Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  14. „Janeczak”

  Za Niemca wielmi niŭdziacznym było być sołtysam wioski. Naznaczali ich akupanty, kab życielam pieradawali ŭsiakija zahady nimieckaj administracji i Gestapa. Sałtyse byli asabisto adkaznyja za wykonwannie hetych kamandaŭ. Pieradusim mieli abawiazak dapilnawać, kab haspadare addawali Niemcam nałożanyja na ich kantyhienty zboża, miasa ci małaka i...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XII.2021)

У Польшчы

 • У снежні ў Асяродку Пагранічча ў Сейнах адкрылася чарговая персанальная выстаўка мастачкі Маргарыты Дмітрук, якая родам з Бельска і ёсць прафесарам Акадэміі мастацтва ў Варшаве, з’яўляецца лаўрэаткай шматлікіх узнагарод. Загаловак выстаўкі – „Бацькаўшчына”.
 • 7 grudnia w Warszawie wręczono nagrody dziennikarzy w ramach 25. edycji konkursu Grand Press. Dziennikarzem Roku 2021 został Andrzej Poczobut, przebywający obecnie w areszcie pod Mińskiem działacz niezależnego Związku Polaków na Białorusi, korespondent „Gazety Wyborczej”.
 • Jana Szostak, białoruska artystka mieszkająca w Polsce, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Paszporty Polityki” w kategorii „sztuki wizualne”. Najbardziej znaną akcją tej młodej performerki był protest przeciwko represjom Łukaszenki „Minuta krzyku dla Białorusi”.
 • 9 grudnia prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami białoruskiej opozycji, w tym z jej liderką Światłaną Cichanoŭską.
 • 11 grudnia w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się 39 walne zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Wyłoniło ono nowe władze – przewodniczącą BMP została Gabriela Nowaszewska, która zastąpiła na tym stanowisku Piotra Giegiela. Pochodzi z Siemiatycz, obecnie mieszka w Białymstoku.
 • Od 14 grudnia legendarny awangardowy Białoruski Wolny Teatr, który przez lata pracował w podziemiu, będzie działać w Warszawie. Tego dnia w warszawskim Kinie Kultura odbyło się spotkanie z artystami wspomnianej grupy oraz pokaz filmu dokumentalnego pod tytułem „Odwaga” (nominowanego do Oscara), który pokazuje życie i pracę teatru na tle wydarzeń 2020 r. w Białorusi. Gościem honorowym pokazu była znana reżyserka Agnieszka Holland. Białoruski Wolny Teatr to grupa założona w 2005 r. przez małżeństwo – Mikałaja Chalezina i Natallę Kaladę.
 • Ponad trzysta prezentów rozdano białoruskim dzieciom 19 grudnia w Warszawie w siedzibie Fundacji Białoruski Dom. 200 dodatkowych świątecznych paczek przeznaczono dla dzieci białoruskich migrantów mieszkających w województwie podlaskim. Świąteczne podarunki pochodzą od uczniów z niemieckich szkół, którzy swoim rówieśnikom w krajach Europy Wschodniej przygotowali ponad 150 tys. paczek świątecznych, ramach akcji Weihnachtspäckchenkonvoi (Bożonarodzeniowy Konwój Paczek). Organizatorem akcji przekazania prezentów z Niemiec w Polsce jest Fundacja Białoruski Dom oraz Rotary Club Warszawa.
 • Маргарыта Дмітрук – аўтарка выстаавы „Бацькаўшчына” ў Сейнах Фота Веслава Шумінскага
  Маргарыта Дмітрук – аўтарка выставы „Бацькаўшчына” ў Сейнах
  Фота Веслава Шумінскага
 • 21 grudnia do Polski wjechało 82 represjonowanych obywateli Białorusi, z czego 76 z wizami humanitarnymi, a sześć osób w ramach programu Poland Buisness Harbour. Opuścić kraj zdecydował się m.in. Alaksandr Pamidoraŭ, znany także na Podlasiu białoruski muzyk i prezenter. W ubiegłym roku został on zatrzymany podczas jednego z koncertów podwórkowych, poświęconych pamięci ofiar protestów po wyborach prezydenckich w 2020 r. Wówczas został zwolniony z Radia Roks i nie mógł już znaleźć pracy.
 • Ukazał się kolejny album Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z serii „Kolory Prawosławia” – już dziesiąty w cyklu. Tym razem prezentuje on różnorodność i wielobarwność prawosławia nie jak dotychczas w konkretnym kraju, lecz w całej Europie. Można w nim zobaczyć najlepsze fotografie zgłoszone do udziału w konkursie fotograficznym OrthPhoto Awards (wzięło w nim udział ponad 650 fotografików z blisko 30 krajów, którzy na konkurs nadesłali ponad 4, 5 tys. prac). W albumie zaprezentowano 179 fotografii 109 autorów z 18 krajów.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сакавіку

  520 – 4.03.1503 г. – памір’е (на 6 гадоў) паміж Вялікім Княствам Літоўскім і Вялікім Княствам Маскоўскім, паводле якога да Масквы адышло 29 гарадоў і 70 валасьцей, у тым ліку Чарнігаў, Бранск, Старадуб, Гомель. 160 – 11.03.1863 г. – царскі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis