Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  14. „Janeczak”

  Za Niemca wielmi niŭdziacznym było być sołtysam wioski. Naznaczali ich akupanty, kab życielam pieradawali ŭsiakija zahady nimieckaj administracji i Gestapa. Sałtyse byli asabisto adkaznyja za wykonwannie hetych kamandaŭ. Pieradusim mieli abawiazak dapilnawać, kab haspadare addawali Niemcam nałożanyja na ich kantyhienty zboża, miasa ci małaka i...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІII.2022)

У Польшчы

 • Polskie miasta zerwały partnerskie więzi z białoruskimi miastami. Białoruś jest wiernym sojusznikiem Rosji w jej agresji na Ukrainę, dlatego liczne samorządy rezygnują ze współpracy ze swoimi białoruskimi partnerami. 9 marca na przykład partnerskie kontakty z Brześciem zerwał Lublin.
 • 8 marca Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesił do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami. To protest wobec agresji Rosji i Białorusi na Ukrainę. Jednocześnie poinformowano, iż obywatele Rosji i Białorusi, którzy przebywają obecnie na UMK, mogą kontynuować swoje badania i kształcenie zgodnie z harmonogramem.
 • 14 marca we wrocławskiej galerii 66P w Centrum Sztuki Piekarnia otwarto instalację Leona Tarasewicza „Wysiedlenie”. Przedstawia ona błękitny dom leżący na dachu, oderwany od fundamentów. Nad głowami zwiedzających wiszą ikony i czarno-białe zdjęcia ludzi z tobołkami, wózkami, walizkami. – Warto przypomnieć, że w cywilizacji chrześcijańskiej pierwszymi uchodźcami była Święta Rodzina – mówił podczas wernisażu Leon Tarasewicz. – Święty Józef wyruszył z Betlejem do Egiptu, prowadząc osiołka, na którym siedziała Matka Boża, trzymająca w ramionach Jezusa Chrystusa. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia. Надта актуальная выстава
 • Firmy wysokich technologii z Ukrainy i Białorusi chcą przenosić się do Polski. Tamtejsi przedsiębiorcy, widząc zagrożenie dla dalszego ich działania w obliczu toczących się walk i coraz to nowych sankcji nakładanych przez Zachód, rozpoczęli poszukiwanie możliwości otwarcia nowych siedzib w Polsce (m.in. na Pomorzu), by w ten sposób utrzymać swoją dotychczasową pozycję na rynku i nie stracić klientów.
 • W polskiej prasie pojawiły się doniesienia o dyskryminowaniu Białorusinów mieszkających w Polsce jako „sojuszników Putina”. Osoby, które uciekły przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki do Polski, doświadczają teraz wrogości ze strony niektórych Polaków. Tego rodzaju relacji nie brakuje na przykład w Trójmieście, które szczególnie otworzyło się na białoruskich uchodźców. Mieszkający tam Białorusini na portalach społecznościowych podają przykłady wrogości ze strony Polaków, a niektórzy z nich zaczynają nawet zastanawiać się nad wyjazdem na zachód Europy.
 • 19 marca prawosławny metropolita warszawski i całej polski Sawa zwrócił się do patriarchy moskiewskiego Cyryla o pomoc w powstrzymaniu wojny w Ukrainie. „Zwracam się do Was w imieniu Polskiego Kościoła Prawosławnego z prośbą o podniesienie swojego patriarszego głosu, aby wojna, mająca miejsce na Ukrainie, prowadzona przez Armię Rosyjską, została przerwana – napisał metropolita Sawa. „Nie można pozwolić, by dwa słowiańskie narody prawosławne, wychodzące z jednej chrzcielnicy św. księcia Włodzimierza, prowadziły bratobójczą wojnę. Znając moc Waszego duchowego autorytetu, wierzymy, że Wasz głos zostanie usłyszany” – zaapelował zwierzchnik polskiej Cerkwi do rosyjskiego patriarchy. Wcześniej w antywojennym tonie zabrali też głos inni hierarchowie Cerkwi prawosławnej w Polsce, wzywając jednocześnie wiernych do udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy i wszystkim potrzebującym wsparcia w kraju objętym wojną.
 • Прысвечаны Дню волі шматлюдны Марш беларусаў замежжа 26 сакавіка 2022 г. у Варшаве Фота Радыё Рацыя
  Прысвечаны Дню волі шматлюдны Марш беларусаў замежжа 26 сакавіка 2022 г. у Варшаве. Фота Радыё Рацыя
 • Mimo sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję i Białoruś przez Polskę jadą bez przeszkód białoruskie i rosyjskie TIR-y wypełnione towarami. Okazuje się bowiem, że wprowadzone przez Unię Europejską embarga nie dotyczą transportu drogowego. Bruksela rozważa wprowadzenie odpowiednich przepisów, uniemożliwiających taki przewóz towarów.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сакавіку

  520 – 4.03.1503 г. – памір’е (на 6 гадоў) паміж Вялікім Княствам Літоўскім і Вялікім Княствам Маскоўскім, паводле якога да Масквы адышло 29 гарадоў і 70 валасьцей, у тым ліку Чарнігаў, Бранск, Старадуб, Гомель. 160 – 11.03.1863 г. – царскі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (229) – 24.03.1794 г. пачалося паўстаньне пад кіраўніцтвам Тадэвуша Касьцюшкі, г.зв. Касьцюшкоўскае паўстаньне.
 • (127) – 24.03.1896 г. у Супрасьлі каля Беластока нар. Вера Матэйчук (Маслоўская, Карчэўская) – беларуская нацыянальная дзеячка. Памерла 23.01.1981 г., пахаваная на праваслаўных могілках у Супрасьлі.
 • (37) – 24.03.1986 г. у Беластоку адбылося арганізавана студэнтамі адно зь першых сьвяткаваньняў у пасьляваеннай Польшчы абвешчаньня незалежнасьці БНР.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis