Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2024)

У Польшчы

  • Konferencja w Warszawie w ramach wyborów online do alternatywnego parlamentu białoruskiego racyja.com
    Konferencja w Warszawie w ramach wyborów online do alternatywnego parlamentu białoruskiego
    racyja.com

    W dniach 25, 26 i 27 maja odbyły się wybory online do Rady Koordynacyjnej Białorusi, zwanej alternatywnym opozycyjnym parlamentem. Były to pierwsze bezpośrednie wybory do tego gremium. Rada Koordynacyjna powstała w 2020 r. jako reakcja sił demokratycznych na sfałszowanie wyborów prezydenckich w Białorusi. Zasiada w niej 115 osób wybranych przez zwolenników opozycji; osiem z nich przebywa w białoruskich więzieniach. Do trzeciego składu Rady wyłonionych zostanie 80 deputowanych na dwuletnią kadencję. Komisja wyborcza zarejestrowała 12 list stronnictw uczestniczących w kampanii wyborczej. Najwięcej – 45 osób, znalazło się na liście koalicji, której liderem jest mieszkający obecnie w Warszawie Paweł  Łatuszka.

  • 9 kwietnia Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie dwóch obywateli Białorusi oskarżonych o działalność szpiegowską na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego. Andrej R. został skazany na 3 lata więzienia, natomiast Dzmitryj N. został uniewinniony. 
  • 3 maja w centralnych uroczystościach państwowych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie wziął udział Paweł Łatuszka. Prezydent Andrzej Duda zaprosił go również na przyjęcie dyplomatyczne w swym pałacu. – Pragniemy, aby Białoruś stała się przewidywalnym i odpowiedzialnym partnerem dla Polski i Europy, a dla nas, Białorusinów, by Polska była strategicznym sojusznikiem, który dla naszej ojczyzny otworzy europejskie perspektywy – oświadczył Łatuszka. Dyplomatów Republiki Białoruś na uroczystości nie zaproszono. 
  • 8 maja w Senacie RP w Warszawie otwarto wystawę „Nie boję się, niech oni się boją”, poświęconej życiu i działalności Alesia Bialackiego. W wydarzeniu uczestniczyli senatorowie oraz polscy i białoruscy politycy i działacze społeczni, zajmujący się problematyką białoruską. Otwarcia dokonała marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna przebywa w więzieniu od prawie trzech lat.
  • 15 maja marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał byłego posła Ryszarda Gallę na swojego pełnomocnika ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Jest on jednym z liderów mniejszości niemieckiej. Posłem był w latach 2005-2023. Marszałek Hołownia podjął taką decyzję ze względu na to, że po raz pierwszy od dawna w Sejmie nie zasiada żaden przedstawiciel mniejszości narodowych. Stąd jego pomysł powołania swego pełnomocnika, aby „mniejszości narodowe miały wpływ na przyjmowane w Polsce prawo. – Różnice, różnorodność naszych języków, naszych kultur, naszych wyznań są naszą siłą, a nie słabością, a silne państwo zawsze powinno w ten sposób o naszej różnorodności myśleć” – powiedział marszałek Sejmu.
  • 15 maja na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Aleja Wolności. Martyrologium Białoruski. Aleja Wschodzącego Słońca”. Podczas wydarzenia zaprezentowano model rzeźby Aleja Wschodzącego Słońca autorstwa Pawła Althamera oraz portrety 300 białoruskich więźniów politycznych. Paweł Althamer, Grzegorz Jarzyna i Anna Axer-Fijałkowska i Wolskie Centrum Kultury przygotowali instalację artystyczną przypominającą o sytuacji opozycjonistek, dziennikarzy i artystek białoruskich, więzionych w Białorusi.
  • 18 maja premier Donald Tusk ogłosił w Krakowie uruchomienie programu „Tarcza Wschód”. W jego ramach rząd przeznaczy 10 mld zł na wzmocnienie bezpieczeństwa na polskiej granicy, w tym na budowę fortyfikacji. Powstanie system fortyfikacji i umocnień oraz nastąpi unowocześnienie 400 km granicy z Rosją i Białorusią. – To będzie strategia odpychania wojny od naszych granic – powiedział Donald Tusk.
  • W dniach 24-26 maja odbyły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Nie zabrakło na nich stoiska z białoruskimi książkami, prezentowanymi przez niezależne wydawnictwa.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (437) – атрыманьне ў 1587 г. горадам Лідай самакіраваньня паводле магдэбурскага права.
  • (125) – 14.10.1899 г. у Слабадзе-Кучынцы Слуцкага пав. нар. Адам Бабарэка, беларускі пісьменьнік і крытык. Закончыў Мінскую духоўную сэмінарыю, настаўнічаў на Случчыне, у 1922–1927 гг. вучыўся на этноляга-лінгвістычным аддзяленьні Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэта і працаваў у рэдакцыі газэты „Савецкая Беларусь”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis