Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

„A co, ja – „Dzied Maroz!?”

Aleksander Łukaszenka ma coraz większy problem z finansami państwa. Ministrowie w podległym mu rządzie domagają się zwiększenia budżetów swoich resortów. Pieniędzy zaczyna brakować fabrykom, kołchozom oraz instytucjom, także teatrom i filharmoniom. W połowie lutego Łukaszenka przywołał do prezydenckiego pałacu kilku ministrów, by na oczach kamer przywołać ich do porządku i pouczyć co mają robić. – A co, ja – „Dzied Maroz!?” – rozłożył ręce. – Pieniędzy nie dam, szukajcie rezerw, oszczędności, rynków zbytu, od czego jesteście?”.

Kiedy Łukaszenka wypowiadał się na dany temat, odpowiedni minister wstawał i słuchał na stojąco. Czasem wstawało ich nawet trzech jednocześnie. Również prawa ręka Aleksandra Grigoriewicza, nominalna szefowa senatu Natalla Kaczanawa. Niekiedy dodawali coś od siebie, próbowali się tłumaczyć, ale najczęściej potakiwali słowami „sowierszenno wierno”.

Ciekawy przebieg miała część spotkania, poświęcona finansowaniu kultury. Można było się dowiedzieć, że w tej dziedzinie w Białorusi obowiązuje teraz sztywna zasada 50/50, zgodnie z którą teatry i filharmonie otrzymują dotacje w takiej kwocie, na jaką sprzedadzą bilety. Okazuje się jednak, że to nie wystarcza. Łukaszenka jest jednak nieustępliwy i przekonuje, że jest to rozwiązanie uczciwe. – Więcej widzów przyjdzie na wasze spektakle, więcej pieniędzy otrzymacie z budżetu – powiedział na tym zebraniu.

Słysząc taką argumentację naród jest zdezorientowany, bo pozornie trudno z tym się nie zgodzić. Tyle że kultura rządzi się własnymi prawami, a nie bezwzględną ekonomią.

Dla przykładu Teatr Dramatyczny w Białymstoku ma dochody własne rzędu 30 proc. Roczny budżet Opery i Filharmonii Podlaskiej wynosi ok. 30 mln zł, z czego wpływy to ok. 7 mln zł.

W Białorusi koszty funkcjonowania instytucji kultury rozkładają się nieco inaczej niż u nas z uwagi chociażby na niższe ceny energii. Mimo to Łukaszenka stosując zasadę 50/50 jest na prostej drodze do zapaści setek teatrów i filharmonii, które prezentując wysoki poziom artystyczny jeszcze od czasów sowieckich były chlubą kultury białoruskiej. Na Podlasiu znamy to z występów na imprezach białoruskich w poprzednich latach licznych zespołów artystycznych, które działają przy tych instytucjach.

Teraz jest to jednak celowe działanie Łukaszenki, bo nie może darować i tego nie ukrywa, że w 2020 r. ludzie kultury masowo przeciwko niemu wyszli na ulice.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (113) – 23.09.1910 г. у Юраўшчыне каля Маладэчна нар. Юльян Сергіевіч, паэт і настаўнік (памёр 4.10.1976 г. у Ленкаўшчыне каля Маладэчна).
  • (99) – 23.09.1924 г. у Койданаве Мінскай вобласьці нар. Артур Вольскі, беларускі пісьменьнік. Вучыўся ў Віцебскім Мастацкім Вучылішчы (1938 – 1941), у час вайны служыў на Далёкім Усходзе. У 1952 г. дэмабілізаваўся. Працаваў у рэдакцыях газэт і часопісаў „Чырвоная зьмена”, „Бяроўка”, „Вясёлка”, рэдактарам у выдавецтве „Юнацтва”. Публікаваў з 1937 г., выдаў зборнікі паэзіі м. ін. „Водбліскі далёкіх маякоў” (1958), „Дабрата” (1966), „Наваселле дроў” (1990),

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis