■10 kwietnia w Smoleńsku odbyły się uroczystości z okazji 9-rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz cała delegacja polska lecąca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Stronę polską reprezentował ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Ze Smoleńska delegacja udała się do Katynia, gdzie złożono kwiaty na cmentarzu pomordowanych przez NKWD w 1940 r. polskich oficerów.
■Prezydent Aleksander Łukaszenka otrzymał zaproszenie do Brukseli na spotkanie 13 maja z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego. Zaproszenia na spotkanie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem otrzymali liderzy sześciu państw członków Partnerstwa. Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Strona białoruska nie potwierdziła na razie przyjazdu Łukaszenki do Brukseli.
■17 kwietnia Moskwa przekazała Mińskowi swoje propozycje dotyczące integracji obu krajów – oświadczył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. – Teraz Białorusini muszą zadecydować, co jest dla nich do przyjęcia, a co nie – dodał. Białoruskie MSZ nie odniosło się na razie do konkretnych rosyjskich propozycji, potwierdzając jedynie, że takowe się pojawiły i będą omawiane.
■15 kwietnia wybuchł pożar w średniowiecznej katedrze Notre-Dame w Paryżu, jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie. Płomienie spowodowały ogromne zniszczenia, doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną pożaru, prokuratura w Paryżu wstępnie wykluczyła podpalenie i terroryzm. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry. Pomoc finansową zadeklarowały osoby prywatne, firmy oraz francuskie i zagraniczne instytucje. Oszacowano, iż dwa dni po pożarze udało się zebrać 800 milionów euro.
■Wołodymyr Zełenski został nowym prezydentem Ukrainy. W drugiej turze wyborów, która odbyła się 21 kwietnia, pokonał dotychczasowego prezydenta Wiktora Poroszenkę. Na Zełenskiego zagłosowało 73,22 proc. wyborców.
■Uczniowie gimnazjum w Mińsku, którzy zajęli drugie miejsce w otwartym turnieju matematycznym w Petersburgu, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z biało-czerwono-białą flagą w tle. Jak powiedzieli, w ten sposób chcieli pokazać, że Białoruś jest suwerennym, niezależnym od Rosji państwem. Zdjęcie pojawiło się w kontrolowanej przez Kreml sieci społecznościowej VKontakte , bardzo popularnym w Rosji na Ukrainie i w Białorusi odpowiedniku facebooka.