Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2021)

У свеце

Літаграфія Маргарыты Дмітрук „Stypa” (жалобны абед) з 2000 г.
Літаграфія Маргарыты Дмітрук „Stypa” (жалобны абед) з 2000 г.

■9 верасня ў Тресце (Італія) адкрылася персанальная выстаўка мастачкі Маргарыты Дмітрук. Яна родам з Бельска, у сваёй творчасці навязвае да запамятанага з дзяцінства жыцця беларусаў на Падляшшы і надае гэтаму ўніверсальнае значэнне. Прафесар Акадэміі мастацтва ў Варшаве, з’яўляецца лаўрэаткай шматлікіх узнагарод.

■Prawie 5 tys. dolarów kosztuje przerzut nielegalnego imigranta z Białorusi do Niemiec, napisał niemiecki Bild, powołując się na źródła wśród tych, którym udało się pokonać taką trasę. 1500 dolarów trzeba zapłacić za przekroczenie polsko-bałoruskiej granicy, a następnie od 1700 do 3000 za transport do Niemiec. Na „przepchniętych” z Białorusi do Polski migrantów czekają kilkanaście kilometrów od granicy specjalne busy, którymi jadą oni dalej na zachód. Jak podaje gazeta, niemieckie ośrodki dla uchodźców szybko zapełniają się nowymi nielegalnymi przybyszami z Polski i Litwy i zaczyna w nich powoli brakować miejsc.

■Władze UE jednoznacznie wskazały Białoruś jako winnego obecnego kryzysu imigranckiego na wschodnich granicach Unii. Jednak w obliczu ostatnich dramatycznych wydarzeń, w tym śmierci imigrantów, Komisja Europejska zaapelowała do władz  Polski, by zapewniły one niezbędną opiekę i pomoc ludziom na granicy. – Ochrona granicy nie może odbywać się kosztem ludzkiego życia – stwierdził jeden z przedstawicieli KE na konferencji 24 września.

■9 września na spotkaniu w Moskwie Aleksander Łukaszenko i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili programy integracji swoich państw. Na razie dotyczą one sfery ekonomicznej, za nią jednak, jak zapowiedzieli, pójdzie i polityczna.

■Na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odbywającej się w dniach 20-24 września, głośno było o Białorusi. Polski prezydent Andrzej Duda otwarcie powiedział, iż białoruski reżim prowadzi hybrydowy atak na granice Polski, Litwy i Łotwy. O białoruskim autorytaryzmie mówił też prezydent USA Joe Biden, wymieniając go jednym ciągiem w towarzystwie Birmy, Syrii, Kuby i Wenezueli.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis