- W dniach 10-12 czerwca w Krakowie odbyło się wydarzenie pod nazwą: „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. W tym roku krakowska instytucja skierowała swoje działania na kulturę ukraińską i białoruską, w dużej mierze tworzoną przez uchodźców. Można było obejrzeć wystawy fotografii, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach z białoruskimi i ukraińskimi autorami, obejrzeć spektakle teatralne.
- Pod 4 czerwca w Warszawie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Toast za wolność pod Niespodzianką”. To właśnie w kawiarni Niespodzianka przy pl. Konstytucji 6 mieścił się sztab „Solidarności” w 1989 r. Imprezę, w której uczestniczyli goście z Ukrainy i Białorusi, współorganizowali Ukraiński Dom w Warszawie, Białoruski Młodzieżowy Hub, Inicjatywa Razem 89, Państwo Miasto i Projekt Polska.
- W dniach 8-9 czerwca w katedrze białorutenistyki Uniwersytetu w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Język, literatura i kultura Białorusi. Z okazji 140. rocznicy urodzin klasyków literatury białoruskiej – Janki Kupały (1882-1942) i Jakuba Kołasa (188-1956)”. Obrady dotyczyły języka, literatury i kultury Białorusi oraz twórczości literackiej i spuścizny klasyków. Językami konferencji były białoruski, polski, angielski i rosyjski.
- 9 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ogłosił, że od 1 lipca nie będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla osób postronnych do strefy przygranicznej, obejmującej 183 miejscowości na obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Zamknięty pozostanie jedynie obszar, znajdujący się bezpośrednio w odległości 200 m od linii granicznej. Przypomnijmy, iż rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim weszło w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
- 12 czerwca w Warszawie odbył się protest Rosjan niezgadzających się z polityką Władimira Putina i sprzeciwiających się wojnie w Ukrainie. Do demonstracji dołączyli Ukraińcy, Polacy i Białorusini – ci ostatni z biało-czerwono-białymi historycznymi flagami Białorusi.
- 17 czerwca w Teatrze Osterwy w Lublinie odbyła się premiera sztuki „Gęsi – ludzie – łabędzie” w reżyserii Aleksandra Garcujewa i wykonaniu aktorów z białoruskiej nieformalnej grupy teatralnej „Kupałowcy”, działającej przy lubelskiej placówce. Spektakl jest adaptacją powieści „Psy Europy” współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza. Białoruscy artyści wystąpili w Teatrze Osterwy w ramach programu „Rezydencje artystyczne Instytutu Teatralnego Ukraina Białoruś”.
- Znana białoruska lekkoatletka Kryścina Cimanoŭska, która opuściła białoruską reprezentację podczas igrzysk w Tokio i otrzymała azyl w Polsce, wciąż nie ma polskiego obywatelstwa. Uniemożliwia jej to czynny udział w jakichkolwiek zawodach sportowych znaczącej rangi, w tym mistrzostwach Polski.