Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2022)

У Польшчы

 • Фота Віла Дэцыюша
  Фота Віла Дэцыюша
 • W dniach 10-12 czerwca w Krakowie odbyło się wydarzenie pod nazwą:  „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. W tym roku krakowska instytucja skierowała swoje działania na kulturę ukraińską i białoruską, w dużej mierze tworzoną przez uchodźców. Można było obejrzeć wystawy fotografii, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach z białoruskimi i ukraińskimi autorami, obejrzeć spektakle teatralne.
 • Pod 4 czerwca w Warszawie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Toast za wolność pod Niespodzianką”. To właśnie w kawiarni Niespodzianka  przy pl. Konstytucji 6 mieścił się  sztab „Solidarności” w 1989 r. Imprezę, w której uczestniczyli goście z Ukrainy i Białorusi,  współorganizowali Ukraiński Dom w Warszawie, Białoruski Młodzieżowy Hub, Inicjatywa Razem 89, Państwo Miasto i Projekt Polska.
 • W dniach 8-9 czerwca w katedrze białorutenistyki Uniwersytetu w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Język, literatura i kultura Białorusi. Z okazji 140. rocznicy urodzin klasyków literatury białoruskiej – Janki Kupały (1882-1942) i Jakuba Kołasa (188-1956)”. Obrady dotyczyły języka, literatury i kultury Białorusi oraz twórczości literackiej i spuścizny klasyków. Językami konferencji były białoruski, polski, angielski i rosyjski.
 • 9 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ogłosił, że od 1 lipca nie będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla osób postronnych do strefy przygranicznej, obejmującej 183 miejscowości na obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Zamknięty pozostanie jedynie obszar, znajdujący się bezpośrednio w odległości 200 m od linii granicznej. Przypomnijmy, iż rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim weszło w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
 • 12 czerwca w Warszawie odbył się protest Rosjan niezgadzających się z polityką Władimira Putina i sprzeciwiających się wojnie w Ukrainie. Do demonstracji dołączyli Ukraińcy, Polacy i Białorusini – ci ostatni z biało-czerwono-białymi historycznymi flagami Białorusi.
 • 17 czerwca w Teatrze Osterwy w Lublinie odbyła się premiera sztuki  „Gęsi – ludzie – łabędzie” w reżyserii Aleksandra Garcujewa i wykonaniu aktorów z białoruskiej nieformalnej grupy teatralnej „Kupałowcy”, działającej przy lubelskiej placówce. Spektakl jest adaptacją powieści „Psy Europy” współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza. Białoruscy artyści wystąpili w Teatrze Osterwy w ramach programu „Rezydencje artystyczne Instytutu Teatralnego Ukraina Białoruś”.
 • Znana białoruska lekkoatletka Kryścina Cimanoŭska, która opuściła białoruską reprezentację podczas igrzysk w Tokio i otrzymała azyl w Polsce, wciąż nie ma polskiego obywatelstwa. Uniemożliwia jej to czynny udział w jakichkolwiek zawodach sportowych znaczącej rangi, w tym mistrzostwach Polski.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis