Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

У Беларусі

  • 4 marca Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekazała władzom Białorusi siedem rekomendacji dotyczących rozwoju i bezpieczeństwa nowej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Odnotowano też pięć przykładów dobrych praktyk, które inne państwa mogłyby wdrożyć u siebie. Informacje te przekazano po spotkaniu zastępcy dyrektora generalnego MAEA Michaiła Czudakowa z premierem Białorusi Siarhiejem Rumasem. Zdaniem Czudakowa, pierwszy blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej (BiełAES) jest już praktycznie gotowy do włączenia, a Agencja nie ma żadnych technicznych zastrzeżeń, ponieważ Białoruś realizuje wszystkie wymagania MAEA.
  • 6 marca sąd w Słucku skazał na karę śmierci 29-letniego Wiktara Skrundzika. Sąd orzekł ten wyrok za zabicie dwóch starszych mężczyzn (śledczy ustalili, że obaj mężczyźni spłonęli żywcem) i próbę zamordowania emerytki. Współsprawcy zbrodni zostali skazani na kary 22 i 18 lat pozbawienia wolności. Jest to pierwszy wyrok śmierci, ogłoszony w Białorusi w 2020 r. W ubiegłym roku zapadły co najmniej trzy.
  • 8 marca, czyli Dzień Kobiet, obchodzony był w Białorusi bardzo uroczyście. Jedną z atrakcji był rozgrywany tradycyjnie w stolicy Piękny Bieg. W imprezie, zorganizowanej przez Białoruską Federację Lekkiej Atletyki, udział wziąć mogły jedynie panie. Organizatorzy przewidzieli specjalne nagrody dla pań biegnących w najoryginalniejszych strojach w trzech kategoriach – dla kostiumów kwiecistych, ekstrawaganckich (z nietypowych materiałów) i narodowych. Każda z zawodniczek, które dobiegły na metę, otrzymała pamiątkowy medal i kwiaty. Najlepsze biegaczki na obu dystansach – 2 i 5 kilometrów – otrzymały nagrody pieniężne. W tym roku na ulice Mińska wybiegła rekordowa liczba pięciu tysięcy kobiet.
  • W związku z pandemią koronawirusa 12 marca białoruski rząd podjął decyzję o ograniczeniu przeprowadzania masowych wydarzeń kulturalnych, a także zawodów sportowych i seminariów naukowych z udziałem uczestników z zagranicy. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, pozwolenia na organizację innych imprez masowych będą wydawane w trybie indywidualnym – po specjalnej ocenie, czy są odpowiednie warunki do ich przeprowadzenia.
  • W połowie marca pierwsza ropa kupiona przez Białoruś z Azerbejdżanu dotarła do rafinerii w Mozyrzu. W zeszłym miesiącu koncern naftowy Biełnieftiechim ogłosił, że kupił trzy tankowce azerskiej ropy, aby zrekompensować w ten sposób niedobory surowca z Rosji. Wielkie rosyjskie kompanie naftowe od stycznia wstrzymały dostawy do Białorusi. Azerski surowiec dociera do ukraińskiego portu w Odessie, skąd transportowany jest rurociągami do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu (w marcu azerska ropa – 250 tys. ton –zaspokoi ponad 10 proc. zapotrzebowania białoruskich rafinerii).
  • Epidemia koronawirusa w Białorusi. Jak wypowiedział się 19 marca prezydent Łukaszenka, władze nie bagatelizują problemu, jednak zarazem nie popadają w panikę i zachowują się profesjonalnie. – Trzeba działać tak, jak my obecnie – w przypadku najmniejszego podejrzenia sprawdzamy człowieka. Potrzebna jest kwarantanna? Proszę bardzo. Właśnie tak, trzeba działać punktowo, profesjonalnie – uspokajał białoruski przywódca. Na tamten czas w Białorusi zarażonych było 51 osób (25 marca liczba ta wzrosła do 86). 23 marca ministerstwo zdrowia skierowało apel do osób starszych o pozostawanie w domu, a do pozostałych – o utrzymywanie bezpiecznej odległości i dobrowolną samoizolację po przyjeździe z zagranicy.
  • W ostatnim tygodniu marca Białoruś, jako jedno z ostatnich państw w Europie, praktycznie nie wprowadziła ograniczeń dotyczących aktywności obywateli. Nie wstrzymano zajęć w szkołach i uniwersytetach, nie odwołano imprez masowych. Nie zawieszono też rozgrywek białoruskiej ligi piłkarskiej – jako jedynej w Europie!
  • Od 17 marca do odwołania Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku oraz Konsulaty Generalne w Brześciu i w Grodnie ograniczają obsługę interesantów. Konsulaty zawieszają przyjmowanie wniosków wizowych w swoich siedzibach oraz pośredniczących centrach wizowych z wyjątkiem sytuacji losowych. Wstrzymano także przyjmowanie i wydawanie wniosków i innych dokumentów, w tym związanych z Kartą Polaka. Podobne ograniczenia wprowadziły m.in. konsulaty Litwy, Łotwy i Ukrainy.
  • Organizatorzy wyborów wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta, nie chcąc narażać wyborców na zakażenie koronawirusem, zawiesili akcję od 18 marca do 2 kwietnia. Od początku marca pięcioro kandydatów białoruskich formacji opozycyjnych podróżowało po kraju i spotykało się z wyborcami. W kampanii przedwyborczej biorą udział: Juryj Hubarewicz (Ruch O Wolność), Mikałaj Kazłou (Zjednoczona Partia Obywatelska), Wolha Kawalkowa (Ruch Socjalno-Chrześcijański) i Alaksiej Janukiewicz (Białoruski Front Ludowy). Z udziału w prawyborach zrezygnował Paweł Siewiaryniec (Białoruska Chrześcijańska Demokracja).
  • Od 19 marca w białoruskich bankach pojawiły się ograniczenia w wypłatach środków w dolarach i euro. Niektóre z banków wysokości wypłat dziennych uzależniły od ilości skupionych walut, w innych ustalono limity wypłacanych kwot (np. 3 tys. euro), a inne wymagają wcześniejszego zawiadamiania o zamiarze wypłaty. Zdaniem analitykówbrak dolarów w Białorusi związany jest ze wzrostem popytu na tę walutę na świecie i problemami logistycznymi w przewożeniu gotówki.
  • 20 marca do Warszawy miał przybyć z oficjalną wizytą szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. I choć nie przyjechał, to do spotkania polskich i białoruskich dyplomatów mimo pandemii koronowirusa doszło. Uładzmir Makiej – nie ruszając się z Mińska –rozmawiał za pomocą łączy wideoz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczemoraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim. Strony wymieniły się opiniami na temat epidemii koronawirusa, szczególnie w kwestiach tranzytu towarów i gospodarki. Omawiano również sprawy powrotu do swoich krajów Polaków, Białorusinów i Rosjan w sytuacji zamknięcia granic. Jednym z punktów rozmów była też kwestia dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do Białorusi i współpracy z polskimi dostawcami.
  • 21 marca Białoruś i Rosja ogłosiły zawarcie kompromisu w sprawie dostaw ropy. Białoruski premier Siarhiej Rumas poinformował, że rosyjskie przedsiębiorstwa będą dostarczać ropę do Białorusi bez marży, która dla dostawców wynosiła 11,7 USD za tonę. Obecnie rosyjscy dostawcy zaoferowali zniżkę w wysokości 7 USD, a pozostałe 4,7 USD sfinansował rząd Federacji Rosyjskiej. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że „Rosja całkowicie zaakceptowała białoruskie propozycje dotyczące dostaw ropy”.
  • rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (25 Sakawika) była obchodzona w sieci. Niezależni artyści i aktywiści zdecydowali się na wirtualne obchody Dnia Wolności z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy zrezygnowali ze zgromadzeń w to najważniejsze święto niezależnych środowisk Białorusi, mimo że w kraju nie wprowadzono ograniczeń zgromadzeń.25 marca na specjalnej stronie hodna.by oraz w sieciach społecznościowych odbyła się transmisja świątecznego koncertu. Z kolei na stronie bnr.by można było znaleźć wskazówki, jak świętować Dzień Wolności zostając w domu. Tzw. program „domowy” zakłada cztery kroki – wywieszenie biało-czerwono-białej flagi narodowej na balkonie, samochodzie lub maszcie przed domem, złożenie życzeń z okazji 102 lat od ogłoszenia przez Białoruś niepodległości; wystrzelenie świątecznych fajerwerków o godzinie 21;świętowanie w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, z koncertem online w tle.
  • Mińsk planuje stopniowe całkowite przejście na ekologiczny transport elektryczny. Władze miasta podjęły stosowne decyzje – program zakłada płynną zamianę autobusów trolejbusami z możliwością jazdy autonomicznej, czyli bez trakcji elektrycznej oraz elektrobusami (autobusami z napędem elektrycznym). Zdaniem mińskich specjalistów od transportu, już teraz eksploatacja elektrycznego taboru jest o 15 proc. tańsza, niż autobusów z silnikami spalinowymi.
  • Pod Grodnem otwarto ogromną galerię handlową „Trinity”. Obiekt jest dwukrotnie większy niż np. białostockie Centrum Handlowe Alfa i oferuje możliwość zakupu w ponad 200 sklepach. „Trinity” ma być konkurencją dla polskich sklepów, masowo odwiedzanych przez Białorusinów. Na razie jednak połowa punktów handlowych jest pusta, a w działających handlują przedstawiciele rosyjskich i białoruskich marek. Galerię, na zlecenie białoruskich przedsiębiorców, wybudował Unibep, jedna z największych firm budowlanych w Polsce.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis