Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

■10 kwietnia w Smoleńsku odbyły się uroczystości z okazji 9-rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz cała delegacja polska lecąca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Stronę polską reprezentował ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Ze Smoleńska delegacja udała się do Katynia, gdzie złożono kwiaty na cmentarzu pomordowanych przez NKWD w 1940 r. polskich oficerów.

■Prezydent Aleksander Łukaszenka otrzymał zaproszenie do Brukseli na spotkanie 13 maja z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego. Zaproszenia na spotkanie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem otrzymali liderzy sześciu państw członków Partnerstwa. Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Strona białoruska nie potwierdziła na razie przyjazdu Łukaszenki do Brukseli.

■17 kwietnia Moskwa przekazała Mińskowi swoje propozycje dotyczące integracji obu krajów – oświadczył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. – Teraz Białorusini muszą zadecydować, co jest dla nich do przyjęcia, a co nie – dodał. Białoruskie MSZ nie odniosło się na razie do konkretnych rosyjskich propozycji, potwierdzając jedynie, że takowe się pojawiły i będą omawiane.

■15 kwietnia wybuchł pożar w średniowiecznej katedrze Notre-Dame w Paryżu, jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie. Płomienie spowodowały ogromne zniszczenia, doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną pożaru, prokuratura w Paryżu wstępnie wykluczyła podpalenie i terroryzm. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry. Pomoc finansową zadeklarowały osoby prywatne, firmy oraz francuskie i zagraniczne instytucje. Oszacowano, iż dwa dni po pożarze udało się zebrać 800 milionów euro.

■Wołodymyr Zełenski został nowym prezydentem Ukrainy. W drugiej turze wyborów, która odbyła się 21 kwietnia, pokonał dotychczasowego prezydenta Wiktora Poroszenkę. Na Zełenskiego zagłosowało 73,22 proc. wyborców.

■Uczniowie gimnazjum w Mińsku, którzy zajęli drugie miejsce w otwartym turnieju matematycznym w Petersburgu, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z biało-czerwono-białą flagą w tle. Jak powiedzieli, w ten sposób chcieli pokazać, że Białoruś jest suwerennym, niezależnym od Rosji państwem. Zdjęcie pojawiło się w kontrolowanej przez Kreml sieci społecznościowej VKontakte , bardzo popularnym w Rosji na Ukrainie i w Białorusi odpowiedniku facebooka.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis