Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  9. Miastu H. na do widzenia

  Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2023)

У свеце

 • Разбураныя пасля землятрусу храмы Антыяхійскага патрыярхату ў Сірыі Фота з Фейсбука
  Разбураныя пасля землятрусу храмы Антыяхійскага патрыярхату ў Сірыі
  Фота з Фейсбука

  6 lutego na pograniczu Turcji i Syrii doszło do silnego trzęsienia ziemi, które pochłonęło blisko 50 tys. ofiar, a ponad 115 tys. zostało rannych. W akcję pomocy włączyło się m.in. Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów z Białegostoku, inicjując zbiórkę pieniężną.

 • Rosjanie i Białorusini nie wezmą udziału w Igrzyskach Europejskich, które w czerwcu odbędą się w Krakowie. Ponadto zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Europejski Komitet Olimpijski pozostawił w mocy zakaz eksponowania rosyjskich i białoruskich symboli narodowych oraz obecności władz tych państw podczas zawodów. Komitet rozpatrzy jednak możliwość udziału sportowców z Rosji i Białorusi w następnych organizowanych przez siebie zawodach. W Krakowie odbędą się III Igrzyska Europejskie. Pierwsze gościły w Baku w 2015 r., a drugie odbyły się w Mińsku w 2019 r.
 • Patriarcha moskiewski Cyryl obchodził w tym roku 14. rocznicę swojej intronizacji. W nielicznym gronie osób spoza Rosji, gratulujących mu jubileuszu, znalazł się prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Słowa sympatii skierowane przez polskiego hierarchę do rosyjskiego dostojnika wzbudziły w Polsce wielkie kontrowersje. Były one szeroko opisywane i komentowane przez media oraz polityków. W jednym z fragmentów listu metropolity można było m.in. przeczytać, iż „Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych”, co w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i poparciu rosyjskiej Cerkwi dla tej agresji zabrzmiało szczególnie niezręcznie. List metropolity Sawy opublikował patriarchat moskiewski tuż obok pozdrowień nadesłanych przez Władimira Putina.
 • Аляксандра Лукашэнку ў Зімбабвэ віталі па-беларуску. У свеце з гэтага насмейваліся, іранічна кажучы, што магчыма гэта новы звычай у дыпламатыі і цяпер у Мінску гасцей адтуль будуць вітаць па-афрыканску – з чараўнікамі і бубнамі... Фота з Інтэрнэту
  Аляксандра Лукашэнку ў Зімбабвэ віталі па-беларуску. У свеце з гэтага насмейваліся, іранічна кажучы, што магчыма гэта новы звычай у дыпламатыі і цяпер у Мінску гасцей адтуль будуць вітаць па-афрыканску – з чараўнікамі і бубнамі…
  Фота з Інтэрнэту

  6 lutego Aleksander Łukaszenka odwiedził Zimbabwe, gdzie został przyjęty iście po królewsku. Na lotnisku w Harare czekał na niego czerwony dywan, prezydent Emmerson Mnangagwa, wiwatujące tłumy oraz grupa tancerzy. Przywódcy podpisali szereg porozumień, a najistotniejsze z nich dotyczyło prawdopodobnie litu. Białoruś obiecała wybudować zakłady przetwórstwa litu, w zamian za co otrzyma koncesje na zakup tego bardzo poszukiwanego na rynku metalu, wykorzystywanego do produkcji baterii i akumulatorów oraz w energetyce jądrowej.

 • 10 i 13 lutego trzy państwa zachodnie – Kanada, Niemcy i Francja – zaktualizowały swoje zalecenia dotyczące wyjazdu swoich obywateli do Białorusi. Władze ze względu na wojnę w Ukrainie i sytuację w samej Białorusi odradzają podróżowanie do tego kraju. Stany Zjednoczone natomiast wydały komunikat, w którym radzą swoim obywatelom opuścić terytorium Rosji i Białorusi.
 • 15 lutego izba wyższa Parlamentu Czech przyjęła uchwałę o uznaniu Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i Głównego Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZIK) Białorusi za organizacje wspierające terroryzm.
 • Od 15 lutego Litwa zamknęła przejście graniczne z Białorusią Stasiły-Bieniakonie. Powodem tej decyzji jest stale rosnący przemyt, w tym przede wszystkim papierosów. Na wspomnianym przejściu brak jest odpowiednich technicznych systemów kontroli. Po modernizacji możliwe będzie wznowienie normalnego ruchu, które planowane jest na koniec tego roku.
 • 16 lutego w Parlamencie Europejskim debatowano o łamaniu praw człowieka w Białorusi w kontekście wyroku, który reżimowy sąd wydał na Andrzeja Poczobuta. Kilkudziesięciu eurodeputowanych napisało list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym domagają się nałożenia sankcji na osoby zaangażowane w prześladowanie dziennikarza.
 • 16 lutego brytyjska wiceambasador przy OBWE Deidre Brown wezwała władze Białorusi do uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich innych więzionych w tym kraju dziennikarzy. Podkreśliła, że niezależne dziennikarstwo nie jest przestępstwem, a działania władz białoruskich są sprzeczne z ich obowiązkami wynikającymi z prawa międzynarodowego oraz zobowiązaniami w ramach OBWE.
 • 17 lutego w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa liderka białoruskiej opozycji Światłana Cichanouska spotkała się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem i Pinchasem Goldschmidtem, przewodniczącym Konferencji Rabinów Europejskich. Podczas rozmów poruszano temat budowy demokratycznej Białorusi i roli Zachodu w tym procesie.
 • 17 lutego w Moskwie odbyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły głównie zacieśnienia współpracy wojskowej między państwami. Łukaszenka zaoferował m.in. zwiększenie produkcji uzbrojenia w białoruskich zakładach, w tym samolotów bojowych Su-25.
 • 20 lutego prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa. Ze względu na trwająca od blisko roku wojnę z Rosją wizyta do ostatniej chwili była trzymana w ścisłej tajemnicy. Amerykański przywódca zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego o zdecydowanym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w jej walce z rosyjskim agresorem. Następnego dnia Joe Biden przybył do Warszawy. W swym przemówieniu wspomniał m.in o dążeniach wolnościowych narodu białoruskiego, wyrażając podziw i uznanie dla opozycji w jej trwaniu w walce o demokrację.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (140) – 20.05.1884 г. у Бахаравічах каля Пухавіч нар. Канстанцін Алексютовіч, балетмайстар у Беларускім Дзяржаўным Тэатры –1 у Менску (1921 – 1928), з 1930 г. – у Тэатры Юнага Гледача, у. 1937 – 1941 гг. – кіраўнік Ансамбля Беларускай Народнай
 • (135) – 20.05.1889 г. у Пабяржы Віленскага пав. нар. Генрых Грыгоніс, акцёр. З 1919 г. у Першым Беларускім Таварыстве Драмы і Камэдыі, з 1921 г. – у Беларускім Дзяржаўным Тэатры–1. Іграў ролі м. ін.: Каваля („Каваль-ваявода” Е. Міровіча), Данілы
 • (106) – 20.05.1918 г. у Прымагільлі памёр Кaрусь Каганец (Казімір Кастравіцкі – нар. 10.02.1868 г. у Табольску), беларускі пісьменнік і мастак. Пахаваны ў Вялікіх Навасёлках каля Дзяржынска (Койданава).
 • (63) – 20.05.1961 г. памёр у Варшаве беларускі нацыянальны дзеяч, прадпрымальнік Язэп Гапановіч (нар.10.06.1883 г. у Будславе).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis