Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

У Польшчы

 • 15 marca Polska zamknęła granice dla ruchu osobowego. Cudzoziemcy, w tym Białorusini, wpuszczani są do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach, tzn. jeśli są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod ich stałą opieką, posiadają Kartę Polaka, prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, prawo do pracy w Polsce, prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów, są szefami misji dyplomatycznych, członkami personelu dyplomatyczno-konsularnego misji (w tym ich rodziny). Granicę z Białorusią można przekraczać w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, polsko-rosyjską w Bezledach i Grzechotkach, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. Czynne jest też jedno przejście graniczne z Litwą – w Budzisku. Na wszystkich granicach obowiązują specjalne procedury kontrolne.
 • Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował o nowych przepisach dla imigrantów i turystów (w tym z Białorusi). Na czas epidemii mogą oni przedłużyć unijną wizę lub otrzymać pozwolenie na pobyt czasowy za pośrednictwem poczty. Nie muszą wracać do ojczyzny i nie zostaną z Polski wydaleni, jeśli w czasie swojego legalnego pobytu wystąpią o jego przedłużenie. Wnioski należy składać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innego operatora.
 • Pojawiła się aplikacja z kalendarzem cerkiewnym. Do pobrania dostępne są wersje na Androida oraz iOS. W aplikacji można znaleźć informacje o świętach i świętych, wspominanych przez Cerkiew danego dnia, fragmenty biblijne, których czytanie wyznacza kalendarz liturgiczny, rozmaite rocznice historyczne, jak również podstawowy modlitewnik w języku polskim lub cerkiewnosłowiańskim.
 • Rurociągiem „Przyjaźń”, którym rosyjska ropa płynie do Polski, będzie można wkrótce pompować ropę z powrotem na wschód. PERN, czyli polska firma obsługująca magistralę, ogłosił już przetarg na wybór wykonawcy inwestycji, która umożliwi wykorzystywanie magistrali o długości 250 km między magazynami ropy w Miszewku pod Płockiem i w Adamowie przy granicy z Białorusią do transportu surowca z zachodu na wschód. Niewykluczone, że w ten sposób Polska może stać się eksporterem ropy do Białorusi (o czym niedawno wspominał białoruski prezydent w obliczu rosyjskich restrykcji).
 • Przez miesiąc – od połowy marca do połowy kwietnia – firmy i instytuty naukowo-badawcze mogą ubiegać się o dofinansowanie prowadzonych w Białorusi i Ukrainie projektów know-how, technologii i innowacyjnych rozwiązań w obszarach zielonych technologii i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Polish Challenge Fund (PCF), inicjatywy polskiego MSZ i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Maksymalna kwota dofinansowania to 40 tys. dolarów amerykańskich.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis