Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2023)

У свеце

 • Разбураныя пасля землятрусу храмы Антыяхійскага патрыярхату ў Сірыі Фота з Фейсбука
  Разбураныя пасля землятрусу храмы Антыяхійскага патрыярхату ў Сірыі
  Фота з Фейсбука

  6 lutego na pograniczu Turcji i Syrii doszło do silnego trzęsienia ziemi, które pochłonęło blisko 50 tys. ofiar, a ponad 115 tys. zostało rannych. W akcję pomocy włączyło się m.in. Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów z Białegostoku, inicjując zbiórkę pieniężną.

 • Rosjanie i Białorusini nie wezmą udziału w Igrzyskach Europejskich, które w czerwcu odbędą się w Krakowie. Ponadto zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Europejski Komitet Olimpijski pozostawił w mocy zakaz eksponowania rosyjskich i białoruskich symboli narodowych oraz obecności władz tych państw podczas zawodów. Komitet rozpatrzy jednak możliwość udziału sportowców z Rosji i Białorusi w następnych organizowanych przez siebie zawodach. W Krakowie odbędą się III Igrzyska Europejskie. Pierwsze gościły w Baku w 2015 r., a drugie odbyły się w Mińsku w 2019 r.
 • Patriarcha moskiewski Cyryl obchodził w tym roku 14. rocznicę swojej intronizacji. W nielicznym gronie osób spoza Rosji, gratulujących mu jubileuszu, znalazł się prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Słowa sympatii skierowane przez polskiego hierarchę do rosyjskiego dostojnika wzbudziły w Polsce wielkie kontrowersje. Były one szeroko opisywane i komentowane przez media oraz polityków. W jednym z fragmentów listu metropolity można było m.in. przeczytać, iż „Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych”, co w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i poparciu rosyjskiej Cerkwi dla tej agresji zabrzmiało szczególnie niezręcznie. List metropolity Sawy opublikował patriarchat moskiewski tuż obok pozdrowień nadesłanych przez Władimira Putina.
 • Аляксандра Лукашэнку ў Зімбабвэ віталі па-беларуску. У свеце з гэтага насмейваліся, іранічна кажучы, што магчыма гэта новы звычай у дыпламатыі і цяпер у Мінску гасцей адтуль будуць вітаць па-афрыканску – з чараўнікамі і бубнамі... Фота з Інтэрнэту
  Аляксандра Лукашэнку ў Зімбабвэ віталі па-беларуску. У свеце з гэтага насмейваліся, іранічна кажучы, што магчыма гэта новы звычай у дыпламатыі і цяпер у Мінску гасцей адтуль будуць вітаць па-афрыканску – з чараўнікамі і бубнамі…
  Фота з Інтэрнэту

  6 lutego Aleksander Łukaszenka odwiedził Zimbabwe, gdzie został przyjęty iście po królewsku. Na lotnisku w Harare czekał na niego czerwony dywan, prezydent Emmerson Mnangagwa, wiwatujące tłumy oraz grupa tancerzy. Przywódcy podpisali szereg porozumień, a najistotniejsze z nich dotyczyło prawdopodobnie litu. Białoruś obiecała wybudować zakłady przetwórstwa litu, w zamian za co otrzyma koncesje na zakup tego bardzo poszukiwanego na rynku metalu, wykorzystywanego do produkcji baterii i akumulatorów oraz w energetyce jądrowej.

 • 10 i 13 lutego trzy państwa zachodnie – Kanada, Niemcy i Francja – zaktualizowały swoje zalecenia dotyczące wyjazdu swoich obywateli do Białorusi. Władze ze względu na wojnę w Ukrainie i sytuację w samej Białorusi odradzają podróżowanie do tego kraju. Stany Zjednoczone natomiast wydały komunikat, w którym radzą swoim obywatelom opuścić terytorium Rosji i Białorusi.
 • 15 lutego izba wyższa Parlamentu Czech przyjęła uchwałę o uznaniu Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i Głównego Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZIK) Białorusi za organizacje wspierające terroryzm.
 • Od 15 lutego Litwa zamknęła przejście graniczne z Białorusią Stasiły-Bieniakonie. Powodem tej decyzji jest stale rosnący przemyt, w tym przede wszystkim papierosów. Na wspomnianym przejściu brak jest odpowiednich technicznych systemów kontroli. Po modernizacji możliwe będzie wznowienie normalnego ruchu, które planowane jest na koniec tego roku.
 • 16 lutego w Parlamencie Europejskim debatowano o łamaniu praw człowieka w Białorusi w kontekście wyroku, który reżimowy sąd wydał na Andrzeja Poczobuta. Kilkudziesięciu eurodeputowanych napisało list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym domagają się nałożenia sankcji na osoby zaangażowane w prześladowanie dziennikarza.
 • 16 lutego brytyjska wiceambasador przy OBWE Deidre Brown wezwała władze Białorusi do uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich innych więzionych w tym kraju dziennikarzy. Podkreśliła, że niezależne dziennikarstwo nie jest przestępstwem, a działania władz białoruskich są sprzeczne z ich obowiązkami wynikającymi z prawa międzynarodowego oraz zobowiązaniami w ramach OBWE.
 • 17 lutego w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa liderka białoruskiej opozycji Światłana Cichanouska spotkała się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem i Pinchasem Goldschmidtem, przewodniczącym Konferencji Rabinów Europejskich. Podczas rozmów poruszano temat budowy demokratycznej Białorusi i roli Zachodu w tym procesie.
 • 17 lutego w Moskwie odbyło się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły głównie zacieśnienia współpracy wojskowej między państwami. Łukaszenka zaoferował m.in. zwiększenie produkcji uzbrojenia w białoruskich zakładach, w tym samolotów bojowych Su-25.
 • 20 lutego prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa. Ze względu na trwająca od blisko roku wojnę z Rosją wizyta do ostatniej chwili była trzymana w ścisłej tajemnicy. Amerykański przywódca zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego o zdecydowanym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w jej walce z rosyjskim agresorem. Następnego dnia Joe Biden przybył do Warszawy. W swym przemówieniu wspomniał m.in o dążeniach wolnościowych narodu białoruskiego, wyrażając podziw i uznanie dla opozycji w jej trwaniu w walce o demokrację.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у верасні

  1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (368) – 26 верасьня 1655 г. аблога й спаленьне расійскімі войскамі горада Пінска.
 • (50) – 26.09.1973 г. памёр у Канадзе Тарас Сайка, пастар баптыстаў. Нар. у 1906 г. у в. Ліпск на Піншчыне, дзе ў палове 30-ых гадоў узначаліў баптысцкую царкву. З 1950 жыў у ЗША ў Мінэаполіс. Ініцыятар перакладу Бібліі на беларускую мову.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis