Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІII.2022)

У Польшчы

 • Polskie miasta zerwały partnerskie więzi z białoruskimi miastami. Białoruś jest wiernym sojusznikiem Rosji w jej agresji na Ukrainę, dlatego liczne samorządy rezygnują ze współpracy ze swoimi białoruskimi partnerami. 9 marca na przykład partnerskie kontakty z Brześciem zerwał Lublin.
 • 8 marca Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesił do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami. To protest wobec agresji Rosji i Białorusi na Ukrainę. Jednocześnie poinformowano, iż obywatele Rosji i Białorusi, którzy przebywają obecnie na UMK, mogą kontynuować swoje badania i kształcenie zgodnie z harmonogramem.
 • 14 marca we wrocławskiej galerii 66P w Centrum Sztuki Piekarnia otwarto instalację Leona Tarasewicza „Wysiedlenie”. Przedstawia ona błękitny dom leżący na dachu, oderwany od fundamentów. Nad głowami zwiedzających wiszą ikony i czarno-białe zdjęcia ludzi z tobołkami, wózkami, walizkami. – Warto przypomnieć, że w cywilizacji chrześcijańskiej pierwszymi uchodźcami była Święta Rodzina – mówił podczas wernisażu Leon Tarasewicz. – Święty Józef wyruszył z Betlejem do Egiptu, prowadząc osiołka, na którym siedziała Matka Boża, trzymająca w ramionach Jezusa Chrystusa. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia. Надта актуальная выстава
 • Firmy wysokich technologii z Ukrainy i Białorusi chcą przenosić się do Polski. Tamtejsi przedsiębiorcy, widząc zagrożenie dla dalszego ich działania w obliczu toczących się walk i coraz to nowych sankcji nakładanych przez Zachód, rozpoczęli poszukiwanie możliwości otwarcia nowych siedzib w Polsce (m.in. na Pomorzu), by w ten sposób utrzymać swoją dotychczasową pozycję na rynku i nie stracić klientów.
 • W polskiej prasie pojawiły się doniesienia o dyskryminowaniu Białorusinów mieszkających w Polsce jako „sojuszników Putina”. Osoby, które uciekły przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki do Polski, doświadczają teraz wrogości ze strony niektórych Polaków. Tego rodzaju relacji nie brakuje na przykład w Trójmieście, które szczególnie otworzyło się na białoruskich uchodźców. Mieszkający tam Białorusini na portalach społecznościowych podają przykłady wrogości ze strony Polaków, a niektórzy z nich zaczynają nawet zastanawiać się nad wyjazdem na zachód Europy.
 • 19 marca prawosławny metropolita warszawski i całej polski Sawa zwrócił się do patriarchy moskiewskiego Cyryla o pomoc w powstrzymaniu wojny w Ukrainie. „Zwracam się do Was w imieniu Polskiego Kościoła Prawosławnego z prośbą o podniesienie swojego patriarszego głosu, aby wojna, mająca miejsce na Ukrainie, prowadzona przez Armię Rosyjską, została przerwana – napisał metropolita Sawa. „Nie można pozwolić, by dwa słowiańskie narody prawosławne, wychodzące z jednej chrzcielnicy św. księcia Włodzimierza, prowadziły bratobójczą wojnę. Znając moc Waszego duchowego autorytetu, wierzymy, że Wasz głos zostanie usłyszany” – zaapelował zwierzchnik polskiej Cerkwi do rosyjskiego patriarchy. Wcześniej w antywojennym tonie zabrali też głos inni hierarchowie Cerkwi prawosławnej w Polsce, wzywając jednocześnie wiernych do udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy i wszystkim potrzebującym wsparcia w kraju objętym wojną.
 • Прысвечаны Дню волі шматлюдны Марш беларусаў замежжа 26 сакавіка 2022 г. у Варшаве Фота Радыё Рацыя
  Прысвечаны Дню волі шматлюдны Марш беларусаў замежжа 26 сакавіка 2022 г. у Варшаве. Фота Радыё Рацыя
 • Mimo sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję i Białoruś przez Polskę jadą bez przeszkód białoruskie i rosyjskie TIR-y wypełnione towarami. Okazuje się bowiem, że wprowadzone przez Unię Europejską embarga nie dotyczą transportu drogowego. Bruksela rozważa wprowadzenie odpowiednich przepisów, uniemożliwiających taki przewóz towarów.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у верасні

  1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (113) – 23.09.1910 г. у Юраўшчыне каля Маладэчна нар. Юльян Сергіевіч, паэт і настаўнік (памёр 4.10.1976 г. у Ленкаўшчыне каля Маладэчна).
 • (99) – 23.09.1924 г. у Койданаве Мінскай вобласьці нар. Артур Вольскі, беларускі пісьменьнік. Вучыўся ў Віцебскім Мастацкім Вучылішчы (1938 – 1941), у час вайны служыў на Далёкім Усходзе. У 1952 г. дэмабілізаваўся. Працаваў у рэдакцыях газэт і часопісаў „Чырвоная зьмена”, „Бяроўка”, „Вясёлка”, рэдактарам у выдавецтве „Юнацтва”. Публікаваў з 1937 г., выдаў зборнікі паэзіі м. ін. „Водбліскі далёкіх маякоў” (1958), „Дабрата” (1966), „Наваселле дроў” (1990),

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis