Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2024)

У Польшчы

 • Konferencja w Warszawie w ramach wyborów online do alternatywnego parlamentu białoruskiego racyja.com
  Konferencja w Warszawie w ramach wyborów online do alternatywnego parlamentu białoruskiego
  racyja.com

  W dniach 25, 26 i 27 maja odbyły się wybory online do Rady Koordynacyjnej Białorusi, zwanej alternatywnym opozycyjnym parlamentem. Były to pierwsze bezpośrednie wybory do tego gremium. Rada Koordynacyjna powstała w 2020 r. jako reakcja sił demokratycznych na sfałszowanie wyborów prezydenckich w Białorusi. Zasiada w niej 115 osób wybranych przez zwolenników opozycji; osiem z nich przebywa w białoruskich więzieniach. Do trzeciego składu Rady wyłonionych zostanie 80 deputowanych na dwuletnią kadencję. Komisja wyborcza zarejestrowała 12 list stronnictw uczestniczących w kampanii wyborczej. Najwięcej – 45 osób, znalazło się na liście koalicji, której liderem jest mieszkający obecnie w Warszawie Paweł  Łatuszka.

 • 9 kwietnia Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie dwóch obywateli Białorusi oskarżonych o działalność szpiegowską na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego. Andrej R. został skazany na 3 lata więzienia, natomiast Dzmitryj N. został uniewinniony. 
 • 3 maja w centralnych uroczystościach państwowych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie wziął udział Paweł Łatuszka. Prezydent Andrzej Duda zaprosił go również na przyjęcie dyplomatyczne w swym pałacu. – Pragniemy, aby Białoruś stała się przewidywalnym i odpowiedzialnym partnerem dla Polski i Europy, a dla nas, Białorusinów, by Polska była strategicznym sojusznikiem, który dla naszej ojczyzny otworzy europejskie perspektywy – oświadczył Łatuszka. Dyplomatów Republiki Białoruś na uroczystości nie zaproszono. 
 • 8 maja w Senacie RP w Warszawie otwarto wystawę „Nie boję się, niech oni się boją”, poświęconej życiu i działalności Alesia Bialackiego. W wydarzeniu uczestniczyli senatorowie oraz polscy i białoruscy politycy i działacze społeczni, zajmujący się problematyką białoruską. Otwarcia dokonała marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna przebywa w więzieniu od prawie trzech lat.
 • 15 maja marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał byłego posła Ryszarda Gallę na swojego pełnomocnika ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Jest on jednym z liderów mniejszości niemieckiej. Posłem był w latach 2005-2023. Marszałek Hołownia podjął taką decyzję ze względu na to, że po raz pierwszy od dawna w Sejmie nie zasiada żaden przedstawiciel mniejszości narodowych. Stąd jego pomysł powołania swego pełnomocnika, aby „mniejszości narodowe miały wpływ na przyjmowane w Polsce prawo. – Różnice, różnorodność naszych języków, naszych kultur, naszych wyznań są naszą siłą, a nie słabością, a silne państwo zawsze powinno w ten sposób o naszej różnorodności myśleć” – powiedział marszałek Sejmu.
 • 15 maja na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Aleja Wolności. Martyrologium Białoruski. Aleja Wschodzącego Słońca”. Podczas wydarzenia zaprezentowano model rzeźby Aleja Wschodzącego Słońca autorstwa Pawła Althamera oraz portrety 300 białoruskich więźniów politycznych. Paweł Althamer, Grzegorz Jarzyna i Anna Axer-Fijałkowska i Wolskie Centrum Kultury przygotowali instalację artystyczną przypominającą o sytuacji opozycjonistek, dziennikarzy i artystek białoruskich, więzionych w Białorusi.
 • 18 maja premier Donald Tusk ogłosił w Krakowie uruchomienie programu „Tarcza Wschód”. W jego ramach rząd przeznaczy 10 mld zł na wzmocnienie bezpieczeństwa na polskiej granicy, w tym na budowę fortyfikacji. Powstanie system fortyfikacji i umocnień oraz nastąpi unowocześnienie 400 km granicy z Rosją i Białorusią. – To będzie strategia odpychania wojny od naszych granic – powiedział Donald Tusk.
 • W dniach 24-26 maja odbyły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Nie zabrakło na nich stoiska z białoruskimi książkami, prezentowanymi przez niezależne wydawnictwa.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (452) – 23.06.1572 г. у Кнышыне на Беласточчыне памёр Зыгмунт Аўгуст (нар. 1.08.1520 г.), апошні кароль Польшчы ды Вялікі князь літоўскі з роду Ягелёнаў.
 • (78) – 23.06.1946 г. заснаваньне ў Рэгенсбургу (Нямеччына) Крывіцкага Навуковага Таварыства імя Пранцішка Скарыны, якога старшынёй стаў др. Янка Станкевіч. Таварыства між іншым публікавала навуковы часопіс „Веда”.
 • (32) – 23.06.1992 г. у Варшаве быў падпісаны старшынёй Вышэйшай Рады Рэспублікі Беларусь Станіславам Шушкевічам і прэзыдэнтам Рэчыпаспалітай Польскай Лехам Валэнсам польска-беларускі Трактат пра добрае суседзтва і сяброўскае супрацоўніцтва

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis