Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2021)

На Падляшшы

  • 2 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę mordu, dokonanego na mieszkańcach prawosławnych białoruskich wsi na Podlasiu przez oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Rozpoczęły się one liturgią w cerkwi św. Symeona Słupnika w Brańsku, którą celebrował prawosławny arcybiskup bielski Grzegorz. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do miejscowości Zanie, gdzie modlono się przy mogile, w której spoczywają szczątki – relikwie świętych męczenników (24 ofiary). Stąd udano się do wsi Szpaki, kolejnego punktu na trasie tragicznego rajdu oddziału „Burego”. Odbyła się tam modlitwa przy krzyżu upamiętniającym ofiary sprzed 75 lat. Organizatorem uroczystości i zarazem pielgrzymki z Białegostoku w te miejsca było Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku.
  • 31 stycznia odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na Podlasiu zarejestrowano 24 sztaby. Oprócz Białegostoku w WOŚP zagrały m.in. Bielsk Podlaski, Hajnówka, Sokółka, Gródek i Michałowo. W tym roku zbierano środki na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
  • 4 lutego na kanale YouTube Fundacji Tutaka odbyła się rozmowa o historii z okazji 275 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. Wzięli w niej udział prof. Oleg Łatyszonek, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku oraz wiceprezes fundacji Tutaka Radosław Puśko. Rozmowę prowadził białoruski dziennikarz Źmicier Kościn.
  • Дзень роднай мовы ў праваслаўнай школе ў Беластоку Фота з Фейсбука
    Дзень роднай мовы ў праваслаўнай школе ў Беластоку
    Фота з Фейсбука
  • 6 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią z dziedzińca pałacu Branickich w Białymstoku wzbił się w niebo balon z trzydziestometrową biało-czerwono-białą flagą. Przelot balonu nad ulicami stolicy Podlasia zorganizowała diaspora Białorusinów Białegostoku (Fundacja Białoruś 2020) we współpracy z białostockim urzędem miejskim. Dzień później grupa ponad dwudziestu Białorusinów na znak solidarności ze swoimi współobywatelami w ojczyźnie morsowała na Zalewie Dojlidy z narodowymi flagami w rękach.
  • 19 lutego przedstawiciele białoruskiej diaspory protestowali przed konsulatem białoruskim w Białymstoku. Akcja miała związek ze skazaniem na dwa lata więzienia dziennikarek Biełsatu – Kaciaryny Andrejewaj i Darii Czulcowaj, rozpoczęciem procesu innej dziennikarki – Kaciaryny Barysiewicz z portalu TUT.BY oraz w związku z wciąż trwającymi w Białorusi represjami. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią protest miał formę rotacyjną. Na zmianę pojawiały sie dwie-trzy osoby z zawieszonymi na szyjach tabliczkami, na których zamieszczono fotografie skazanych dziennikarek i informacje dotyczące procesu.
  • 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, już po raz dziewiąty uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku napisali „Białoruskie Dyktando”. Od 2013 r. w imprezie biorą udział uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Narwi, Załuk k. Gródka, Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Z okazji Dnia Języka Ojczystego w szkole św. św. Cyryla i Metodego oprócz dyktanda odbył się również dzień białoruski.
  • Kolejne kontrowersje wokół zmian kadrowych w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Tym razem dotyczą nowo powołanej na stanowisko wicedyrektorki ds. merytorycznych Krystyny Staweckiej. Swoje negatywne zdanie na jej temat wyraziła ponad połowa pracowników muzeum, list otwarty w tej sprawie opublikowali też pracownicy Muzeum Ikon w Supraślu, którym Krystyna Stawecka wcześniej kierowała. Zarzucili w nim bardzo złe traktowanie pracowników, „tworzenie atmosfery lęku wśród większej części zespołu […] o cechach mobbingowych”. Przeciwni powołaniu Staweckiej na eksponowane stanowisko w Muzeum Podlaskim są też muzealni związkowcy z „Solidarności” oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich.
  • Wilki w podlaskich lasach szczególnie uaktywniły się tej zimy. Zanotowano bardzo liczne przypadki podchodzenia tych zwierząt do siedzib ludzkich (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska). W Białowieży podjęto nawet próbę odłowienia wilka, który regularnie podchodził do zabudowań, w kilku miejscach wilki zaatakowały psy, które wyszły poza ogrodzone podwórka. Przyrodnicy uspokajają, że zachowanie wilków jest zupełnie normalne i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, których te drapieżniki starają się unikać. Na wspomnianych obszarach ich występowania przeprowadzone zostały odpowiednie działania edukacyjne i informacyjne.
  • W Białymstoku otwarto pierwszy meczet. Znajduje się w miejscu przylegającym bezpośrednio do budynku działającego dotychczas Domu Kultury Muzułmańskiej. Oficjalnego otwarcia meczetu dokonał 12 lutego mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, w obecności przedstawicieli korpusu dyplomatycznego krajów arabskich i muzułmańskich, białostockich władz samorządowych, reprezentantów podlaskiej społeczności muzułmańskiej oraz m.in. przedstawiciela lokalnego Kościoła katolickiego. Środki na zbudowanie meczetu zostały przekazane Muzułmańskiemu Związkowi Religijnemu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, który również zaangażował w budowę własne fundusze. Łączne koszty prac wyniosły około 1,3 mln zł.
  • Największy jak dotychczas w historii przemyt papierosów z Białorusi udaremnili funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Trzech Polaków usiłowało wwieźć przez przejście graniczne w Kuźnicy ponad 1,8 mln paczek nielegalnych papierosów o wartości 27,6 mln złotych. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł. Przemytnikom grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
  • Białowieski Park Narodowy obchodzi stulecie swego istnienia. Decyzja o jego powstaniu została podjęta w grudniu 1921 r. w Departamencie Leśnictwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w Warszawie. Na cały 2021 r. zaplanowano szereg wydarzeń, mających uczcić ten okrągły jubileusz. Na razie mają one charakter wirtualny.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis