Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

■3 lipca, podczas szczytu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku, przyjęto stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej. Wynika z niego, że wszelkie działania na jej obszarze mają być ukierunkowane na ochronę jej unikatowego stanu. W innym przypadku puszcza może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego. Decyzja UNESCO jest pokłosiem działań polskich władz, które w ostatnich latach zezwalały na wycinkę cennego drzewostanu ostatniego naturalnego lasu pierwotnego Europy. Działacze ochrony przyrody bardzo pozytywnie natomiast wypowiadali się o ochronie przyrody w Białorusi – tamtejszy park narodowy obejmuje całą Puszczę Białowieską.

■26 lipca na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa zebrało się kilkadziesiąt osób, które rozwinęły ośmiometrową biało-czerwono-białą flagę narodową Białorusi. Akcja poparcia dla walczących o wolność i demokrację, w której uczestniczyli zarówno Białorusini, jak i Ukraińcy, była poświęcona jednemu z trzech nieoficjalnych Dni Niepodległości Białorusi – 27 lipca 1990 r. władze Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przyjęły deklarację o suwerenności państwowej.

■IKEA chce podwoić import z Białorusi i wydać 200 milionów euro na białoruskie produkty – poinformował ambasador w Sztokholmie Dzmitryj Mironczyk. Już obecnie w Białorusi działa ponad dziesięć fabryk, które powstały przy udziale kapitału szwedzkiego giganta. Jedna z największych inwestycji powstaje w Grodnie, w wolnej strefie ekonomicznej. Do tej pory nie otwarto w Białorusi żadnych sklepów IKEA.

■9 sierpnia, przy okazji posiedzenia Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej w Kirgistanie, spotkali się premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas. Rozmawiali o kwestiach integracji Rosji i Białorusi. Po spotkaniu Maksim Orieszkin, rosyjski minister gospodarki i rozwoju, poinformował, że Rosja i Białoruś porozumiały się co do najważniejszych punktów dalszej współpracy w ramach Związku Rosji i Białorusi oraz że rozbieżności między dwoma krajami zostały „praktycznie zlikwidowane”. Rosyjski minister dodał, że obecnie praca ma być prowadzona na poziomach grup roboczych, a po około miesiącu premierzy sfinalizują porozumienia.

■Prezydent Donald Trump podpisał drugi pakiet sankcji wobec Rosji, „zakazujący udzielania jej pożyczek i innej pomocy przez międzynarodowe instytucje finansowe oraz udzielania większości pożyczek przez amerykańskie banki na rzecz rosyjskich władz”. Sankcje wprowadzono w związku z użyciem substancji „nowiczok” w brytyjskim mieście Salisbury w zamachu na byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córkę. Pierwszy pakiet sankcji wprowadzono 27 sierpnia 2018 r. zaraz po wspomnianym zamachu.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis