Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

У Беларусі

 • 4 marca Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazała władzom Białorusi siedem rekomendacji dotyczących rozwoju i bezpieczeństwa nowej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Odnotowano też pięć przykładów dobrych praktyk, które inne państwa mogłyby wdrożyć u siebie. Informacje te przekazano po spotkaniu zastępcy dyrektora generalnego MAEA Michaiła Czudakowa z premierem Białorusi Siarhiejem Rumasem. Zdaniem Czudakowa, pierwszy blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej (BiełAES) jest już praktycznie gotowy do włączenia, a Agencja nie ma żadnych technicznych zastrzeżeń, ponieważ Białoruś realizuje wszystkie wymagania MAEA.
 • 6 marca sąd w Słucku skazał na karę śmierci 29-letniego Wiktara Skrundzika. Sąd orzekł ten wyrok za zabicie dwóch starszych mężczyzn (śledczy ustalili, że obaj mężczyźni spłonęli żywcem) i próbę zamordowania emerytki. Współsprawcy zbrodni zostali skazani na kary 22 i 18 lat pozbawienia wolności. Jest to pierwszy wyrok śmierci, ogłoszony w Białorusi w 2020 r. W ubiegłym roku zapadły co najmniej trzy.
 • 8 marca, czyli Dzień Kobiet, obchodzony był w Białorusi bardzo uroczyście. Jedną z atrakcji był rozgrywany tradycyjnie w stolicy Piękny Bieg. W imprezie, zorganizowanej przez Białoruską Federację Lekkiej Atletyki, udział wziąć mogły jedynie panie. Organizatorzy przewidzieli specjalne nagrody dla pań biegnących w najoryginalniejszych strojach w trzech kategoriach – dla kostiumów kwiecistych, ekstrawaganckich (z nietypowych materiałów) i narodowych. Każda z zawodniczek, które dobiegły na metę, otrzymała pamiątkowy medal i kwiaty. Najlepsze biegaczki na obu dystansach – 2 i 5 kilometrów – otrzymały nagrody pieniężne. W tym roku na ulice Mińska wybiegła rekordowa liczba pięciu tysięcy kobiet.
 • W związku z pandemią koronawirusa 12 marca białoruski rząd podjął decyzję o ograniczeniu przeprowadzania masowych wydarzeń kulturalnych, a także zawodów sportowych i seminariów naukowych z udziałem uczestników z zagranicy. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, pozwolenia na organizację innych imprez masowych będą wydawane w trybie indywidualnym – po specjalnej ocenie, czy są odpowiednie warunki do ich przeprowadzenia.
 • W połowie marca pierwsza ropa kupiona przez Białoruś z Azerbejdżanu dotarła do rafinerii w Mozyrzu. W zeszłym miesiącu koncern naftowy Biełnieftiechim ogłosił, że kupił trzy tankowce azerskiej ropy, aby zrekompensować w ten sposób niedobory surowca z Rosji. Wielkie rosyjskie kompanie naftowe od stycznia wstrzymały dostawy do Białorusi. Azerski surowiec dociera do ukraińskiego portu w Odessie, skąd transportowany jest rurociągami do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu (w marcu azerska ropa – 250 tys. ton –zaspokoi ponad 10 proc. zapotrzebowania białoruskich rafinerii).
 • Epidemia koronawirusa w Białorusi. Jak wypowiedział się 19 marca prezydent Łukaszenka, władze nie bagatelizują problemu, jednak zarazem nie popadają w panikę i zachowują się profesjonalnie. – Trzeba działać tak, jak my obecnie – w przypadku najmniejszego podejrzenia sprawdzamy człowieka. Potrzebna jest kwarantanna? Proszę bardzo. Właśnie tak, trzeba działać punktowo, profesjonalnie – uspokajał białoruski przywódca. Na tamten czas w Białorusi zarażonych było 51 osób (25 marca liczba ta wzrosła do 86). 23 marca ministerstwo zdrowia skierowało apel do osób starszych o pozostawanie w domu, a do pozostałych – o utrzymywanie bezpiecznej odległości i dobrowolną samoizolację po przyjeździe z zagranicy.
 • W ostatnim tygodniu marca Białoruś, jako jedno z ostatnich państw w Europie, praktycznie nie wprowadziła ograniczeń dotyczących aktywności obywateli. Nie wstrzymano zajęć w szkołach i uniwersytetach, nie odwołano imprez masowych. Nie zawieszono też rozgrywek białoruskiej ligi piłkarskiej – jako jedynej w Europie!
 • Od 17 marca do odwołania Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku oraz Konsulaty Generalne w Brześciu i w Grodnie ograniczają obsługę interesantów. Konsulaty zawieszają przyjmowanie wniosków wizowych w swoich siedzibach oraz pośredniczących centrach wizowych z wyjątkiem sytuacji losowych. Wstrzymano także przyjmowanie i wydawanie wniosków i innych dokumentów, w tym związanych z Kartą Polaka. Podobne ograniczenia wprowadziły m.in. konsulaty Litwy, Łotwy i Ukrainy.
 • Organizatorzy wyborów wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta, nie chcąc narażać wyborców na zakażenie koronawirusem, zawiesili akcję od 18 marca do 2 kwietnia. Od początku marca pięcioro kandydatów białoruskich formacji opozycyjnych podróżowało po kraju i spotykało się z wyborcami. W kampanii przedwyborczej biorą udział: Juryj Hubarewicz (Ruch O Wolność), Mikałaj Kazłou (Zjednoczona Partia Obywatelska), Wolha Kawalkowa (Ruch Socjalno-Chrześcijański) i Alaksiej Janukiewicz (Białoruski Front Ludowy). Z udziału w prawyborach zrezygnował Paweł Siewiaryniec (Białoruska Chrześcijańska Demokracja).
 • Od 19 marca w białoruskich bankach pojawiły się ograniczenia w wypłatach środków w dolarach i euro. Niektóre z banków wysokości wypłat dziennych uzależniły od ilości skupionych walut, w innych ustalono limity wypłacanych kwot (np. 3 tys. euro), a inne wymagają wcześniejszego zawiadamiania o zamiarze wypłaty. Zdaniem analitykówbrak dolarów w Białorusi związany jest ze wzrostem popytu na tę walutę na świecie i problemami logistycznymi w przewożeniu gotówki.
 • 20 marca do Warszawy miał przybyć z oficjalną wizytą szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. I choć nie przyjechał, to do spotkania polskich i białoruskich dyplomatów mimo pandemii koronowirusa doszło. Uładzmir Makiej – nie ruszając się z Mińska –rozmawiał za pomocą łączy wideoz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczemoraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim. Strony wymieniły się opiniami na temat epidemii koronawirusa, szczególnie w kwestiach tranzytu towarów i gospodarki. Omawiano również sprawy powrotu do swoich krajów Polaków, Białorusinów i Rosjan w sytuacji zamknięcia granic. Jednym z punktów rozmów była też kwestia dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do Białorusi i współpracy z polskimi dostawcami.
 • 21 marca Białoruś i Rosja ogłosiły zawarcie kompromisu w sprawie dostaw ropy. Białoruski premier Siarhiej Rumas poinformował, że rosyjskie przedsiębiorstwa będą dostarczać ropę do Białorusi bez marży, która dla dostawców wynosiła 11,7 USD za tonę. Obecnie rosyjscy dostawcy zaoferowali zniżkę w wysokości 7 USD, a pozostałe 4,7 USD sfinansował rząd Federacji Rosyjskiej. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że „Rosja całkowicie zaakceptowała białoruskie propozycje dotyczące dostaw ropy”.
 • rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (25 Sakawika) była obchodzona w sieci. Niezależni artyści i aktywiści zdecydowali się na wirtualne obchody Dnia Wolności z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy zrezygnowali ze zgromadzeń w to najważniejsze święto niezależnych środowisk Białorusi, mimo że w kraju nie wprowadzono ograniczeń zgromadzeń.25 marca na specjalnej stronie hodna.by oraz w sieciach społecznościowych odbyła się transmisja świątecznego koncertu. Z kolei na stronie bnr.by można było znaleźć wskazówki, jak świętować Dzień Wolności zostając w domu. Tzw. program „domowy” zakłada cztery kroki – wywieszenie biało-czerwono-białej flagi narodowej na balkonie, samochodzie lub maszcie przed domem, złożenie życzeń z okazji 102 lat od ogłoszenia przez Białoruś niepodległości; wystrzelenie świątecznych fajerwerków o godzinie 21;świętowanie w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, z koncertem online w tle.
 • Mińsk planuje stopniowe całkowite przejście na ekologiczny transport elektryczny. Władze miasta podjęły stosowne decyzje – program zakłada płynną zamianę autobusów trolejbusami z możliwością jazdy autonomicznej, czyli bez trakcji elektrycznej oraz elektrobusami (autobusami z napędem elektrycznym). Zdaniem mińskich specjalistów od transportu, już teraz eksploatacja elektrycznego taboru jest o 15 proc. tańsza, niż autobusów z silnikami spalinowymi.
 • Pod Grodnem otwarto ogromną galerię handlową „Trinity”. Obiekt jest dwukrotnie większy niż np. białostockie Centrum Handlowe Alfa i oferuje możliwość zakupu w ponad 200 sklepach. „Trinity” ma być konkurencją dla polskich sklepów, masowo odwiedzanych przez Białorusinów. Na razie jednak połowa punktów handlowych jest pusta, a w działających handlują przedstawiciele rosyjskich i białoruskich marek. Galerię, na zlecenie białoruskich przedsiębiorców, wybudował Unibep, jedna z największych firm budowlanych w Polsce.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis