Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІII.2022)

У свеце

 • Збамбітыя шматпавярховыя дамы ў Харкаве Тэлеграм-канал
  Збамбітыя шматпавярховыя дамы ў Харкаве
  Тэлеграм-канал
 • 24 lutego Rosja nagle i bez żadnego powodu zaatakowała Ukrainę. Rozpoczął się największy w Europie od czasów II wojny światowej kryzys polityczny i humanitarny, w który zaangażowała się większość państw świata.
 • 1 marca 141 krajów poparło rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, potępiającą działania Rosji i domagającą się natychmiastowego wycofania przez Kreml wojsk z Ukrainy. Przeciwko były tylko Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i afrykańska Erytrea.
 • 3 marca Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski postanowił o wykluczeniu reprezentacji Rosji i Białorusi w udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie.
 • 4 marca Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją i jej sojuszniczką Białorusią w ramach programów współpracy transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI CBC). Decyzja ta o natychmiastowym skutku została podjęta w następstwie rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę. Dotyczy to programu na lata 2014-2019 oraz nowego okresu programowania 2021-2027. Całkowite finansowanie UE dla ośmiu programów z Rosją wynosi 178 mln euro, dla dwóch programów z Białorusią – 257 mln euro.
 • 6 marca, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, patriarcha moskiewski Cyryl w swoim kazaniu nawiązał do toczącej się wojny w Ukrainie. Jego słowa cytowały wszystkie agencje prasowe na świecie, były też szeroko komentowane w Polsce. Patriarcha powiedział m.in.: – Przystąpiliśmy do bitwy, która ma nie fizyczne, a metafizyczne znaczenie. Od ośmiu lat trwały próby unicestwienia tego, co istnieje na Donbasie. A na Donbasie istnieje brak akceptacji dla tzw. wartości, które dzisiaj są proponowane przez tych, którzy pretendują do władzy nad światem. To dziś taki test lojalności wobec tej władzy, pewna przepustka do tego szczęśliwego świata, świata nadmiernej konsumpcji, świata rzekomej wolności. Czy wiecie, co to za test? Test bardzo prosty, a jednocześnie potworny: to parada gejowska. Dlatego to, co dziś się odbywa w sferze relacji międzynarodowych, ma znaczenie nie tylko polityczne. Chodzi o coś innego i dużo ważniejszego niż polityka. Chodzi o zbawienie człowieka. I wszystko, co jest związane z usprawiedliwianiem grzechu potępionego w Biblii, jest dziś testem naszej wierności Panu, naszej sposobności wyznawania wiary w naszego Zbawiciela. Wszystko, co mówię, ma nie tylko jakieś znaczenie teoretyczne i nie tylko sens duchowy. Wokół tego tematu dzisiaj toczy się realna wojna (cytat na podst. Gazety Prawnej). Komentarz Metafizyczna rdza.
 • Legendarny zespół Pink Floyd nie chce być słuchany w Białorusi i Rosji. Muzycy postanowili usunąć swoją muzykę z serwisów streamingowych dostępnych w tych krajach. W mediach społecznościowych napisali: „Stojąc po stronie świata zdecydowanie potępiającego rosyjską inwazję na Ukrainę, dzieła Pink Floyd od 1987 roku oraz wszystkie solowe nagrania Davida Gilmoura są (…) usuwane ze wszystkich platform muzyki cyfrowej w Rosji i Białorusi.
 • 9 marca białoruscy ochotnicy walczący w Ukrainie powołali do życia samodzielny batalion, noszący imię Konstantego Kalinowskiego. Wcześniej, bo tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, w ramach Obrony Terytorialnej powstała Pierwsza Białoruska Kompania Pułku „Azow”. W jej skład weszli żołnierze walczący wcześniej w Donbasie w Grupie Taktycznej „Białoruś”. Batalion walczy w Kijowie, ale jego punkt rekrutacyjny działa także przy Białoruskim Domu w Warszawie, gdzie jego działacze kompletują dla ochotników sprzęt potrzebny do walki, np. samochody terenowe. Jak informują źródła ukraińskie, do Kijowa przyjechało już 40 tysięcy ochotników, w większości byłych wojskowych, z ponad 50 krajów świata.
 • 11 marca Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko spotkali się w Moskwie. W oficjalnym komunikacie podano, iż owocem rozmów są umowy o dostawach najnowocześniejszego sprzętu wojskowego z Rosji do Białorusi, w zamian za co Mińsk dostarczy drugiej stronie maszyny rolnicze i różnego rodzaju sprzęt inżynieryjny.
 • Sankcje ekonomiczne nakładane na Rosję w wielu przypadkach kierowane są również do Białorusi, która traktowana jest jako sojusznik agresora czy wręcz jako agresor. Postąpiły tak kraje Unii Europejskiej, USA, Kanada, Wielka Brytania, a także m.in. Japonia i Korea Południowa oraz wiele firm o globalnym zasięgu. Na długiej liście znajdujemy np.: Apple, Boeninga, wszystkie znaczące koncerny samochodowe, operatorów kart kredytowych, znaczące firmy internetowe, w tym Google i Facebook, ekskluzywne marki modowe, producentów elektroniki, koncerny paliwowe itd.
 • 11 marca prezydent Joe Biden oświadczył, iż Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej tzw. klauzulę najwyższego uprzywilejowania. Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu do USA rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
 • Ruszyła międzynarodowa kampania „Belarus With Ukraine”. Akcja ma przeciwdziałać fali hejtu, jakiego zaczęli doświadczać wszyscy Białorusini, za działania białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Do kampanii włączyła się m.in. białostocka Fundacja „Tutaka”, współpracująca w tej kwestii  z biurem Światłany Cichanoŭskiej oraz innymi białoruskimi organizacjami na świecie. „Białoruś – to nie reżim Łukaszenki” – piszą organizatorzy akcji w swoich apelach.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у верасні

  1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (119) – 24.09.1904 г. у Цяцерках на Браслаўшчыне нар. Мар'ян Пецюкевіч, беларускі этнограф і мэмуарыст. Вучыўся ў Віленскай Беларускай Гімназіі і ў Радашкавіцкай Беларускай Гімназіі. У 1929 г. паступіў у Віленскі Унівэрсытэт, які закончыў у 1938 г. Быў дзеячам Беларускага Студэнцкага Саюзу, Беларускага Інстытуту Гаспадаркі і Культуры, Беларускага Навуковага Таварыства; супрацоўнічаў з газэтай «Беларуская крыніца». Быў рэдактарам
 • (35) – 24.09.1988 г. на Ракавіцкіх могілках у Кракаве на адшуканай Алегам Латышонкам магіле Алеся Гаруна (Аляксандра Прушынскага) урачыста быў адкрыты надмагільны помнік беларускаму паэту і нацыянальнаму дзеячу.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis