Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

 • W dniach 25-26 stycznia w Terespolu odbył się XXV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Na scenie zaprezentowało się łącznie blisko sześciuset wykonawców z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Organizatorami festiwalu są Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, a także Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu.
 • 6 lutego Bank Pekao podpisał umowy ramowe z dwoma największymi bankami w Białorusi – Belagroprombankiem i Belarusbankiem. Porozumienia mają ułatwić polskim firmom funkcjonowanie za wschodnią granicą i zachęcić je do większej aktywności na białoruskim rynku m.in. poprzez przyspieszenie formalności dotyczących finansowania polskiego eksportu.
 • 9 lutego w nocy na Starym Mieście w Toruniu sześciu mężczyzn zaatakowało czwórkę przechodniów, obywateli Ukrainy, Rosji i Białorusi oraz towarzyszącego im Polaka. Napastnicy krzyczeli m.in. „Polska dla Polaków” i „J… Ukraińców”. Wizerunek sprawców zarejestrowały kamery monitoringu. Policja zatrzymała ich po kilku dniach. „Najbardziej przeraziła mnie bierność ludzi, którzy nie reagowali na zdarzenie, obojętnie przechodząc obok” – powiedziała dziennikarzom jedna z poszkodowanych osób. Prezydent Torunia potępił zachowanie napastników.
 • Prokuratura Rejonowa Praga-Północ w Warszawie wszczęła dochodzenie z zawiadomienia Fundacji Wolni Obywatele RP w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Chodzi o bulwersujący wpis, jaki pojawił się na Facebooku na dwa tygodnie przed tegorocznym V Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych. We wpisie można było m.in. przeczytać: „Hajnówka […] to właśnie tam wielu mieszkańców nazywa siebie Rusinami […]. Wszystko ma swój początek i koniec. Dlatego teraz przyszedł czas na nas – ludzi zdeterminowanych, którzy chcą obalić ostatni bastion komuny w Polsce. Sukcesywnie, krok po kroku. Aby zburzyć ten beton potrzebny jest każdy z Was” (cytat za „Gazetą Wyborczą”). W uzasadnieniu decyzji o wszczęciu postępowania prokurator Maciej Młynarczyk wskazał, że mogły w tej sprawie zaistnieć przesłanki popełnienia przestępstwa z artykułu Kodeksu karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
 • Jak poinformowało ministerstwo infrastruktury, w 2020 r. planowane jest ogłoszenie przetargów na realizację prawie 50 km drogi ekspresowej S19 w okolicach Białegostoku oraz dla południowych odcinków S19 o łącznej długości 68 km: Ploski – Haćki, Haćki – Bielsk Podlaski Zachód, Bielsk Podlaski Zachód – Boćki, Boćki – Osmola, Osmola – Leszczka (gm. Siemiatycze), Leszczka – Chlebczyn (w woj. mazowieckim). S19 o długości około 570 km docelowo pobiegnie przez niemal całą Polskę wschodnią, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z przejściem w Barwinku (Słowacja). Z perspektywy UE ma to być szlak transportowy, który połączy siedem państw: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis