Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У свеце

 • Міжнародная супольнасць заклікае рэжым у Мінску вызваліць зняволеных праваабаронцаў „Вясны” Фота з Інтэрнэту
  Міжнародная супольнасць заклікае рэжым у Мінску вызваліць зняволеных праваабаронцаў „Вясны”
  Фота з Інтэрнэту
 • 27 kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oficjalnie poparło nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, a także określiło deportacje ukraińskich dzieci i dorosłych jako czyny noszące znamiona ludobójstwa. W dokumencie mowa jest też o potrzebie pociągnięcia do odpowiedzialności Aleksandra Łukaszenki i jego najbliższych współpracowników jako rządzących krajem, z którego terytorium i przy którego poparciu Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie.
 • 9 maja w Moskwie na Placu Czerwonym odbyła się doroczna defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wszyscy obserwatorzy podkreślali w swoich komentarzach, że była ona w zdecydowanie mniej okazała niż w poprzednich latach. Szczególnie widać było brak nowoczesnego sprzętu wojskowego, a defiladę otwierał czołg-legenda z drugiej wojny światowej T-34. Na uroczystości pojawili się wyłącznie niektórzy przywódcy państw byłego ZSRR, w tym białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka. Był on wyraźnie niedysponowany – nie wziął nawet udziału w uroczystej kolacji wydanej przez Putina, lecz w asyście karetki prosto z defilady udał się na lotnisko, skąd szybko odleciał do Mińska.
 • W połowie maja szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow poinformował, że Ukraina prowadziła m.in. tajne rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką, by nie dopuścić do ponownego ataku armii rosyjskiej z terytorium Białorusi. – Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji – powiedział ukraiński wojskowy.
 • Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej, do której przystąpiła w 1994 r.  O podjęciu działań prawnych zmierzających w tym kierunku poinformował 15 maja przewodniczący mołdawskiego parlamentu Igor Grosu. Dodał, iż członkostwo Mołdawii w WNP w świetle ostatnich wydarzeń nie chroni już kraju przed embargiem gospodarczym i wrogimi działaniami Rosji, skierowanymi przeciwko niepodległości i suwerenności Mołdawii.
 • W dniach 16-17 maja w Reykjaviku odbył się szczyt Rady Europy, w którym uczestniczyły delegacje 46 państw. Wśród zaproszonych gości znalazła się liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja. Wzięła ona udział w obradach szczytu, odbyła też liczne dwustronne spotkania z przybyłymi tam politykami.
 • 17 maja w Bachmucie – obecnie rejonie najcięższych walk w Ukrainie – zginęło pięciu białoruskich żołnierzy-ochotników batalionu Wołat Pułku Kalinowskiego. Dom, w którym bronili się Białorusini, został ostrzelany przez rosyjską wielkokalibrową artylerię. Budynek zawalił się, a część żołnierzy znalazła się pod gruzami. Pułk im. Konstantego Kalinowskiego to największa białoruska formacja ochotnicza broniąca Ukrainy.
 • Ponad 100 noblistów podpisało się pod listem do Aleksandra Łukaszenki, w którym domagają się zwolnienia z więzienia Alesia Bialackaha, założyciela Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, laureata pokojowej Nagrody Nobla. List opublikował Międzynarodowy PEN Club 21 maja, w obchodzonym przez Białorusinów Dniu Solidarności z Więźniami Politycznymi.
 • Wyjazdy obywateli Republiki Litewskiej do Białorusi z lekceważeniem zaleceń stanowią zagrożenie dla ich własnego bezpieczeństwa, zdrowia i życia – napisało w komunikacie litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przypomniało, że w ostatnim czasie nasiliły się wrogie i prowokacyjne działania białoruskich instytucji wobec Litwinów w Białorusi. Odnotowuje się, że „obywateli Litwy zatrzymywano niezgodnie z prawem, postawiono im sfabrykowane zarzuty”. Wcześniej podobne rekomendacje dla swoich obywateli wydało polskie MSZ. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis