Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У свеце

  • Міжнародная супольнасць заклікае рэжым у Мінску вызваліць зняволеных праваабаронцаў „Вясны” Фота з Інтэрнэту
    Міжнародная супольнасць заклікае рэжым у Мінску вызваліць зняволеных праваабаронцаў „Вясны”
    Фота з Інтэрнэту
  • 27 kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oficjalnie poparło nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, a także określiło deportacje ukraińskich dzieci i dorosłych jako czyny noszące znamiona ludobójstwa. W dokumencie mowa jest też o potrzebie pociągnięcia do odpowiedzialności Aleksandra Łukaszenki i jego najbliższych współpracowników jako rządzących krajem, z którego terytorium i przy którego poparciu Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie.
  • 9 maja w Moskwie na Placu Czerwonym odbyła się doroczna defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wszyscy obserwatorzy podkreślali w swoich komentarzach, że była ona w zdecydowanie mniej okazała niż w poprzednich latach. Szczególnie widać było brak nowoczesnego sprzętu wojskowego, a defiladę otwierał czołg-legenda z drugiej wojny światowej T-34. Na uroczystości pojawili się wyłącznie niektórzy przywódcy państw byłego ZSRR, w tym białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka. Był on wyraźnie niedysponowany – nie wziął nawet udziału w uroczystej kolacji wydanej przez Putina, lecz w asyście karetki prosto z defilady udał się na lotnisko, skąd szybko odleciał do Mińska.
  • W połowie maja szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow poinformował, że Ukraina prowadziła m.in. tajne rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką, by nie dopuścić do ponownego ataku armii rosyjskiej z terytorium Białorusi. – Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji – powiedział ukraiński wojskowy.
  • Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej, do której przystąpiła w 1994 r.  O podjęciu działań prawnych zmierzających w tym kierunku poinformował 15 maja przewodniczący mołdawskiego parlamentu Igor Grosu. Dodał, iż członkostwo Mołdawii w WNP w świetle ostatnich wydarzeń nie chroni już kraju przed embargiem gospodarczym i wrogimi działaniami Rosji, skierowanymi przeciwko niepodległości i suwerenności Mołdawii.
  • W dniach 16-17 maja w Reykjaviku odbył się szczyt Rady Europy, w którym uczestniczyły delegacje 46 państw. Wśród zaproszonych gości znalazła się liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja. Wzięła ona udział w obradach szczytu, odbyła też liczne dwustronne spotkania z przybyłymi tam politykami.
  • 17 maja w Bachmucie – obecnie rejonie najcięższych walk w Ukrainie – zginęło pięciu białoruskich żołnierzy-ochotników batalionu Wołat Pułku Kalinowskiego. Dom, w którym bronili się Białorusini, został ostrzelany przez rosyjską wielkokalibrową artylerię. Budynek zawalił się, a część żołnierzy znalazła się pod gruzami. Pułk im. Konstantego Kalinowskiego to największa białoruska formacja ochotnicza broniąca Ukrainy.
  • Ponad 100 noblistów podpisało się pod listem do Aleksandra Łukaszenki, w którym domagają się zwolnienia z więzienia Alesia Bialackaha, założyciela Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, laureata pokojowej Nagrody Nobla. List opublikował Międzynarodowy PEN Club 21 maja, w obchodzonym przez Białorusinów Dniu Solidarności z Więźniami Politycznymi.
  • Wyjazdy obywateli Republiki Litewskiej do Białorusi z lekceważeniem zaleceń stanowią zagrożenie dla ich własnego bezpieczeństwa, zdrowia i życia – napisało w komunikacie litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przypomniało, że w ostatnim czasie nasiliły się wrogie i prowokacyjne działania białoruskich instytucji wobec Litwinów w Białorusi. Odnotowuje się, że „obywateli Litwy zatrzymywano niezgodnie z prawem, postawiono im sfabrykowane zarzuty”. Wcześniej podobne rekomendacje dla swoich obywateli wydało polskie MSZ. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (93) – 17.05.1931 г. памёр у турме у Маскве мітрапаліт менскі й беларускі Мелхісэдэк (Міхаіл Паеўскі, нар. у 1878 г. у в. Вітулін непадалёк Белай Падляшскай, Сядлецкай губэрні). Быў актыўным прыхільнікам абвяшчэньня Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.
  • (90) – 17.05.1934 г. у Менску расстраляны Алесь Салагуб (нар. 18.10.1906 г. у Зарудзічах каля Смаргоні), паэт. Закончыў Віленскую Беларускую Гімназію (1927), у 1928 г. нелегальна перайшоў у БССР, у 1931 г. закончыў Беларускі Дзяржаўны Унівэрсытэт

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis