Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Niedyspozycja Łukaszenki

Аляксандр Лукашэнка падчас парада 9 траўня ў Маскве Скрыншот з відэа
Аляксандр Лукашэнка падчас парада 9 траўня ў Маскве
Скрыншот з відэа

Liczne komentarze i domysły wywołało publiczne niepokazywanie się w maju przez kilka dni Aleksandra Łukaszenki. Zniknął 9 maja po złożeniu wieńca pod Pomnikiem Zwycięstwa w Mińsku. Wcześniej z samego rana poleciał do Moskwy, gdzie nie dotrwał do końca uroczystości. Miał mieć problemy z chodzeniem, wyglądał na osłabionego, mówił ochrypłym głosem. Jako jedyny z przywódców państwowych nie złożył wraz z Putinem kwiatów na mogile z Wiecznym Ogniem. Na jego ręce zauważono bandaż, a na lotnisko podobno zawiózł go ambulans.

Po powrocie do Mińska niespodziewanie nie wygłosił przemówienia z okazji Dnia Zwycięstwa. Po raz pierwszy w historii jego przywództwa zrobił to minister obrony.

Nocą 12 maja pojawiły się nieoficjalne informacje, że Łukaszenka przebywa w szpitalu. Nie pojawił się także on 14 maja na uroczystościach w Dniu Flagi, Godła i Hymnu. Zamiast niego przemawiał premier Raman Hałouczanka.

13 maja niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował na Twitterze, że wieczorem przewieziono go do kliniki prezydenckiej w podmińskich Drozdach. Portal Nasza Niwa, powołując się na anonimowe źródło z bliskiego otoczenia Łukaszenki, przekazał wieści o groźnym wirusie, który miał go zaatakować i jeszcze kilka innych osób, jakie „padły z nóg”.

Z kolei przebywający w Warszawie białoruski opozycjonista i były dyplomata Paweł Łatuszka w nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych, powiedział, że według jego źródeł z Mińska Łukaszenka może mieć „zapalenie mięśnia sercowego na tle infekcyjno-alergicznym, a mówiąc prościej – ma chore serce”.

15 траўня ў Цэнтральным пункце камандавання Паветраных войскаў РБ
15 траўня ў Цэнтральным пункце камандавання Паветраных войскаў РБ

Wówczas w sieci rozgorzały dyskusje o tym, kto po ewentualnej jego śmierci przejmie obowiązki głowy państwa. Zgodnie ze zmienioną rok temu konstytucją takie pełnomocnictwa ma otrzymać szefowa senatu Natalla Kaczanawa.

Plotki na temat zdrowia Łukaszenki nie ustały nawet po tym, jak propagandowe media pokazały nagrania rzekomo z jego wizyty w centralnym punkcie dowodzenia sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Zestawienie wizerunku z ujęciami z uroczystości 9 maja wskazuje, że mógł to być sobowtór. „Wygląda, jakby w tydzień odmłodniał o dekadę” – komentowali internauci. 

Spekulacje przycichły dopiero po 15 maja, kiedy Łukaszenka ponownie zaczął pojawiać się na okrągło w państwowej telewizji, choć wciąż mówił wyraźnie zachrypniętym głosem.

W końcu 23 maja w nagraniu na kanale Chołod Łukaszenka wyjawił, że ma adenowirusa (patogena, powodującego infekcje wirusowe). – Nie zamierzam umierać, będziecie cierpieć ze mną przez bardzo długi czas – powiedział.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis