Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (3)

    Na UB u Sakołcy i pośle ŭ sudzie ŭ Biełastoku abvinavaczanych i śviedkaŭ asablivo szczacielno raspytvali pra sąd doraźny, jaki Niemcy pierad rasstrełam zrabili ŭ vadzianym mlinie ŭ Nietupie. Hety dzieravianny budynak staić i dziś nad reczkaj pry szasie da Kruszynianaŭ nidaloko vioski Biełahorcy. Daŭno…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2022)

У Польшчы

  • Fot. Magdalena Lewkowicz (z profilu Autorki na Fb)
    Fot. Magdalena Lewkowicz (z profilu Autorki na Fb)

    Прыемна нам паведаміць, што 19 траўня супрацоўніца Часопіса Тамара Болдак-Яноўская (на здымку) атрымала ўзнагароду прэзідэнта Ольштына „za wyjątkowy tomik poetycki „Szczęście”, potwierdzający wysoki poziom artystyczny Autorki w słowie poetyckim i ekspresji ilustracyjnej”. Віншуем!

  • Pod koniec kwietnia ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że Białoruś znosi częściowo embargo na polskie produkty spożywcze. Znowu będzie można eksportować polskie jabłka i gruszki, a także paprykę, sałatę i inne warzywa. Zdaniem komentatorów, w ten sposób Białoruś zabezpiecza się przed brakami żywności i wzrostem cen. Przypomnijmy, że w odpowiedzi na polskie sankcje w związku kryzysem migracyjnym, od 1 stycznia 2022 r. Mińsk wprowadził embargo na mięso wołowe, wieprzowinę, mleko i przetwory mleczne, owoce, warzywa, orzechy, wędliny i wyroby cukiernicze.
  • 6 maja w warszawskim klubie „Potok” odbył się koncert legendarnej białoruskiej folk-metalowej kapeli Znich (). Występ był wyrazem solidarności z prześladowanymi przez reżim Łukaszenki artystami, jak również z tymi Białorusinami, którzy na ochotnika walczą przeciwko Rosjanom w Ukrainie. Znich istnieje na białoruskiej scenie muzycznej ponad 25 lat, ma na swoim koncie siedem albumów. Kapela wielokrotnie występowała na scenie Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza w Gródku.
  • 9 maja podczas rosyjskich obchodów Dnia Zwycięstwa w Warszawie został oblany czerwoną farbą ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew. Stało się to podczas próby złożenia kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Czynu tego dokonała Iryna Zemlana, ukraińska emigrantka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dziennikarzy. Polskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu zaistniałego incydentu.
  • 13 maja polski rząd przyjął uchwałę dotyczącą wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji. Decyzja polskich władz dotyczy tzw. Jamału. Pod koniec kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski (Polska nie chciała płacić za gaz w rublach, jak żądali Rosjanie). Gazociąg jamalski jest główną arterią dostarczającą gaz dla Europy i przebiega przez tereny Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec.
  • 16 maja na aukcji w Desa Unicum za 16 tys. zł sprzedano obraz białoruskiej artystki Jany Shostak „Kolekcja”. Przedstawia on suknię, w której wystąpiła ona podczas gali Paszportów Polityki. Znajdują się na niej portrety ponad tysiąca więźniów politycznych odsiadujących wyroki w Białorusi. Artystka część dochodu ze sprzedaży obrazu przeznaczyła na pomoc dla takich osób. Pochodząca z Grodna Białorusinka ma 28 lat, a od 17. roku życia mieszka w Polsce. Jej najsłynniejszym artystycznym działaniem jest „minuta krzyku”, które zrodziło się z potrzeby protestu wobec fali prześladowań, która przetoczyła się przez Białoruś po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach. 24 maja w Poznaniu Jana Shostak odebrałą nagrodę „Gigant 2021”, przyznaną przez miejscowy oddział Gazety Wyborczej.
  • 24 maja metropolita Sawa poinformował, że przedstawiciele Cerkwi prawosławnej w Polsce nie będą brali udziału w posiedzeniach Polskiej Rady Ekumenicznej, gdy będą w nich uczestniczyły niedawno wyświęcone prezbiterki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. 7 maja w kościele luterańskim w Warszawie ordynowanych zostało dziewięć dotychczasowych diakonek. W liście adresowanym do bp. Andrzeja Malickiego z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, który pełni funkcje prezesa PRE, metropolita Sawa napisał, że „Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zachowując naukę Św. Apostołów i Praojców, takiej praktyki nie uznaje”, zastrzegając że „w przypadku nasilenia się problemu członkostwo PAKP w Polskiej Radzie Ekumenicznej zostanie zawieszone”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    1005 – 1019 г. першая згадка ў летапісах пра Бярэсьце. 710 – 1314 г. князь Давыд Гарадзенскі разбіў вялікі паход крыжакоў на Наваградак. 625 – 1399 г. паражэньне ад татараў арміі Вялікага Княства Літоўскага на чале зь князём Вітаўтам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (437) – атрыманьне ў 1587 г. горадам Лідай самакіраваньня паводле магдэбурскага права.
  • (125) – 14.10.1899 г. у Слабадзе-Кучынцы Слуцкага пав. нар. Адам Бабарэка, беларускі пісьменьнік і крытык. Закончыў Мінскую духоўную сэмінарыю, настаўнічаў на Случчыне, у 1922–1927 гг. вучыўся на этноляга-лінгвістычным аддзяленьні Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэта і працаваў у рэдакцыі газэты „Савецкая Беларусь”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis