmuje całą Puszczę Białowieską.

■26 lipca na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa zebrało się kilkadziesiąt osób, które rozwinęły ośmiometrową biało-czerwono-białą flagę narodową Białorusi. Akcja poparcia dla walczących o wolność i demokrację, w której uczestniczyli zarówno Białorusini, jak i Ukraińcy, była poświęcona jednemu z trzech nieoficjalnych Dni Niepodległości Białorusi – 27 lipca 1990 r. władze Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przyjęły deklarację o suwerenności państwowej.

■IKEA chce podwoić import z Białorusi i wydać 200 milionów euro na białoruskie produkty – poinformował ambasador w Sztokholmie Dzmitryj Mironczyk. Już obecnie w Białorusi działa ponad dziesięć fabryk, które powstały przy udziale kapitału szwedzkiego giganta. Jedna z największych inwestycji powstaje w Grodnie, w wolnej strefie ekonomicznej. Do tej pory nie otwarto w Białorusi żadnych sklepów IKEA.

■9 sierpnia, przy okazji posiedzenia Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej w Kirgistanie, spotkali się premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas. Rozmawiali o kwestiach integracji Rosji i Białorusi. Po spotkaniu Maksim Orieszkin, rosyjski minister gospodarki i rozwoju, poinformował, że Rosja i Białoruś porozumiały się co do najważniejszych punktów dalszej współpracy w ramach Związku Rosji i Białorusi oraz że rozbieżności między dwoma krajami zostały „praktycznie zlikwidowane”. Rosyjski minister dodał, że obecnie praca ma być prowadzona na poziomach grup roboczych, a po około miesiącu premierzy sfinalizują porozumienia.

■Prezydent Donald Trump podpisał drugi pakiet sankcji wobec Rosji, „zakazujący udzielania jej pożyczek i innej pomocy przez międzynarodowe instytucje finansowe oraz udzielania większości pożyczek przez amerykańskie banki na rzecz rosyjskich władz”. Sankcje wprowadzono w związku z użyciem substancji „nowiczok” w brytyjskim mieście Salisbury w zamachu na byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córkę. Pierwszy pakiet sankcji wprowadzono 27 sierpnia 2018 r. zaraz po wspomnianym zamachu.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis