Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Bez wyraźnych białoruskich akcentów

Kandydaci Forum Mniejszości Podlasia w kwietniowych wyborach samorządowych podczas jednej z narad organizacyjnych w sztabie Фота з Фейсбука
Kandydaci Forum Mniejszości Podlasia w kwietniowych wyborach samorządowych podczas jednej z narad organizacyjnych w sztabie
Фота з Фейсбука

Na listach kandydatów w kwietniowych wyborach samorządowych znalazło się też wielu przedstawicieli naszej mniejszości. Ubiegając się o stanowiska wójtów, burmistrzów, radnych każdego szczebla, nikt z nich jednak swej przynależności narodowościowej nie akcentuje. W ich programach wyborczych niewiele jest też postulatów, adresowanych konkretnie do społeczności białoruskiej, przede wszystkim na rzecz kultury i tożsamości. Taki punkt znajduje się zwykle na końcu i sprowadza się do deklaracji o „wspieraniu działań na rzecz tutejszej wielokulturowości”. Jednocześnie wszyscy ci kandydaci w kampanii wyborczej koncentrują się przede wszystkim na elektoracie naszej mniejszości.

Wyjątkiem jest Sławomir Nazaruk, który ponownie startuje do Sejmiku w okręgu obejmującym miasto Białystok. W kampanii wyraźnie deklaruje się jako prawosławny i Białorusin. Stara się też być obecny na wszystkich ważniejszych imprezach i spotkaniach naszego środowiska w Białymstoku i regionie. Często też, co jest ewenementem, publicznie wypowiada się po białorusku. Trudno mu tylko przełamać barierę nieufności znacznej części prawosławno-białoruskich wyborców do PiS, z list którego startuje.

W stolicy Podlasia, podobnie jak poprzednio, piątkę kandydatów do Rady Miasta – po jednym w każdym okręgu na tej samej trzeciej pozycji na listach Koalicji Obywatelskiej – wystawiło Forum Mniejszości Podlasia. Kampania też jest podobna, koncentruje się na prawosławnych parafiach w mieście. Trzeba jednak zauważyć, że obecnie wystawieni przez Forum kandydaci mają o wiele ściślejsze związki ze społecznością białoruską niż poprzednicy. Tak jak prawnik Marek Kułakowski czy przewodniczący stowarzyszenia AB-BA Tomasz Gierasimiuk.

FMP zgłosiło także swego kandydata do Sejmiku, dyrektora Eleosu Marka Masalskiego oraz – po raz pierwszy – do powiatu białostockiego (ma być to krok, by rozszerzyć działalność poza Białystok).

Prawosławni kandydaci do Rady Miasta Białegostoku znaleźli się też na listach Trzeciej Drogi. Wśród nich są dotychczasowi radni, którym FMP cofnęło swoją rekomendację po ich konflikcie ze środowiskiem wokół białoruskiego przedszkola.

Na start wyborach samorządowych nie zdecydował się Aleksander Wasyluk, który jako prawosławno-białoruski kandydat ubiegał się jesienią o mandat posła z listy Trzeciej Drogi. Czeka do wiosny przyszłego roku, licząc na to, że  Szymon Hołownia zwycięży w wyborach prezydenckich i wtedy on zajmie po nim miejsce w Sejmie.

Poza Białymstokiem wśród „naszych” kandydatów także nie ma zbytniej afirmacji białoruskością. Również w Bielsku i Hajnówce, gdzie aktywne niegdyś nasze środowiska w życiu publicznym wtopiły się już niemal całkowicie w polskość. 

Jerzy Chmielewski

0 комментариев к “Bez wyraźnych białoruskich akcentów

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (511) – чарговая вайна Вялікага Княства Літоўскага з Масквой. У ліпені 1514 г. наступіў захоп маскоўскімі войскамі горада Смаленска.
  • (317) – у ліпені 1708 г. швэдзкія войскі занялі Магілёў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com