Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за III.2020)

На Падляшшы

 • Podlasie okazało się regionem w Polsce, w którym najpóźniej zdiagnozowano chorych z koronawirusem (pierwszy potwierdzony przypadek 18 marca). Na razie tosunkowo niewielka jest też liczba osób zarażonych, których pod koniec marca było kilkanaście.
 • W całym regionie z powodu pandemii koronawirusa odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne, (jak podają media w samym Białymstoku kilkaset imprez). Nie odbędą się np. znane i cenione białostockie Targi Książki (być może zostaną przeniesione na wrzesień). W Białymstoku do odwołania zamknięte dla publiczności są Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał i Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie (i wszystkie oddziały, czyli białostockie Muzeum Historyczne i Rzeźby oraz placówki w Tykocinie, Bielsku Podlaskim, Supraślu), Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Osowiczach pod Białymstokiem. Zamknięte są także domy kultury, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Książnica Podlaska i jej filie oraz Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury), a także białostockie kina: trzy Heliosy i kino Forum. Nieczynne są też wszystkie placówki kulturalne w regionie. Z powodu koronowirusa zaplanowane w tym okresie imprezy i przedsięwzięcia odwołały również organizacje białoruskie.
 • Po ogłoszeniu w kraju stanu epidemii zamarł ruch osobowy na granicy polsko-białoruskiej. Zniknęły całkowicie kolejki aut. Czynne są dwa przejścia – w Bobrownikach i Kuźnicy Białostockiej. Ruch towarowy odbywa się natomiast na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
 • 4 marca polsko-białoruską granice w Kuźnicy przekroczyła obywatelka Białorusi, która jechala autobusem z Niemiec z polskim „pacjentem zero” – pierwszym, u którego stwierdzono przypadek koronowirusa. Służby ustaliły to już po wyjeździe kobiety. Wtedy zdecydowano o objęcie kwarantanną funkcjonariuszki straży granicznej, która dokonywała jej odprawy. Mężczyzna z województwa lubuskiego po dwóch tygodniach opuścił szpital w Zielonej Górze bez objawów choroby. Jak powiedzieli lekarze, koronowirusa pokonał jego organizm. O losie białoruskiej współpasażerki nic więcej nie wiadomo.
 • Cerkiew prawosławna, jak i wszystkie inne kościoły i związki wyznaniowe, musiała zastosować obostrzenia, wynikające z wprowadzonego w Polsce stanu epidemii (liczbę wiernych uczestniczących jednorazowo w nabożeństwach ograniczono do 50 osób, a następnie do pięciu, co było skrupulatnie sprawdzane). Jednocześnie za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich mediów można było wziąć udział w liturgiach „bez wychodzenia z domu”. Sobór Biskupów PAKP w Polsce wydał też specjalny komunikat w związku z epidemią koronawirusa.
 • Kaplica wraz z całym cmentarzem prawosławnym i jego z ogrodzeniem we wsi Dubiny zostały wpisane do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Murowana kaplica została zbudowana w 1898 r. jako grobowiec rodzinny o. Parteniusza Bazylewskiego, długoletniego proboszcza parafii prawosławnej w Dubinach, z inicjatywy i fundacji jego dzieci. Jak podkreśla wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, kaplica została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowane wartości artystyczne zawarte w bryle budynku, reprezentującej styl eklektyczny z wyraźnymi wpływami stylu cerkiewno-bizantyjskiego.
 • Piątka uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim (Aleksandra Bowtruczuk, Aleksandra Rogoza, Patryk Romaniuk, Sebastian Maciejewski, Michał Kozłowski i Damian Dmitruk), pracująca pod kierunkiem nauczyciela historii Włodzimierza Wawulskiego, została laureatami konkursu „Europa z naszej ulicy”. Doceniono ich za film pt. „Orla – wielokulturowość, tolerancja i pamięć”. Nagrodą w konkursie organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Fundację Liberalna Edukacja jest wyjazd do Brukseli i poznanie instytucji europejskich.
 • Ukazał się album „Szlakiem zamków, pałaców i dworów Grodzieńszczyzny”, autorstwa Józefa Porzeckiego, mieszkającego w Grodnie polskiego historyka, krajoznawcy i działacza społecznego. Jest to drugi tom cyklu (pierwszy „Pamięć dla pokoleń” ukazał się w 2018 r.), będącego kompendium wiedzy o zamkach, pałacach i dworkach, które można znaleźć na Grodzieńszczyźnie. Książkę – przy wsparciu Senatu RP – wydała białostocka Fundacja na rzecz Dzieci Grodzieńszczyzny.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis