Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2021)

У свеце

  • Выступленне Святланы Ціханоўскай 24 лістапада ў Стразбурзе еўрадэпутаты ўспрынялі воплескамі стоячы
    Выступленне Святланы Ціханоўскай 24 лістапада ў Стразбурзе еўрадэпутаты ўспрынялі воплескамі стоячы
  • 29 października Białorusini w różnych miejscach na świecie, m.in. w Białymstoku i Kijowie, upamiętnili przedstawicieli inteligencji rozstrzelanych 29 października 1937 r. – w czasie Wielkiego Terroru – przez NKWD. Ze względu na represje w Białorusi główne uroczystości nie odbyły się w tym roku w Mińsku, gdzie tradycyjnie Noc Rozstrzelanych Poetów obchodzono w uroczysku Kuropaty, miejscu kaźni poetów i wielu tysięcy innych Białorusinów.
  • Białoruś i Rosja zgodnie oskarżyły Zachód o spowodowanie kryzysu migracyjnego poprzez wywołanie konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jednocześnie ani Mińsk, ani Moskwa nie poczuwają się do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację na granicy Białorusi z państwami UE. Zupełnie inaczej oceniają kryzys państwa UE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które ustami swoich przywódców nazwały go wojną hybrydową, rozpętaną przez reżim Łukaszenki przy wsparciu Rosji, którego celem jest osłabienie wspólnoty państw zachodnich.
  • We Frankfurcie nad Odrą Niemcy utworzyły nowy ośrodek rejestrujący dla uchodźców. Dziennie może on przyjąć nawet 400 migrantów, docierających przez Polskę z granicy białoruskiej. Urzędnicy pobierają od nich odciski palców, ustalają pochodzenie i drogę ucieczki z kraju początkowego. Niemiecka policja federalna wyliczyła, że od początku 2021 r. zarejestrowała na terenie Niemiec 8833 „nielegalnych migrantów, którzy przyjechali z Białorusi przez Polskę do Niemiec”.
  • 11 listopada tureckie linie lotnicze Turkish Airlines ogłosiły wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów obywatelom państw, z których pochodzą migranci, m.in. Iraku i Syrii, na loty do Białorusi. Zdecydowały również o ograniczeniu współpracy z białoruskimi liniami Belavia. Podobne działania dotyczą linii Emirates. 13 listopada z powodu wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy połączenia z Białorusią zawiesiła syryjska prywatna linia lotnicza Cham Wings Airlines, którą podróżowało bardzo wielu nielegalnych migrantów.
  • 11 listopada część Rady Bezpieczeństwa ONZ, po specjalnym spotkaniu w Nowym Jorku, zwołanym w związku z kryzysem na granicy białorusko-polskiej, wydała oświadczenie, w którym potępiła „rozmyślne instrumentalizowanie istot ludzkich, których życie i dobrostan wystawiane są na niebezpieczeństwo dla politycznych celów Białorusi. To taktyka – czytamy dalej – której nie można akceptować i wymaga ona silnej międzynarodowej reakcji, a także współpracy, by pociągnąć białoruskie władze do odpowiedzialności”.
  • Ukraina postanowiła znacząco wzmocnić ochronę granicy z Białorusią. Do jej pilnowania skierowano dodatkowe siły – 3 tys. żołnierzy służby pogranicznej, 3,5 tys. żołnierzy gwardii narodowej i 2 tys. policjantów. Z powietrza ich działania wspierać będzie 15 helikopterów. Władze w Kijowie obawiają się ewentualnego przekierowania migrantów z Białorusi na jej terytorium.
  • 18 listopada podczas kolegium MSZ w Moskwie Władimir Putin po raz pierwszy oficjalnie zaapelował do Aleksandra Łukaszenki, by ten rozpoczął negocjacje z opozycją. Rosyjski prezydent zasugerował, że chce być pośrednikiem, który doprowadzi do przywrócenia normalnych stosunków Białorusi z Unią Europejską. Przebywający na emigracji białoruscy opozycjoniści uznali wystąpienie Putina za godne odnotowania, jednak podjęcie jakichkolwiek rozmów z reżimem Łukaszenki uzależnili od zwolnienia więźniów politycznych w Białorusi.
  • 22 listopada w Wiedniu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona Białorusi. Jej organizatorem był nowy austriacki kanclerz Alexander Schallenberg. Poza Swiatłaną Cichanoŭską w spotkaniu wzięli udział szef MSZ i kanclerz Austrii, komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Oliver Varhelyi, a także ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Finlandii i Niemiec. Na konferencję zaproszeni byli też przedstawiciele Rosji i obecnych władz Białorusi, jednak nikt stamtąd nie przybył, a samo wydarzenie skrytykowali szefowie MSZ tych państw. Tego samego dnia kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła telefoniczną rozmowę z liderką białoruskiej opozycji Światłaną Cichanoŭską.
  • 24 listopada na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przemawiała liderka białoruskiej opozycji Światłana Cichanoŭ W swoim wystąpieniu wezwała Unię Europejską do działania „tu i teraz, bo Białorusini nie mają kolejnego roku”. Podziękowała wspólnocie za okazane wsparcie i pomoc. Dodatkowe słowa wdzięczności skierowała do Polski i Litwy, które jej zdaniem za swoją postawę stały się dziś celem Łukaszenki. Cichanoŭskaja szczególną uwagę zwróciła na prześladowania polityczne w jej ojczyźnie oraz niszczenie przez reżim resztek aktywności obywatelskiej. Za swoje przemówienie białoruska opozycjonistka otrzymała długą owację na stojąco.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis