- 25 lutego w centrum Warszawy została brutalnie zgwałcona i pobita 25-letnia Białorusinka. Zmarła 1 marca w szpitalu nie odzyskawszy przytomności. Sprawcą, który został zatrzymany jeszcze w dniu napaści, okazał się 23-latek, który zrabował też swojej ofierze dwa telefony komórkowe, kilka kart płatniczych oraz portfel. Grozi mu dożywocie. 6 marca przez Warszawę przeszedł marsz milczenia, będącym protestem przeciwko przemocy wobec kobiet.
- 7 marca 2024 r. arcybiskup wrocławski i szczeciński prof. dr. hab. Jerzy (Pańkowski) ponownie został wybrany rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na drugą kadencję 2024-2028.
- 12 marca, po 17 latach kierowania stacją, została odwołana ze stanowiska dyrektora TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. Jej obowiązki przejął dotychczasowy zastępca i jeden z założycieli stacji Białorusin Aleksy Dzikawicki. Odejście Romaszewskiej-Guzy związane jest z planami zmiany finansowania działalności stacji – dotychczas większą część jej budżetu stanowiły środki z polskiego MSZ. Ministerstwo nie zaakceptowało koncepcji przeprowadzenia procesu wydzielenia Biełasatu ze struktur TVP i zwiększenia jego budżetu, który lansowała dotychczasowa szefowa stacji.
- Białorusinka Maria Żodzik, czołowa skoczkini wzwyż na świecie, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała polskie obywatelstwo – przekazał 20 marca w oficjalnym komunikacie Polski Związek Lekkiej Atletyki. Zawodniczka na co dzień trenuje w KS Podlasie Białystok. Od 2022 r. mieszka w Polsce, skąd pochodzą jej dziadkowie. Pod koniec 2023 r. wystąpiła o polskie obywatelstwo. 27-latka wyraziła nadzieję, że uda jej się wystąpić w polskich barwach na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
- 24 marca w centrum Warszawy odbyły się uroczystości poświęcone 106. rocznicy proklamowania niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową 25 marca 1918 r. Uczestnicy spotkali się na mityngu na Placu Trzech Krzyży, a następnie na Placu Zamkowym wysłuchali koncertu znanych białoruskich muzyków. Głównym organizatorem wydarzenia był działający na emigracji białoruski Zjednoczony Gabinet Przejściowy. Obchody „Dnia Woli” odbyły się też w innych miastach Polski, w tym w Gdańsku.
- 25 marca Rada Ministrów przyjęła rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. Przewiduje on wsparcie finansowe dla terenów, które najbardziej ucierpiały na skutek kryzysu na granicy polsko-białoruskiej oraz agresji Rosji na Ukrainę. Program swoim zasięgiem obejmuje cztery województwa – podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i podkarpackie. Każdy samorząd będzie mógł złożyć po dwa wnioski, maksymalnie na 2 mln zł każdy. Środki te zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, inwestycje związane z turystyką oraz działania w sferze edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej. Dysponentem tych pieniędzy będą wojewodowie.
- Według danych Eurostatu import towarów z Białorusi do Polski w 2023 r. był najniższy od pięciu lat, a jego wartość wyniosła 438 mln euro. W porównaniu z latami 2019-2022 zmniejszył się około dwa-trzy razy (w 2019 r. było to 1,17 mld euro). Jednocześnie znacząco wzrósł eksport samochodów z Polski do Białorusi (skąd zapewne trafiają do Rosji), podbijając jego wartość z 1,82 mld euro w 2022 r. do 2,73 mld euro w 2023. Eksperci przewidują jednak znaczący spadek wymiany handlowej między Białorusią a Polską w 2024 r.