Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2024)

У Беларусі

  • Represje w Białorusi nie ustają Фота ПЦ „Вясна”
    Represje w Białorusi nie ustają
    Фота ПЦ „Вясна”
  • 28 lutego w mediach społecznościowych pokazano kolejnego obywatela Białorusi, który po powrocie do ojczystego kraju został potraktowany jak wróg i zatrzymany. To pracujący w Polsce elektryk. Opuścił on kraj na fali emigracji w 2020 r. Obecny reżim Łukaszenki nakłania swoich obywateli do powrotu, nie przedłużając im ważności dokumentów. Niestety wielu uchodźców prosto z granicy trafia do więzień (szacuje się, że w 2023 r. było to 125 osób).
  • 4 marca Aleksander Łukaszenka podpisał dekret „O przejściu organów państwowych i innych instytucji w tryb pracy w warunkach czasu wojny”. Dokument ma regulować tryb przejścia organów i instytucji państwowych z pracy w czasie pokoju do pracy w warunkach wojennych. W razie ogłoszenia stanu wojny osoby kierujące określonymi organami i instytucjami państwowymi otrzymają stopnie wojskowe zgodne z ich stanowiskiem. W białoruskim systemie urzędnicy zostają dowódcami miejscowych struktur obrony terytorialnej.
  • 5 marca na 15 dni aresztu został skazany Alaksandr Zarecki, białoruski pastor ze wspólnoty ewangelickiej w Nowołukomlu w obwodzie witebskim. Ukarano go, ponieważ wezwał swoich parafian do modlitwy o pokój w Ukrainie i za więźniów politycznych w Białorusi.
  • 7 marca Alaksandr Jahoraŭ został powołany przez Łukaszenkę na stanowisko zastępcy szefa administracji prezydenta Białorusi. Do tej pory był on prezesem zarządu Banku Rozwoju Republiki Białorusi. 
  • 11 marca siły zbrojne Białorusi rozpoczęły test gotowości bojowej. Szef Sztabu Generalnego generał major Wiktar Hulewicz zapowiedział, że jest to odpowiedź na ćwiczenia NATO „Steadfast Defender”, w które od stycznia do maja zaangażowanych zostało ponad 90 tys. żołnierzy z różnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.
  • 13 marca Aleksander Łukaszenka podpisał dekret nr 91 pozwalający na konfiskatę mienia obywateli z „nieprzyjaznych krajów”. Nie muszą oni nawet popełniać wykroczenia – reżim po prostu wedle uznania zabiera wybraną własność. „Nieprzyjazne kraje” to: Australia, państwa członkowskie Unii Europejskiej, Kanada, Liechtenstein, Norwegia, Nowa Zelandia, Albania, Islandia, Macedonia Północna, Wielka Brytania, USA, Czarnogóra i Szwajcaria.
  • Mieszkaniec Grodna został skazany za złożenie kwiatów i portretu Aleksieja Nawalnego przed konsulatem generalnym Federacji Rosyjskiej. Zatrzymali go dyżurujący obok funkcjonariusze milicji. Mężczyzna przyznał się do „winy” i został skazany na 10 dni aresztu.
  • 21 marca na 2,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze został skazany niezależny kamerzysta Andrej Tołczyn. Aresztowano go we wrześniu 2023 r. i od tego czasu przebywał w areszcie. Od 2010 r., gdy związał się z niezależnymi mediami, Tołczyn był wielokrotnie karany, w 2020 r. relacjonował demonstracje po sfałszowanych wyborach prezydenckich.
  • Jak poinformowało Centrum Praw Człowieka Wiasna, w sumie co najmniej 67 osób skazano w Białorusi za wpłaty na rzecz organizacji, które władze uznają za wrogie, w tym np. pomagających więźniom politycznym. Za tego rodzaju „nielegalne” datki grozi kara do pięciu lat więzienia.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (939) – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”.
  • (908) – у 1116 г. нашэсьце на землі Дрыгавічоў і Крывічоў дружын кіеўскага князя Уладзіміра Манамаха. Захопнікі здабылі ды разбурылі, між іншым, Друцак, дзе усё насельніцтва захапілі ў няволю і загналі на заселеньне паўднёвай Кіеўшчыны.
  • (530) – у 1494 г. у Гародні быў пабудаваны кляштар бернардзінцаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis