Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

У Польшчы

 • 15 marca Polska zamknęła granice dla ruchu osobowego. Cudzoziemcy, w tym Białorusini, wpuszczani są do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach, tzn. jeśli są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod ich stałą opieką, posiadają Kartę Polaka, prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, prawo do pracy w Polsce, prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów, są szefami misji dyplomatycznych, członkami personelu dyplomatyczno-konsularnego misji (w tym ich rodziny). Granicę z Białorusią można przekraczać w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, polsko-rosyjską w Bezledach i Grzechotkach, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. Czynne jest też jedno przejście graniczne z Litwą – w Budzisku. Na wszystkich granicach obowiązują specjalne procedury kontrolne.
 • Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował o nowych przepisach dla imigrantów i turystów (w tym z Białorusi). Na czas epidemii mogą oni przedłużyć unijną wizę lub otrzymać pozwolenie na pobyt czasowy za pośrednictwem poczty. Nie muszą wracać do ojczyzny i nie zostaną z Polski wydaleni, jeśli w czasie swojego legalnego pobytu wystąpią o jego przedłużenie. Wnioski należy składać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innego operatora.
 • Pojawiła się aplikacja z kalendarzem cerkiewnym. Do pobrania dostępne są wersje na Androida oraz iOS. W aplikacji można znaleźć informacje o świętach i świętych, wspominanych przez Cerkiew danego dnia, fragmenty biblijne, których czytanie wyznacza kalendarz liturgiczny, rozmaite rocznice historyczne, jak również podstawowy modlitewnik w języku polskim lub cerkiewnosłowiańskim.
 • Rurociągiem „Przyjaźń”, którym rosyjska ropa płynie do Polski, będzie można wkrótce pompować ropę z powrotem na wschód. PERN, czyli polska firma obsługująca magistralę, ogłosił już przetarg na wybór wykonawcy inwestycji, która umożliwi wykorzystywanie magistrali o długości 250 km między magazynami ropy w Miszewku pod Płockiem i w Adamowie przy granicy z Białorusią do transportu surowca z zachodu na wschód. Niewykluczone, że w ten sposób Polska może stać się eksporterem ropy do Białorusi (o czym niedawno wspominał białoruski prezydent w obliczu rosyjskich restrykcji).
 • Przez miesiąc – od połowy marca do połowy kwietnia – firmy i instytuty naukowo-badawcze mogą ubiegać się o dofinansowanie prowadzonych w Białorusi i Ukrainie projektów know-how, technologii i innowacyjnych rozwiązań w obszarach zielonych technologii i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Polish Challenge Fund (PCF), inicjatywy polskiego MSZ i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Maksymalna kwota dofinansowania to 40 tys. dolarów amerykańskich.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis