Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

 • 26 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej im. Świętych Cyryla i Metodego w Warszawie zainaugurowano 26. edycję akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Co roku charytatywne świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko dwudziestu lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.
 • 30 listopada w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim odbyła się uroczysta gala szóstej edycji konkursu o tytuł Ambasadora Wschodu, przyznawanego przez magazyn „Kraina Bugu”. Nagrodę specjalną otrzymał Doroteusz Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Został uhonorowany za „propagowanie etosu pogranicza i budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych narodowości, wyznań i kultur”. !
 • 16 grudnia w Domu pod Królami w Warszawie wręczono dyplomy osobom, przyjętym w poczet Członków Honorowych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W tym roku byli to Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Leon Tarasewicz, Krystyna Janda, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Janusz Kapusta, Zbigniew Rybczyński i Zbigniew Hołdys.
 • 17 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wśród kilkudziesięciu odznaczonych znalazł się Sergiusz Niczyporuk, urodzony we wsi Zaleszany, gdzie część jego rodziny została zamordowana w 1946 r. przez oddział „Burego”. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w Solidarności Rolników Indywidualnych w gminie Dubicze Cerkiewne.
 • 17 grudnia w Warszawie polska sekcja IBBY, międzynarodowej organizacji non-profit, zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, ogłosiła laureatów konkursu Książka Roku 2019. Jedno z wyróżnień przypadło Małgorzacie Dmitruk za ilustracje do książki „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. Małgorzata Dmitruk pochodzi z Bielska Podlaskiego, ma białoruskie korzenie. Artystka zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną. Jest autorką licznych wystaw i laureatką wielu nagród. Wykłada na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 • Znana w branży budowlanej polska firma Unibep poinformowała, że podpisała umowę na zaprojektowanie i wykonanie obiektu sportowo-rekreacyjnego „FOK Luchiny” w Mińsku w Białorusi. Wartość realizacji wynosi ok. 7,4 mln euro netto (ok. 31,8 mln zł). Inwestorem zamawiającym jest przedsiębiorstwo komunalne „Akwa Mińsk”. Inwestycja w 80 proc. będzie finansowana z kredytu udzielonego zamawiającemu przez polski bank.
 • Ponad 20 ton zabawek (ponad 160 tys. sztuk) z Chin, podróbek znanych marek, zatrzymali na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Małaszewicz. Przemycane zabawki mogły zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci. Przemytnikom grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
 • W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity pojawiło się więcej połączeń międzynarodowych między Polską a Białorusią. Z 1 do 3 par dziennie zwiększy się liczba pociągów z Warszawy do Brześcia. IC Batory z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, zaś IC Mickiewicz relacji Warszawa-Brześć-Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis