Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2022)

У Свеце

 • 12 maja Gazprom poinformował, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód. Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jest spółka EuRoPol Gaz, która znalazła się na tzw. liście sankcyjnej. W rzeczywistości przepływ gazu Jamałem ustał wraz ze wstrzymaniem przez rosyjski koncern dostaw do Polski 27 kwietnia po tym, jak w ramach sankcji za agresję Rosji na Ukrainę polski rząd wstrzymał Gazpromowi wykonywanie praw z akcji w EuRoPol Gazie oraz zamroził dywidendy z tytułu posiadania tych akcji.
 • Ukraińska grupa Kalush Orchestra wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Artyści wykonali dedykowany matkom utwór pt. „Stefania”. Polska zajęła 12. miejsce, zaś Rosja i Białoruś zostały wcześniej wykluczone z udziału w konkursie.
 • 16 maja walczący w Ukrainie białoruski batalion im. Kastusia Kalinoŭskiego poinformował o śmierci jednego z ochotników. Ciężko rannego dowódcy plutonu Pawła, ps. Wołat, nie zdążono dowieźć do szpitala. Jest on szóstym Białorusinem, który zginął w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. Inni znani polegli to: Dzmitryj (Hans) Rubaszeuski, Ilia (Litwin) Hrenaŭ, Dzmitryj (Terror) Apanasowicz, Kanstancin (Feniks) Dubajło, Alaksiej (Tur) Skobla.
 • 21 maja walczący w Ukrainie białoruscy ochotnicy ogłosili, że w miejsce dotychczasowego batalionu powstanie pułk im. Konstantego Kalinowskiego. W jego skład wejdą batalion „Litwin” i batalion „Wołat” (nazwy powstały na cześć poległych białoruskich żołnierzy). Przekształcenia jednostki wynikają m.in. z rosnącej liczbę ochotników zasilających jego szeregi.
 • 22 maja prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Kijowie. Spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, wystąpił także z przemówieniem na forum tamtejszego parlamentu. Polski prezydent był pierwszym przywódcą kraju, który wystąpił w tej roli, od czasu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.
 • 23 maja w Soczi doszło do spotkania Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Przedmiotem rozmów było zacieśnienie współpracy Rosji i Białorusi w ramach ZBiR-u (Związku Białorusi i Rosji).
 • Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zostało laureatem Nagrody UNESCO Wolności Prasy im. Guillermo Cano. Jest ona przyznawana za znaczący wkład w wolność słowa. W lutym 46 krajów nominowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy do tej nagrody. Poparło je również wiele organizacji dziennikarskich z całego świata. W lipcu 2021 r. BAŻ zostało zlikwidowane przez reżim Łukaszenki, mimo to organizacja wciąż istnieje i działa na emigracji.
 • Севераданецк, 23 траўня 2022 г. Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
  Севераданецк, 23 траўня 2022 г.
  Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
 • Ukraina będzie budować wąskie tory kolejowe, aby zintegrować ukraińskie koleje z europejskimi – zapowiedział premier Ukrainy Denis Szmyhal na posiedzeniu rządu 24 maja. Projekt obejmie początkowo duże miasta, po czym zostanie rozszerzony na cały kraj. Działanie te wiążą się z planami Komisji Europejskiej, którazaproponowała w połowie maja ustanowienie „korytarzy solidarnościowych”, aby Ukraina mogła eksportować swoje zboża i importować potrzebne jej towary.
 • Rosja i Białoruś zostały wykluczone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z przetargu do nabywania praw telewizyjnych. A to oznacza, że nie pokażą one w 2026 r. zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo oraz letnich w 2028 r., które odbędą się w Los Angeles. MKOl nie przyjął dokumentów przetargowych od tych dwóch krajów wskazując jako przyczynę agresję Rosji na Ukrainę.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis