Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2022)

У Свеце

 • 12 maja Gazprom poinformował, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód. Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jest spółka EuRoPol Gaz, która znalazła się na tzw. liście sankcyjnej. W rzeczywistości przepływ gazu Jamałem ustał wraz ze wstrzymaniem przez rosyjski koncern dostaw do Polski 27 kwietnia po tym, jak w ramach sankcji za agresję Rosji na Ukrainę polski rząd wstrzymał Gazpromowi wykonywanie praw z akcji w EuRoPol Gazie oraz zamroził dywidendy z tytułu posiadania tych akcji.
 • Ukraińska grupa Kalush Orchestra wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Artyści wykonali dedykowany matkom utwór pt. „Stefania”. Polska zajęła 12. miejsce, zaś Rosja i Białoruś zostały wcześniej wykluczone z udziału w konkursie.
 • 16 maja walczący w Ukrainie białoruski batalion im. Kastusia Kalinoŭskiego poinformował o śmierci jednego z ochotników. Ciężko rannego dowódcy plutonu Pawła, ps. Wołat, nie zdążono dowieźć do szpitala. Jest on szóstym Białorusinem, który zginął w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. Inni znani polegli to: Dzmitryj (Hans) Rubaszeuski, Ilia (Litwin) Hrenaŭ, Dzmitryj (Terror) Apanasowicz, Kanstancin (Feniks) Dubajło, Alaksiej (Tur) Skobla.
 • 21 maja walczący w Ukrainie białoruscy ochotnicy ogłosili, że w miejsce dotychczasowego batalionu powstanie pułk im. Konstantego Kalinowskiego. W jego skład wejdą batalion „Litwin” i batalion „Wołat” (nazwy powstały na cześć poległych białoruskich żołnierzy). Przekształcenia jednostki wynikają m.in. z rosnącej liczbę ochotników zasilających jego szeregi.
 • 22 maja prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Kijowie. Spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, wystąpił także z przemówieniem na forum tamtejszego parlamentu. Polski prezydent był pierwszym przywódcą kraju, który wystąpił w tej roli, od czasu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.
 • 23 maja w Soczi doszło do spotkania Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Przedmiotem rozmów było zacieśnienie współpracy Rosji i Białorusi w ramach ZBiR-u (Związku Białorusi i Rosji).
 • Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zostało laureatem Nagrody UNESCO Wolności Prasy im. Guillermo Cano. Jest ona przyznawana za znaczący wkład w wolność słowa. W lutym 46 krajów nominowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy do tej nagrody. Poparło je również wiele organizacji dziennikarskich z całego świata. W lipcu 2021 r. BAŻ zostało zlikwidowane przez reżim Łukaszenki, mimo to organizacja wciąż istnieje i działa na emigracji.
 • Севераданецк, 23 траўня 2022 г. Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
  Севераданецк, 23 траўня 2022 г.
  Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
 • Ukraina będzie budować wąskie tory kolejowe, aby zintegrować ukraińskie koleje z europejskimi – zapowiedział premier Ukrainy Denis Szmyhal na posiedzeniu rządu 24 maja. Projekt obejmie początkowo duże miasta, po czym zostanie rozszerzony na cały kraj. Działanie te wiążą się z planami Komisji Europejskiej, którazaproponowała w połowie maja ustanowienie „korytarzy solidarnościowych”, aby Ukraina mogła eksportować swoje zboża i importować potrzebne jej towary.
 • Rosja i Białoruś zostały wykluczone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z przetargu do nabywania praw telewizyjnych. A to oznacza, że nie pokażą one w 2026 r. zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo oraz letnich w 2028 r., które odbędą się w Los Angeles. MKOl nie przyjął dokumentów przetargowych od tych dwóch krajów wskazując jako przyczynę agresję Rosji na Ukrainę.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis