Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2022)

У Польшчы

 • Фота Віла Дэцыюша
  Фота Віла Дэцыюша
 • W dniach 10-12 czerwca w Krakowie odbyło się wydarzenie pod nazwą:  „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. W tym roku krakowska instytucja skierowała swoje działania na kulturę ukraińską i białoruską, w dużej mierze tworzoną przez uchodźców. Można było obejrzeć wystawy fotografii, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach z białoruskimi i ukraińskimi autorami, obejrzeć spektakle teatralne.
 • Pod 4 czerwca w Warszawie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Toast za wolność pod Niespodzianką”. To właśnie w kawiarni Niespodzianka  przy pl. Konstytucji 6 mieścił się  sztab „Solidarności” w 1989 r. Imprezę, w której uczestniczyli goście z Ukrainy i Białorusi,  współorganizowali Ukraiński Dom w Warszawie, Białoruski Młodzieżowy Hub, Inicjatywa Razem 89, Państwo Miasto i Projekt Polska.
 • W dniach 8-9 czerwca w katedrze białorutenistyki Uniwersytetu w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Język, literatura i kultura Białorusi. Z okazji 140. rocznicy urodzin klasyków literatury białoruskiej – Janki Kupały (1882-1942) i Jakuba Kołasa (188-1956)”. Obrady dotyczyły języka, literatury i kultury Białorusi oraz twórczości literackiej i spuścizny klasyków. Językami konferencji były białoruski, polski, angielski i rosyjski.
 • 9 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ogłosił, że od 1 lipca nie będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla osób postronnych do strefy przygranicznej, obejmującej 183 miejscowości na obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Zamknięty pozostanie jedynie obszar, znajdujący się bezpośrednio w odległości 200 m od linii granicznej. Przypomnijmy, iż rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim weszło w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
 • 12 czerwca w Warszawie odbył się protest Rosjan niezgadzających się z polityką Władimira Putina i sprzeciwiających się wojnie w Ukrainie. Do demonstracji dołączyli Ukraińcy, Polacy i Białorusini – ci ostatni z biało-czerwono-białymi historycznymi flagami Białorusi.
 • 17 czerwca w Teatrze Osterwy w Lublinie odbyła się premiera sztuki  „Gęsi – ludzie – łabędzie” w reżyserii Aleksandra Garcujewa i wykonaniu aktorów z białoruskiej nieformalnej grupy teatralnej „Kupałowcy”, działającej przy lubelskiej placówce. Spektakl jest adaptacją powieści „Psy Europy” współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza. Białoruscy artyści wystąpili w Teatrze Osterwy w ramach programu „Rezydencje artystyczne Instytutu Teatralnego Ukraina Białoruś”.
 • Znana białoruska lekkoatletka Kryścina Cimanoŭska, która opuściła białoruską reprezentację podczas igrzysk w Tokio i otrzymała azyl w Polsce, wciąż nie ma polskiego obywatelstwa. Uniemożliwia jej to czynny udział w jakichkolwiek zawodach sportowych znaczącej rangi, w tym mistrzostwach Polski.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis