Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

  • W dniach 2-3 grudnia z wizytą w Serbii gościł białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka. Spotkał się w Belgradzie z serbskim przywódcą Aleksandrem Vučiciem, wziął także udział w białorusko-serbskim forum biznesowym, podczas którego podpisano dwustronne umowy handlowe.
  • W sprawie pogłębienia integracji Rosji i Białorusi spotykali się dwukrotnie prezydenci Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka. Negocjacje prowadzono 8 grudnia w Soczi i 20 grudnia w Moskwie. Do podpisania ostatecznych wersji dokumentów nie doszło. Rosja domaga się głębszej integracji w zamian za obniżkę cen na surowce energetyczne, zaś białoruski prezydent obawia się utraty niezależności swego państwa. „Po wypłatę na Kreml jeździć nie będę” – powiedział na konferencji prasowej Łukaszenka. Tymczasem 23 grudnia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w swojej wypowiedzi zaznaczył, iż ewentualna integracja przewiduje stworzenie wspólnych organów państwowych, centrum emisji pieniądza i wprowadzenie wspólnej waluty.
  • Pojawiły się nowe informacje dotyczące zaginionych białoruskich opozycjonistów. W wywiadzie udzielonym „Deutsche Welle” Jurij Garawski, określający się jako były funkcjonariusz białoruskiego Specjalnego Oddziału Szybkiego Reagowania (SOSR), opowiedział o porwanych i zabitych pod koniec ubiegłego stulecia przeciwnikach Aleksandra Łukaszenki. Przypomnijmy, że „zniknęli”: były szef MSW Jurij Zacharenko, były szef Centralnej Komisji Wyborczej Wiktor Gonczar, wspierający opozycję biznesmen Anatolij Krasowski, dziennikarz Dźmitry Zawadzki, osobisty operator prezydenta Łukaszenki. Skruszony oficer specnazu twierdzi, że wszyscy zostali porwani i zabici przez współpracowników SOSR na rozkaz dowódcy jednostki Dmitrija Pawłyczenki. Garawski jest gotów złożyć zeznania pod przysięgą, a dziennikarzom DW przedstawił dokumenty potwierdzające jego tożsamość i opowieść.
  • 12 grudnia radni Kijowa zdecydowali o nazwaniu jednego ze skwerów w centrum miasta imieniem Pawła Szeremieta. Białoruskiego dziennikarza, pracującego w gazecie „Ukraińska Prawda”, zabito w stolicy Ukrainy w zamachu bombowym w 2016 r. Do dziś trwa śledztwo w tej sprawie.
  • Rosja atakuje Polskę i Unię Europejską na froncie walki o pamięć historyczną. Prezydent Władimir Putin, jak i jego administracja, zarzucają wypaczanie historii II wojny światowej i stawianie ZSRR i III Rzeszy w jednym szeregu. W rosyjskich wypowiedziach dominują głosy zrzucania odpowiedzialności za wojnę na Niemcy i państwa zachodnie, zaś paktowi Ribbentrop-Mołotow przeciwstawia się układ w Monachium. Polska znalazła się w tej narracji w roli sojusznika nazistów w „rozwiązaniu kwestii żydowskiej”, o czym nie omieszkał osobiście powiedzieć sam prezydent Putin. Zarówno oficjalne władze polskie, jak i środowiska polskich i zachodnich historyków, zaprotestowały przeciwko tej wypaczonej rosyjskiej wizji przeszłości.protestowały przeciwko tej wypaczonej rosyjskiej wizji przeszłości.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis